Scurgeri maronii in prima luna de sarcina

Greturi, somnolenta, balonare, iritabilitate, cresterea in greutate, celulita, vergeturi, constipatie, dureri musculare, oboseala etc Discutii, experiente si remedii.

Scurgeri maronii in prima luna de sarcina

Mesajde elly29 » Lun Iun 23, 2008 1:38 pm

Buna. Sunt noua pe acest forum dar va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am 29 ani, am avut o sarcina la 25 de ani de gemeni dar mi-au murit in pantec la 12 saptamani. Doctorita mi-a spus atunci sa nu ma ingrijorea caci se mai intampla. Singura constatare a fost ca am uterul cam mic... Acum sunt insarcinata in aprox 5 saptamani si de ieri am scurgeri maronii inchise, nu foarte abundente dar......... ma ingrijoreaza. Imi doresc enorm un copil, cel putin. Astept cu nerabdare raspunsul vostru.
elly29

Mesajde adeluta75 » Lun Iun 23, 2008 2:06 pm

Suna-ti medicul cat mai repede posibil ....daca scurgerile sunt maronii inchise atunci sarcina se poate salva...daca scurgerile se transforma in culoare rozalie sau rosie ,atunci sarcina este oprita din evolutie si nu se mai poate face nimic.
Multa sanatate si te asteptam cu vesti!
Imagine
Imagine
adeluta75
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde fire » Lun Iun 23, 2008 2:47 pm

Nu mai astepta . " Zboara" catre medic. Daca cumva scurgerile inceteaza, fuguta si atunci la medic. Sigur vei primi un tratament. Multa sanatate si te asteptam numai cu vesti bune. Pa.
fire
Maestru
Maestru

Mesajde MihaelaStoiciuc » Lun Iun 23, 2008 4:13 pm

Daca ai uterul mic, sau greu expandabil, ar trebui sa fii deja pe Utrogestan sau Duphastone...
Imagine
Imagine
Imagine
MihaelaStoiciuc
Intelept
Intelept

--

Mesajde elly29 » Mie Iun 25, 2008 5:41 pm

Multumesc de raspunsuri. Am fost astazi la medic, mi-a spus ca fatul este in uter. Mi-a dat reteta de : Duphaston 2 tabl/zi si No-Spa 2 tabl./zi si mi-a spus sa revin peste 2 sapt. Diagnosticul e "sarcina cu iminenta de avort". Sunt ingrijorata mult dar....... ma gandeam sa merg totusi la Iasi, la un control mai amanuntit dar... sa vedem. Numai bine tuturor.
elly29

Mesajde adeluta75 » Mie Iun 25, 2008 11:23 pm

Ma bucur ca sracina ta este bine....sa respecti tratamentul si sa ai grija de tine...multa sanatate!
Imagine
Imagine
adeluta75
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde marleen » Joi Iun 26, 2008 9:28 am

Multe femei au aceste scurgeri maronii in perioada sarcinii, trece de la sine , nu trebuie tratament.
Un ginecolog adevarat, stie ca scurgerea asta , nu-i iminenta de avort.
marleen

Mesajde MihaelaStoiciuc » Joi Iun 26, 2008 10:12 am

Ai dreptate - si la mine au trecut, cu tot cu sarcina, la 12 sapt [czid]
Scurgerile maronii sunt semne de sangerare. Nicio sangerare nu trebuie trecuta cu vederea.
Imagine
Imagine
Imagine
MihaelaStoiciuc
Intelept
Intelept

Mesajde marleen » Joi Iun 26, 2008 11:01 am

MihaelaStoiciuc scrie:Ai dreptate - si la mine au trecut, cu tot cu sarcina, la 12 sapt [czid]
Scurgerile maronii sunt semne de sangerare. Nicio sangerare nu trebuie trecuta cu vederea.

Nu, nu trebuie trecuta cu vederea nici o sangerare, dar te-ai gandit vreodata ca nu acea sangerare a fost motivul pt. care ai pierdut sarcina in conditiile in care alte milioane de femei , isi duc sarcina la capat fara sa li se acorde vreun tratament?
In Romania, este un fel de moda, iminenta de avort , iar tratamentul se da si in cazurile in care efectiv nu-i nevoie.
ps. imi pare rau pt sarcina pierduta.
marleen

Mesajde adeluta75 » Joi Iun 26, 2008 3:42 pm

marlen ai trecut prin asa ceva? eu cred ca nu sti ce vorbesti?
Cum poti sa-i spui cuiva ca nu e nici o problema daca ai sangearri, si pot trece de la sine?
DA...ORICE SANGERARE POATE FI CONSIDERATA IMINENTA DE AVORT.!!!!!
Daca nu stiai pana acuma,ar trebui sa te documentezi mai mult.
Imagine
Imagine
adeluta75
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Următorul

Înapoi la Micile necazuri ale sarcinii