Fructe si legume de prin alte parti

Prima mea experienta culinara? Reusita sau ratata? Specialitatea casei. Retete trasnite! Fantezii culinare. Afrodisiace�comestibile! �Nebunii� culinare pentru mofturosii mici si mari!

Fructe si legume de prin alte parti

Mesajde Arheoloaga » Lun Feb 21, 2011 6:33 pm

...sau ne neaparat de prin alte parti, ci mai putin folosite in Romania.
Citeam de dimineata de ciorba de linte de care spunea Jenn si mi-am amintit ca acum cativa ani cand am venit in Italia nu cunosteam multe dintre fructele si legumele utilizate frecvent aici. Multe denumiri le-am invatat mai intai in italiana si abia apoi m-am uitat pe wikipedia sa vad cum se numesc si in romaneste.
Cateva dintre nedumerile mele erau legate de:
Anghinare,
Imagine
Fenicul,
Imagine
Naut,
Imagine
Bob,
Imagine
Linte
Imagine
si laptuca rosie.
Imagine
Voi le-ati folosit vreodata in bucataria romaneasca? Ce alte fructe sau legume...altfel folositi sau ati invatat sa folositi?
Fiecare primeşte un nume când se naşte, dar trebuie să fie în stare să-şi boteze viaţa cu un cuvânt care să-i dea un sens.
ImagineImagine
Arheoloaga
Maestru
Maestru

Re: Fructe si legume de prin alte parti

Mesajde DRIANA » Lun Feb 21, 2011 11:54 pm

Eu una nu am folosit nimic din ce ai postat tu mai sus...dar la linte m-as incumeta. In scimb nu prea ma atrage anghinarea...am senzatia ca e amara.
Imagine
Imagine
DRIANA
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde robertzica » Mar Feb 22, 2011 12:05 am

eu am folosit linte (am preparat-o ca pe fasolea batuta) iar nautul... imi seamana mult a garbanzo bean (fasole garbanzo) care aici se gaseste in cantitati industriale:
Imagine
robertzica
Intelept
Intelept

Mesajde DRIANA » Mar Feb 22, 2011 12:07 am

Nautul e ala din care se face humus?
Imagine
Imagine
DRIANA
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde robertzica » Mar Feb 22, 2011 12:09 am

ce am inceput eu sa folosesc mult dupa ce am schimbat casa:
-avocado
Imagine fac din el guacamole - o reteta mexicana - care este foarte gustos cu chipsuri Imagine

-tulpina de telina Imagine aici nu se gaseste radacina deloc dar am descoperit ca tulpina este si ea foarte gustoasa si da un gust aparte la mancare
robertzica
Intelept
Intelept

Mesajde mamiy » Mar Feb 22, 2011 12:44 am

Deci
am mancat in Italia:
- preparate din anghinare.... bleah, nu-mi palce deloc!- parca se numesc carciofi in italiana..
- fenicul - e parca un pic mentolat - nici asta nu mi=a placut chiar de loc
- naut - da, cred ca din naut se face humus si e bun; insa nu l-am preparat eu niciodata
- linte - cand ma gandesc la linte, ma gandesc si la cea mai saracacioas amancare posibila - supa de linte... inceputul secolului
- da, tulpina de telina imi palce si mie; din pacate nu se gaseste in Ro, decat radacina; tot in Italia am mancat
- fructele exotice mie nu-mi plac...
-
mamiy
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde Arheoloaga » Mar Feb 22, 2011 5:35 pm

Driana, dupa nume intr-adevar anghinarea pare amara:)) in realitate insa are o consistenta fibroasa...iar ca gust mie imi aminteste de semintele de floarea soarelui. Apoi depinde si ce parte mananci...eu prefer partea rotunda de langa tulpina (fundul legumei).

Mirela nu iti place nici macar un singur fruct exotic?? mmm...un mango aromat, un ananas suculent [poft] [poft] un papaya copt bine...
Imagine

Eu recunosc ca sunt o mare pofticiosa si mai ales...curioasa si am incercat cam tot ce am gasit la supermarket sau la magazinele chinezilor in materie de fructe si legume. Un singur fruct pana acum l-am "descalificat" si anume chumbo sau smochine indiene cum li se spune pe aici. Fructul este acoperit de ace subtiri(de altfel este fructul unui cactus) iar eu mi-am pierdut imediat rabdarea de a-l curata. Am gustat putintel unde cojisem bine dar nu am mai indraznit sa cumpar din nou. Daca mi-l decojeste cineva insa...nu refuz, macar sa inteleg ce gust are de fapt [bigsmile] Acesta este chumbo:
Imagine
Fiecare primeşte un nume când se naşte, dar trebuie să fie în stare să-şi boteze viaţa cu un cuvânt care să-i dea un sens.
ImagineImagine
Arheoloaga
Maestru
Maestru

Mesajde mamiy » Mar Feb 22, 2011 5:51 pm

Kiwi... singurul fruct exotic si ala in perioada graviditatii!
mamiy
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde jenn » Mar Feb 22, 2011 6:41 pm

Inimi de anghinare pun la pizza ,salate si omlete.Fenicul,naut-salate.
jenn
Maestru
Maestru

Mesajde DRIANA » Mie Feb 23, 2011 10:47 am

Am gustat si eu un mango...dar nu pot sa spun ca m-am topit dupa el. Acum vreau sa incerc si papaya, ca mi-a trezit Raluca cheful de "explorat" [:)] . Dar chestii din alea tepoase nu gust!
Imagine
Imagine
DRIANA
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Următorul

Înapoi la Experiente...culinare !