Scurgeri in timpul sarcinii

9 luni...magice. Jurnal de graviduta. Bucuriile si nelinistile viitoarei mamici. Evolutia sarcinii. Discutii, experiente.

Scurgeri in timpul sarcinii

Mesajde simona2 » Mie Iul 04, 2007 10:04 pm

Buna, fetelor,
Ati experimentat cumva scurgeri albicioase, mai abundente decat de obicei, in primele saptamani de sarcina? Eu incerc de cateva luni sa raman gravida, iar luna aceasta, cam la o saptamana de la ovulatie (mentionez ca am "prestat" destul in perioada fertila) am observat ca am scurgeri mult mai abundente, dar cu un miros placut (daca pot sa spun asa...), nu mai era acid ca inainte. De asemenea, urina are un miros mai dulceag (inainte avea un miros mult mai puternic si ca de amoniac).
De asemenea am o usoara stare de greata... la anumite intervale, imi vine sa inghit incontinuu... pt. ca altfel simt ca o sa vomit... dar nu e f. rau, e suportabil.
Va rog mult sa imi impartasiti din experienta voastra... sa imi spuneti care au fost primele voastre simptome de sarcina .. Sper din tot sufletul sa fie [suzeta] de data asta...Tineti-mi pumnii..
Multumesc
simona2

Mesajde irina_iris13 » Joi Iul 26, 2007 4:34 pm

Doamne ajuta sa fie bebe! te asteptam cu vesti bune!
HTML • Ezboard • PseudoHTML, UBBCode and BB Code
irina_iris13
Consilier
Consilier

Mesajde bubutza » Joi Iul 26, 2007 10:40 pm

Scurgeri si singerari vaginale. Pe parcursul sarcinii, cantitatea de leucoree (mucus de culoare alba, fara miros puternic, secretat de organismul femeii) creste, devenind abundenta spre sfirsitul sarcinii. Folositi tampoane externe pentru a va simti comfortabil si niciodata pe cele interne care pot aduce germeni nedoriti in vagin. Spalati-va zilnic si evitati spalaturile interne, ele nu fac decit sa modifice echilibrul normal al microorganismelor prezente in vagin si sa duca la vaginoza bacteriana, foarte serioasa. De asemenea, prin folosirea spalaturilor interne introduceti aer in vagin, ceea ce poate cauza probleme sarcinii. Evitati folosirea deodorantelor, a sapunurilor puternice sau a bailor spumante ce pot irita tesuturile vaginale si purtati lenjerie de bumbac. Daca insa aveti arsuri sau dureri, si scurgerea devine galben-verzuie, urit mirositoare si apoasa e posibil sa aveti o infectie sau chiar ruptura prematura a membranelor. Adresati-va medicului de urgenta si nu va tratati singura, cum poate ati facut-o inainte de a ramine insarcinata. In cazul in care sinteti diagnosticata cu Tricomonas Vaginalis, aceasta va fi tratata cu medicamente pe cale orala sau gel si supozitoare vaginale. Pentru a reduce riscul de reinfectare si partenerul trebuie sa urmeze in paralel un tratament oral. Daca consumati zilnic un iaurt ce contine culturi vii de lactobacillus acidophilus, numarul infectiilor vaginale va scade foarte mult. In cazul unei amniocenteze, daca aveti scurgeri mai abundente anuntati urgent medicul, e posibil sa fiti nevoita sa ramineti la pat citeva zile.
Orice singerare vaginala poate fi ingrijoratoare pe parcursul sarcinii, dar uneori, una usoara sau petele nu constituie o problema. La aproximativ 7 zile dupa conceptie (in cea de a 3-a saptamina de sarcina, incepind cu prima zi a ultimei mentruatii) usoara singerare marcheaza implantarea ovului fecundat pe peretele uterin. Usoara singerare poate apare si in urma unui act sexual (colul uterin usor atins) sau a unui examen ginecologic. Daca insa singerarea este insotita de crampe (posibil avort) adresati-va de urgenta medicului. La fel, orice alta singerare survenita mai tirziu in sarcina, trebuie raportata de urgenta medicului.
Imagine

"Sometimes the hardest thing and the right thing ,are the same"
bubutza
Maestru
Maestru

Înapoi la Perioada prenatala