Nasterea prin hipnoza

Pregatirea pentru marele eveniment. Nastere naturala sau cezariana? Experienta nasterii. Bucurii, temeri, discutii.

Mesajde SorinaV » Dum Mar 22, 2009 11:36 pm

Multumesc frumos [pupi]
Am uitat sa mai spun ca am avut si un travaliu destul de scurt, 5 ore si jumatate.
SorinaV

Mesajde MihaelaStoiciuc » Lun Mar 23, 2009 10:49 am

Wow. Mi se pare de bun simt ce spui - asteptam parerile si dupa a doua nastere. Pentru prima nastere ma pregatisem si eu in genul acesta - dar n-am mai pus in practica pentru ca s-a recurs la cezariana.
Imagine
Imagine
Imagine
MihaelaStoiciuc
Intelept
Intelept

Mesajde bucurroxana » Lun Mar 23, 2009 11:20 am

Mai pe mine nu m-a hipnotizat nimeni in adevaratul sens al cuvantului, dar am parcurs travaliul cu tel la ureche si adevarat ca ma concentram numai la ce imi spunea sotul meu, cand ii auzeam vocea parca intram in transa simteam durerea dar era suportabila iar in intervalul dintre contractii ma relaxam, a fost un travaliu de 1 ora si ceva efectiv caci apoi m-au dus la sala de nasteri, am continuat si acolo sa vb la tel (imi aduc aminte ca dr, a vrut sa mi-l ia si am refuzat, am intrebat-o cu ce o deranjeaza, ea oricum statea in usa cu barbatul ei si se uitau la ceas sa vada cat intarzie). Aici n-am stat decat vreo 15 minute apoi repede pe masa si dupa inca 5 a iesit bebele, epiziotomia nu am simtit-o am simtit cand m-a cusut( putin) dar mai mult m-a tinut sa ma coasa, am intrebat de cateva ori daca mai are mult ce ma interesa pe mine ce facea ea acolo eu vroiam sa-mi vad copilul. Dupa ce a terminat imi aduc aminte ca ma simteam in stare sa merg pe picioare dar nu m-au lasat. Abia dupa vreo ora m-a doborat si am inceput sa simt oboseala. In rest doresc tuturor mamelor sa nasca ca mine caci mai usor nu cred ca se poate [:D]
Imagine
Imagine
bucurroxana
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde SorinaV » Mar Mar 24, 2009 11:44 pm

"Dupa ce a terminat imi aduc aminte ca ma simteam in stare sa merg pe picioare dar nu m-au lasat."
Si la mine la fel, cica asa-i politica sa ma duca in carucior. Mai mult imi era teama sa nu se desfaca cusatura proaspata [:D]

Roxana, si ce ai experimentat tu, tot hipnoza se numeste, sau mai degraba auto-hipnoza si esti inca o dovada ca functioneaza.
Lumea are conceptii gresite despre ce inseamna hipnoza, o incurca cu spiritismul sau mai stiu eu ce. Adevarul este ca oamenii traiesc transe hipnotice in mod spontan destul de frecvent, chiar daca nu stiu acest lucru. Spre exemplu, atunci c
SorinaV

Mesajde mary_lou » Mie Mar 25, 2009 10:43 am

Interesant...Adica sa inteleg ca durerile nasterii daca esti hipnotizata nu le mai simti?!...Fooooooarte interesant! Si in spitalele din Romania este admisa aceasta metoda? Se practica?Este vreundeva vreo statistica cu privire la nasterile sub efectul hipnozei?! As tinde sa raspund cu nu la intebarile astea, dar poate ma lamuresti tu ...
Imagine

Imagine

God doesn't give you the people you want, he gives you the the people you need.To help you, to hurt you, to leave you, to love you and to make you the person you were meant to be.
mary_lou
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde bella84 » Mie Mar 25, 2009 11:29 am

