Nasterea prin hipnoza

Pregatirea pentru marele eveniment. Nastere naturala sau cezariana? Experienta nasterii. Bucurii, temeri, discutii.

Nasterea prin hipnoza

Mesajde SorinaV » Mie Mar 04, 2009 3:04 pm

Nasterea prin hipnoza

Majoritatea femeilor
SorinaV

Mesajde ionutza80 » Vin Mar 20, 2009 4:39 pm

Nu am avut rabdare sa citesc tot articolul...
din pacate stiu un caza de deces al mamicii datorita acestei proceduri...
cand am vazut subiectul am inceput sa ma intristitez...
Imagine
Imagine
ionutza80
Asistent
Asistent

Mesajde SorinaV » Vin Mar 20, 2009 5:54 pm

Hipnoza in sine nu poate produce moartea nimanui. Oricine stie ce inseamna hipnoza i se va parea absurda o afirmatie de alt gen. Nu-mi pot da cu parerea referitor la ce s-a intamplat in cazul despre care vorbesti (banuiesc niste complicatii de ordin medical), dar poate poti tu sa ne dai mai multe detalii [pupi] .
SorinaV

Mesajde MihaelaStoiciuc » Vin Mar 20, 2009 6:13 pm

Mie mi se pare un subiect foarte interesant.
Imagine
Imagine
Imagine
MihaelaStoiciuc
Intelept
Intelept

Mesajde bella84 » Vin Mar 20, 2009 6:16 pm

Ce bine ar fi daca ne ar povesti chiar o mamica care a nascut astfel... poate exista pe forum chiar ar fi super sa aflam mai multe.
Imagine
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Cat cerul e albastru suntem deasupra tuturor !!!
bella84
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde ionutza80 » Vin Mar 20, 2009 11:28 pm

revin ...
nu stiu nici eu multe detalii.
stiu ca travaluil a decurs bine pana la un mom.dat, cand s-a intamplat ceva...(din cate imi amintesc ceva la sistemul cardio-vascular)...
medicii spun ca au facut interventiile de rigoare pt. aceata situatie , dar fiind sub stare de hipnoza, pacienta nu a raspuns.
I s-a facut de urgenta cezariana, copilul a scapat , dar ea a murit!
Imagine
Imagine
ionutza80
Asistent
Asistent

Mesajde SorinaV » Vin Mar 20, 2009 11:53 pm

Ionutza, ca si psihoterapeut specializat in hipnoza, pot spune ca scuza pe care au oferit-o medicii nu este deloc valabila. Poate ca asa a fost sa fie, poate ca intr-adevar problemele pacientei au fost prea grave pentru a se putea face ceva pentru ea, insa nu hipnoza a fost de vina. Transa hipnotica se "simte" ca si cum ai sta in pat, esti foarte relaxat si visezi cu ochii deschisi. Poate mai motai, revii asupra ideilor sau pur si simplu iti zboara gandurile aiurea. Este o calatorie ondulatorie intre somn si veghe. Acestea sunt numite "transe naturale", cotidiente. Transa hipnotica este exact la fel, doar ca de data aceasta sirul imaginilor si al ideilor este orientat catre un scop anume. In cazul nasterii, acesta este orientat catre vizualizarea bebelusului din burtica, cum avanseaza el pe canalul de nastere, catre propria respiratie, catre diferite tehnici de managementul durerii, etc.
Oricat de profunda ar fi transa, te trezesti atunci cand viata iti este pusa in pericol. S-au facut nenumarate experimente in care terapeutul a simulat ridicarea fustei pacientei si aceast s-a trezit. In alte experimente, pacientul aflat in transa a lovit cu cutitul un ursulet de plus, insa a iesit spontan din transa cand i s-a cerut sa loveasca un om. In cazul in care terapeutul lasa pacientul in transa si pleaca, in cel mai "rau" caz transa se continua cu un somn natural de 15-30 de minute din care apoi te trezesti. Exista intr-adevar si contraindicatii pentru hipnoza, dar acestea se revera doar la cazurile in care pacientul sufera de boli psihice majore. In acest caz nu se foloseste hipnoza.
Bella, eu am nascut utilizand hipnoza in timpul travaliului. Baietelul meu are acum un an si 7 luni iar peste doua luni urmeaza sa vina si fratiorul lui. Pentru mine travaliul si nasterea au decurs super, fara anestezie. Nici macar epiziotomia nu mi s-a parut un lucru atat de hororr cum auzisem. Promit ca voi reveni maine cu povestea nasterii, ca sa nu lungesc mesajul asta prea mult :)
SorinaV

