m-au atacat cainii vagabonzi

Nu e usor sa fii parinte... nici bebelus! Dorinta de a da viata si miracolul nasterii!
Dieta. Bebelusul tau vrea sa-i vorbesti. El intelege tot ce ii spui.

m-au atacat cainii vagabonzi

Mesajde veronika » Mar Apr 19, 2005 12:12 pm

M-au atacat cainii vagabonzi cu copilul in brate.
a ajuns sa-mi fie frica de caini si chiar sa-i urasc. Eram cu Matei de 3luni in marsupiu cand o haita de caini starnita de o masina s-a napustit asupra mea latrand si aratandu-si coltii, unul m-a prins chiar de haina. Va dati seama cum te simti la o chestie de genul asta si singura, daramite cu bebelusul in brate. Nu mai adaug ca nu mi-a sarit nimeni in ajutor, cu atat masi putin locatarii care hranesc cu marinimie haita si ii cultiva obiceiurile salbatice. De atunci am mai patit-o cu un caine cu stapan care a vrut sa sara in carucior si cu o alta haita care m-a latrat de la distanta, eram tot cu caruciorul si nu exagerez cand spun ca era sa lesin. literalmente am ametit si mi s-au muiat picioarele.
Este inadmisibil totusi ca intr-un oras european sa-ti fie frica sa nu-ti sfasie cainii copilul.
de ce nu exista hingheri? ca eu asa as zice, ca nu exista deloc.
De atunci eu nu mai am curajul sa trec pe langa un amarat de pekinez, iar cand aud un latrat de la distanta fac stanga-mprejur si incerc sa ajung din urma un grup de oameni. Fireste, doar daca sunt cu caruciorul. Iar pe caini in general imidoresc sa-i otravesc pe toti.
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde MIRI2005 » Mar Apr 19, 2005 12:36 pm

Te cred ca esti speriata, dar nu vorbi asa. Ei iti simt frica si de-aia fac asa. Impotrant este sa nu te uiti la ei, sa nu fugi de ei si sa te gandesti la altceva cand treci pe langa ei, ca sa nu-ti mai alimentezi frica. Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa sara un caine la mine si nici nu mi-e frica de ei. Te inteleg ca iti aperi puiul si te-au speriat, dar nu-i bine sa doresti moartea cuiva, fie el si caine. Incearca sa-i ocolesti de la distanta, sa fi pe langa alti trecatori.
MIRI2005
Maestru
Maestru

Mesajde veronika » Mar Apr 19, 2005 1:55 pm

eram sigura ca o sa-mi raspunda cineva asa si pe buna dreptate. daca n-as fi stiut chestia cu frica, nu stiu cum as fi scapat de ei oricum, am urlat la ei pana au plecat, nici nu vreau sa ma gandesc ce s- ar fi intamplat daca ma pierdeam cu firea.
ce voiam eu sa spun este ca mi se pare revoltator ca nu se face nimic, repet, nimic, in legattura cu cainii astia, ca oamenii continua sa-i protejeze si sa-i hraneasca, desi ei sunt foarte violenti. evident ca nu am nimic cu cainii in general, cu cei care pazesc oile sau stau de paza in curtile oamenilor. dar eu consider ca nu este orasul lor, ci al oamenilor, asa ca trebuie sa dispara cainii vagabonzi.
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde veronika » Mar Apr 19, 2005 1:57 pm

mai mult, cum iti simt frica niste caini la 100m pe care tu nici nu i-ai vazut inca, plimbandu-te pasnic cu caruciorul si gandindu-te la cu totul altceva, de incep sa te latre cu violenta?
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde MIRI2005 » Mar Apr 19, 2005 2:04 pm

Veronica, ei tot din vina oamenilor au ajuns pe strazi.
Imi pare rau de ce ti s-a intamplat si, iti dai seama ca m-am pus in locul tau si ma gandesc ca nu mi-ar placea sa mi se intample asa ceva, mai ales ca e vorba si de [bebe] . Dar suntem o tara saraca si numai pentru caini n-or sa vrea sa investeasca bani
MIRI2005
Maestru
Maestru

Mesajde gabi-cta » Mar Apr 19, 2005 2:19 pm

Eu stiu ce inseamna sa fi atacat de caini. Jucam baschet si am iesit de pe teren sa beau apa. S-au napustit asupra mea vreo 15 javre. Doi si-au infipt coltii in treningul meu si l-au strapuns. Noroc ca nu m-au prins si pe mine! De mentionat ca paznicii strigau la mine sa stau linistita ca se joaca!!! [czid] Pai sa se joace asa cu copiii lor, nu cu mine! [cfev]
gabi-cta
Maestru
Maestru

Mesajde geamanuf » Mar Apr 19, 2005 2:24 pm

si la noi e plin de caini,imi pare rau de ei dar sunt periculosi au fost atatea cazuri in care au sfasiat pur si simplu copiii. mi-e frica si mie pt ca alecs ii iubeste enorm si cum ii vede e la ei,de cate ori nu am luat-o din mijlocul lor,ma apuca groaza si trmuram di toate icheieturile.gandeste-te doar cum e sa-ti vezi copilul cu manuta in gura unui caine pe care vrea sa-l hraneasca.puteti spune ca nu e supraveghiat,s-a intamplat in cateva secunde eu ma aplecasem sa iau o jucarie [czid] ,atunci mi-am dorit sa-i vad pe toti morti
[url=http://www.tickercentral.com]Imagine[/url
geamanuf
Asistent
Asistent

Mesajde miti76 » Mar Apr 19, 2005 3:19 pm

Sunt cateva metode de a scapa de ei cand esti inconjurata:
1. Un pistol cu apa sau o sticla cu apa cu care ii stropesti (de frica se retrag)
2. Stai nemiscata, calma si te uiti la ei, pana la urma se plictisesc si pleaca
3. Exista aparate cu ultrasunete
Eu nu le doresc moartea. Ii iubesc si mi-e mila imensa de ei. Din vina oamenilor au ajuns asa. Cand au fost demolate casele, oamenii i-au lasat pe strazi. Si ei erau cei ce le pazisera locuintele atata amar de timp! Ia sa va puneti in locul lor, ce o fi fost in sufletele bietelor animale sa se vada parasite de stapanii pe care i-au slujit cu credinta? Astazi unii sunt salbatici de-a dreptul, dar eu cred ca nu este o solutie moartea violenta.
http://community.webshots.com/user/lucdavi2004
Imagine
Imagine
miti76
Maestru
Maestru

Mesajde ariannna » Dum Apr 24, 2005 6:18 pm

Ai mare dreptate Miti...e doar vina oamenilor...din pacate.Cumpara caini si cand vad cum se cresc ii abandoneaza.
ariannna
Asistent
Asistent

Mesajde doinaden » Dum Apr 24, 2005 11:51 pm

Ce bine ca aici nu sunt caini, nici macar unul de prasila nu gaseesti, dar tin minte ca la mine in cartier umblau in haita.
Sunt patita cu Bianca, a facut tahicardie din cauza unui caine . Eram in padurea Baneasa si ea alerga inaintea noastra fericita ca merge la Zoo, si atunci a iesit din padure un caine lup si a sarit pe ea , a trantit-o la pamani si a inceput sa latre.....ce a urmat nu va spun.......
doinaden
Maestru
Maestru

Următorul

Înapoi la Copilul de la 0 la 1 an