SorinaV scrie:"Dupa ce a terminat imi aduc aminte ca ma simteam in stare sa merg pe picioare dar nu m-au lasat."
Si la mine la fel, cica asa-i politica sa ma duca in carucior. Mai mult imi era teama sa nu se desfaca cusatura proaspata [:D]

Roxana, si ce ai experimentat tu, tot hipnoza se numeste, sau mai degraba auto-hipnoza si esti inca o dovada ca functioneaza.
Lumea are conceptii gresite despre ce inseamna hipnoza, o incurca cu spiritismul sau mai stiu eu ce. Adevarul este ca oamenii traiesc transe hipnotice in mod spontan destul de frecvent, chiar daca nu stiu acest lucru. Spre exemplu, atunci c
Imagine
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Cat cerul e albastru suntem deasupra tuturor !!!
bella84
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde mary_lou » Mie Mar 25, 2009 12:03 pm

Asta cu uitatu cand trece timpu, ca uit unde ma aflu, ce fac ...ca is in transa...Eu una stiam perfect unde ma aflu, ce fac, ce urmeaza sa fac, si cu siguranta simteam durerile (care mie una mi s-au parut suportabile)...asta referitor strict la nastere...

Ca vorbeam cu sotzul meu la telefon ma linistea ca persoana da te asigur eu, ca auzeam doctorita cand imi spunea sa imping, ca simteam cand copilul iese din mine...Constientizam nu eram in nici o transa...Durerea eu o percep intotdeauna ca ceva trecator ...Gandesc mereu anticipat ca o sa treaca...
Eu una nu m-as lasa hipnotizata...Prefer sa simt, sa traiesc experienta nasterii daca e naturala sau cezariana...Ca doar nu nasc in fiecare zi...

Dar e strict parerea mea...Is curioasa insa cu statisticile alea...Mai multe argumente doresc...
Imagine

Imagine

God doesn't give you the people you want, he gives you the the people you need.To help you, to hurt you, to leave you, to love you and to make you the person you were meant to be.
mary_lou
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde bucurroxana » Mie Mar 25, 2009 12:10 pm

mai transa in adevaratul sens al cuvantului nu dar pe mine cu siguranta m-a ajutat. Si normal ca si eu am constientizat, dar a trecut totul foarte repede
Imagine
Imagine
bucurroxana
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde SorinaV » Mie Mar 25, 2009 4:08 pm

