nasterea pt o mamica cu epilepsie

Pregatirea pentru marele eveniment. Nastere naturala sau cezariana? Experienta nasterii. Bucurii, temeri, discutii.

Mesajde Lavinia04 » Lun Feb 20, 2006 6:30 pm

Sa ne ti la curent cum ai promis!
[bis] O sa fie bine! [cool]
Imagine
Lavinia04
Maestru
Maestru

Mesajde ananda » Lun Feb 20, 2006 6:31 pm

elena, n-am gasit nimic despre posibile interactiuni cu lamictalul in cartile mele de anestezie, dar cum sunt mai vechi e posibil sa fie totusi ceva! cel mai bine e sa vorbesti din timp cu anestezistul!
iti tinem pumnii, sa ne scrii cum a fost si sa ai un [bebe] sanatos!
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde elena82 » Lun Feb 20, 2006 7:24 pm

Am citit mesajele voastre si va multumesc. Acum, ca am cu cine pierde vremea (din luna a2a stau numai acasa, am luat concediu cu risc maternal) nu o sa mai scapati de mine [:D]

Acum va las ca [bebe] nu are stare si vrea sa ma intind ca sa ma poata "lovi" in voie.

Ne vedem maine. Promit.

[8D]
elena82

Mesajde elena82 » Vin Feb 24, 2006 5:31 pm

Scuze pentru intarziere.
Mai am o nelamurire, poate stiti sa-mi raspundeti:
este posibil ca BB meu sa mosteneasca boala mea? il va afecta in viitor?
Dar diabetul? se poate transmite? Tatal meu a avut, dar nici eu , nici fratele meu nu am avut probleme.

[bebe]

Toate cele bune

Elena
elena82

Mesajde aceeasi_eu » Vin Feb 24, 2006 10:39 pm

Din cate stiu eu,nu.
Diabetul sub nici o forma...
Dar probabil Ananda iti poate detalia d.p.d.v.teoretic...
Eu stiu doar din practic...
aceeasi_eu
Maestru
Maestru

Mesajde ananda » Sâm Feb 25, 2006 5:25 pm

Ceea ce se poate transmite e o predispozitie genetica... asta nu inseamna obligatoriu ca faci si boala. (e valabil si pentru diabet, si pentru epilepsie).
In cazul diabetului factorul genetic (adica cel care se transmite) e mai important la diabetul aparut in copilarie/tinerete decat la diabetul facut la maturitate. Deci daca tatal tau a facut diabet la varsta adulta probabilitatea de a face vreodata boala (tu sau BB) e destul de mica. Depinde insa si de stilul de viata, de alimentatie sau de alti factori de risc...
Cu epilepsia lucrurile stau oarecum similar: depinde daca epilepsia ta a aparut fara o cauza aparenta sau daca a aparut in urma unei lovituri la cap, a unei infectii, etc. (caz in care, evident, nu se transmite).
Din cate stiu eu riscul de a o transmite nu e foarte mare, dar exista totusi. Asa ca trebuie sa fii atenta (in special cand [suzeta] va fi mic) sa nu faca febra mare (intotdeauna sa ii tratezi febra de la inceput) si sa aiba un regim de viata cat mai echilibrat, cu exact aceleasi restrictii pe care le ai si tu (adica sa evite oboseala extrema, lumina intermitenta, coca-cola, ciocolata... stii tu foarte bine!).
Dupa ce creste un pic poti sa-i faci un EEG asa, pentru linistea ta sufleteasca, dar cel mai probabil nu va fi nici o problema.
deocamdata eu zic sa nu-ti faci astfel de griji, chiar nu isi au rostul in stadiul asta...
ananda
Consilier
Consilier

Re: nasterea pt o mamica cu epilepsie

Mesajde adelaida92 » Sâm Aug 26, 2017 3:03 pm

Am epilepsie de 8 ani, acum am 25...nu mai facusem criza de vreo 3 ani..dar de vreo 3 luni am inceput sa fac iar sunt pe tratament cu lamictal..eu imi doresc acum un copil, dar nu stiu ce sa fac..este in regula sa continui cu lamictal pe timpul sarcinii?
adelaida92

Anterior

Înapoi la Nasterea