Mesajde bella84 » Sâm Mar 21, 2009 12:13 am

Multumesc ptr raspuns Sorina, chiar m as bucura sa aflu povestea nasterii cum a decurs totul...ne auzim, astept cu nerabdare [bis]
Imagine
bella84
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde SorinaV » Sâm Mar 21, 2009 1:08 am

Asaaa...
La ultimul contol am stabilit cu doctorul ca daca nu nasc pana cand se implineste DPN-ul, sa ma duc la spital cu bagajul chiar in ziua DPN-ului sa-mi declanseze nasterea. Asa s-a si intamplat.
A venit medicul pe la 8 dimineata, mi-a facut un control si mi-a zis ca a inceput sa iasa dopul si sa astep cuminte ca pe la 5-6 seara nasc. Pe la 9 am inceput sa am contractii usoare. Mi-am pus un CD cu muzica la casti, am inchis ochii, am stat linistita si relaxata (stateam turceste pe pat cu spatele sprijinit de perete) iar cand se apropia o contractie, incepeam sa respir profund si regulat iar cum faceam asta deja simteam cum contractia pierde din intensitate. Intre contractii mai deschideam ochii si ma uitam in jurul meu, mai venea moasa sa ma monitorizeze, etc.
Dupa ce contractiile au inceput sa devina mai puternice, deja parca nu mai suportam sa ascult muzica. Am bagat castile in geanta, m-am lasat putin mai pe spate si tot cu ochii inchisi, calma si relaxata respiram profund in timpul contractiilor. Imi era deja destul de dificil sa raman relaxata, asa ca pentru a putea face acest lucru, am inceput sa numar cate respiratii complete fac. Stiam dinainte ca o contractie dureaza cam 3-4 cicluri de respiratie (inspir pe nas pana la 4 si expir pe gura pana la 6) si chiar asa era. Contractiile isi pierdeau din intensitate pe masura ce respiram dar parca nu de-ajuns, asa ca mi-am imaginat un panou cu butoane si cum controlam intensitatea lor din acele butoane, cum ma cuprindea o senzatie de amorteala cand apasam pe un buton, etc.
Partea proasta era ca mai venea medicul sa ma controleze si ma intreba cat dureaza contractiile si la ce intervale erau iar eu nu puteam sa-i raspund exact pentru ca imi era mai important sa ma relaxez in timpul lor decat sa stau sa numar secunde si minute. Nici nu vroiam sa fac asta pentru ca insemna sa ma centrez pe senzatia de durere si nu asta era scopul meu. Dar ma controla, verifica dilatatia si era suficient dupa parerea mea, nici el n-a comentat nimic.
La un moment dat, cand travaliul era destul de avansat, a venit o asistenta sa ne zgaltaie pe toate deoarece cauta o pacienta si nu stia care este. Atunci mi-am pierdut concentrarea si am simtit contractiile la intensitate maxima. Vre-o jumatate de ora chiar m-a durut, dar in loc sa tip mai mult am mormait, cu o tonalitate foarte joasa si am continuat sa numar cate respiratii faceam. Si asa parca era mai bine. Dupa acea jumatate de ora am reusit sa ma relaxez din nou. Nici nu mai trebuia sa ma concentrez pe nimic pentru ca pur si simplu nu mai simteam contractiile. Era si destul de obosita si chiar atipeam din cand in cand.
A durat cam o ora toata treaba asta, apoi m-au urcat pe masa de nasteri. Mi-au facut o injectie cu xilina, m-au taiat (am auzit doar o paraitura, n-am simtit nimic), am impins de doua ori si a iesit Bogdan. Nu m-a durut nici cand a iesit (doar simteam cum iese, fara durere), nici cand m-a cusut (doar cateva piscaturi).
Si asta a fost tot! Ca impresie generala, pot spune ca a fost destul de lejer.
SorinaV

Mesajde bella84 » Sâm Mar 21, 2009 9:37 am

Interesanta povestea,multumim Sorina...cu siguranta ca sunt destule mamici interesate de subiect...sa ti traiasca baietelul si sa va aduca bucurii [pupi]
Imagine
bella84
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Următorul

Înapoi la Nasterea