mancarea in timpul alaptatului

Alaptarea - o bucurie pentru mamica si bebelusul ei. O necesitate sau o optiune?

Mesajde Andromeda » Vin Mar 21, 2008 2:16 pm

Parerea mea este ca ce merge la o persoana nu se aplica la alta. Cel mai bine e sa testezi, sa tatonezi terenul, vezi ce merge, retii si ce nu merge, elimini.
Eu sunt ovo-lacto-vegetariana, cred f mult in acest regim, drept urmare de cand am ramas insarcinata si acum in perioada cat alaptez, am mancat tot ce am considerat ca face bine si imi hraneste puiul, dar care de catre altii e considerat total contraindicat in sarcina: ceapa, usturoi, varza, conopida si multe altele, consumate in salate. Lactate la greu, poate cascavalul mai putin. Fructe de toate felurile. Am faut o fata mare si frumoasa de 4 kile si 100 gr, si acum se dezvolta normal, nu am avut probleme deosebite de cand s-a nascut.
Asa ca sfatul meu este ca fiecare sa incerce sa isi adapteze regimul alimentar din perioada asta si nevoilor sale.
Sa auzim numai de bine!
Andromeda

Mesajde felice » Sâm Mar 22, 2008 12:14 am

Si eu am mancat si mananc aproape orice, cu oarece grija la muraturi, piper, fasole uscata si varza fiarta. Bineinteles e exclus alcoolul, prajit nu mancam de felul nostru, cafeaua inseamna literalmente o gura de cafea, iar ciocolata cam 4 patratele pe zi. In rest... sanatate. Colicii se fac oricum de la spumarea laptelui, pe care intestinul celui mic nu poate, in prima faza, sa o neutralizeze. Usturoiul si ceapa ar avea, cica, legatura cu un oarece miros al laptelui... copiii mei insa nu au avut nimic de obiectat in privinta asta (oricum, erau obisnuiti din burtica). Iar de la fructe crude cica ar fi scaunele copilului mai acide - ma rog, eu nu am remarcat nimic de soiul asta. Asa ca eu cred ca cea mai mare parte din "interdictii" sunt chestii babesti, iar ce ramane din ele depinde de mama si de copil. [noroc]
Imagine[/url]url=http://lilypie.com]Imagine[/url]
felice
Boboc
Boboc

Mesajde cristina2012 » Sâm Mar 22, 2008 10:50 pm

Felice, sa-ti traiasca puiutul, acum vad ca ai nascut.

Sa stii ca nu sunt chiar babesti interdictiile. E adevarat insa ca totul depinde de mama si de copil. Sunt situatii in care nu poti manca aproape mai nimic (eu am trecut prin asa ceva) si situatii cand poti manca aproape orice si copilul sa nu stie de colici... (fiecare cu lozul pe care l-a tras). Eu ce am scris nu e din cele zise de altii, ci numai din experienta proprie. Sincer, la capitolul mancare in timpul alaptarii preferam sa raman fara experienta, sa manac tot ce-mi trece prin cap si sa nu-mi sufere copiii [czid] [czid] [czid] [czid]
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde MihaelaStoiciuc » Mie Mar 26, 2008 11:28 am

Eu am mancat orice, din nefericire, mai ales dulce. [czid] Drept urmare, m-am ingrasat. Tare. Dar Ioana nu e amatoare de dulciuri acum - prefera oricand fructele.
Imagine
Imagine
Imagine
MihaelaStoiciuc
Intelept
Intelept

Mesajde tatarcalina » Joi Dec 03, 2009 1:42 pm

fetelor am o intrebare....ciupercile sunt interzise pe perioada alaptatului..ma refer la champinioanele din comert ...vreau sa pap tocanita
Imagine
Imagine
tatarcalina
Consilier
Consilier

• tatarcalina are album: (8 poze)

• Mesajde adeluta75 » Joi Dec 03, 2009 4:02 pm

eu am papat la greu..nu mi-a balonat fetita
    Imagine
    Imagine
    adeluta75
    Membru de Onoare
    Membru de Onoare

Mesajde Agy25 » Vin Dec 04, 2009 11:51 am

Calina, eu pap foarte multe ciuperci ca imi plac si baietelul nu are nimic din fericire, incearca si tu sa vezi.
    Agy25
    Maestru
    Maestru

Anterior

Înapoi la Alaptarea