Mai fetelor, eu nu duc aici munca de convingere pentru cineva. Am prezentat o metoda foarte eficienta, naturala, alternativa la anestezia medicala (epidurala sau de care o fi ea). Cine este interesat, se poate informa mai mult. In primul rand va trebui sa afle concret ce este aceea hipnoza si cum functioneaza pentru ca sunt multe mituri false legate de aceasta. Multi au impresia ca stiu ce e hipnoza dar de fapt stiu gresit. Esti perfect in control in timpul hipnozei, te poti misca, poti auzi, poti vorbi, poti vedea in jurul tau, stii ce urmeaza, etc. Poti face toate acestea sau poti sa stai in orice pozitie doresti (intinsa sau sprijinita de perete) cu ochii inchisi si sa te centrezi pe tine insati, pe respiratia ta, pe vocea cuiva, etc. Depinde de ce tehnica alegi tu ca ti se potriveste tie.
Nasterea prin hipnoza este admisa in multe spitale din Romania. De fapt nimeni nu te impiedica sa inveti autohipnoza si sa inchizi ochii si sa te relaxezi sau sa intri in transa in timpul travaliului, la fel cum nimeni nu te impiedica sa-ti iei un CD-player la tine si sa-ti pui castile cat timp stai in sala de travaliu. In ceea ce priveste asistenta unui terapeut la nastere (daca optezi pentru aceasta metoda), va trebui sa vorbesti cu medicul tau, unii medici accepta, altii nu stiu.
Bineinteles ca exista si statistici referitoare la nasterea prin hipnoza. Acestea difera de la metoda la metoda (exista mai multe metode certificate), insa ele exista. Unul dintre studiile referitoare la perceptia durerii din timpul travaliului arata ca:
- 70-75 % dintre femeile care au utilizat hipnoza la nastere nu au simtit nici un pic de durere, doar senzatii de presiune;
- 10-15 % au simtit presiune pana in faza de tranzitie, apoi "senzatii suportabile de discomfort"
- 10% dintre femei nu au simtit durere pana in faza activa a travaliului, apoi senzatii usoare pana la intense.
Ce pot eu sa spun este ca hipnoza nu ofera garantii 100% nimanui. Totul depinde de pacient si nu de terapeut. Degeaba iti ofer eu indicatii cum sa ajungi cu masina intr-un anumit loc, daca tu nu faci scoala de soferi si inveti sa conduci. La fel este si cu hipnoza la nastere. Depinde de cat de motivata este pacienta sa invete si sa repete tehnicile de hipnoza. Nasterea prin hipnoza nu se poate realiza fara o pregatire anterioara.
MaryLou poti da un simplu search pe google daca esti interesata sa afli mai multe. Eu iti dau doar cateva linkuri referitoare la cercetarile efectuate in domeniul nasterii prin hipnoza.
http://209.85.129.132/search?q=cache:lgduWqtTJxEJ:www.hypnobaby.net/PDFs/Hypnosis%2520for%2520ChildBirth.pdf+birth+hypnosis+statistics&cd=4&hl=ro&ct=clnk
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19234965?ordinalpos=14&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
http://www.birthsense.co.uk/pages/hypnobirthingr/scientific-evidence.php
http://www.wisecaterpillar.com/hypnonews.html#pregnancy
http://www.ijceh.com/index.php?option=com_content&task=view&id=211&Itemid=48
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16913343?ordinalpos=9&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18030923?ordinalpos=5&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
SorinaV

Mesajde mary_lou » Mie Mar 25, 2009 4:41 pm

SorinaV scrie:MaryLou poti da un simplu search pe google daca esti interesata sa afli mai multe. Eu iti dau doar cateva linkuri referitoare la cercetarile efectuate in domeniul nasterii prin hipnoza.

Ce ironie eu chiar stiu sa folosesc google...Pe mine una personal ma irita un singur lucru...Imi permit sa il expun cu riscul de a deranja sau nu...
1. Sunt educative prezentarile care le citim pe net...Dar ca sa comentam pe baza lor trebuie totusi sa stim despre ce e vorba...Eu una vazandu-te inversunata in a prezenta "binefacerile" hipnozei, am cerut suplimentar informatii.Cand deschid un nou post, de obicei ma informez, astept comentariile celorlalti pe baza postului meu si ..raspund in consecinta! Nu ii trimit sa foloseasca google-ul ca ma plictisesc intrebarile lor...Ultima remarca cred ca este valabila pentru toate forumurile din Romania...
2. Intentia mea nu a fost una sa jignesc ci doar sa ma informez mai mult!Si repet parerea mea proprie si personala - durerea de la nastere in doua ore a trecut , durerea unei nenorocite de masele care te tine trei zile aia e mai greu de suportat.

Ca am fost off topic destul pana acum, revenind acum la subiect...
Vreau sa imi spui tu, pentru ca tot ai adus in discutie despre nasterea prin aceasta metoda, in care spitale este folosita...Am sa googalesc si io sa vad ...Astept insa sa vad postarea, ca poate unele dintre noi nu stiu si nici nu vor sa googaleasca ci vor pur si simplu mur in gura! Eu una sigur vreau... [:D]

ps . Imi iau sigur bobarnace pentru asta.Sa nu spuneti ca nu am zis dinainte! [:D]
Imagine

Imagine

mary_lou
Membru de Onoare
Membru de Onoare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nasterea