Vopsitul in timpul alaptarii

Alaptarea - o bucurie pentru mamica si bebelusul ei. O necesitate sau o optiune?

Vopsitul in timpul alaptarii

Mesajde segarceanuadriana » Dum Oct 15, 2006 9:46 am

fetelor, dati-mi va rog un sfat! vreau sa-mi fac suvite prin par si nu stiu daca cumva afecteava alaptarea. ce ziceti? voi v-ati vopsit, sau suvitat in timpul alaptarii?
Imagine
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde lorryy22 » Dum Oct 15, 2006 10:56 am

Stiu sigur ca in timpul sarcinii nu e indicat, deoarece substantele intra in sange, prin piele si ajung la bebe....

....nu stiu ce sa zic. Eu n-as incerca..........dar daca tot vrei o schimbare...o tunsoare noua....rimel de par......chestii fara efecte asupra alaptatului.
Imagine
lorryy22
Consilier
Consilier

Mesajde lili_ang » Dum Oct 15, 2006 12:22 pm

Eu nu m-am vopsit pe perioada sarcinii, dar in perioada alaptatului mi-am facut niste suvite. Nu stiu cat e de bine, pe noi nu ne-a afectat in niciun fel, poate m-am mintit singura ca la suvite nu e ca la vopsit, nu e contactul cu pielea capului atat de mare ca la vopsea, nu patrund tot atatea substante aiurea...Eu am intrebat si medicul si a zis ca suvitele sunt ok. Cu vopsitul e altceva, timpul cat stai cu minunea aia in cap e mai mare, suprafata de contact e alta... n-as risca.
lili_ang
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde segarceanuadriana » Dum Oct 15, 2006 12:34 pm

cat are bebelusul tau lili_anq? poate e mai mare! asa ziceam si eu ca la suvite n-ar fi atat de afectata pielea capului. mai astept sfaturi de la voi si apoi ma hotarasc. eu n-am intrebat inca dr. dar probabil ca o s-o fac.
am intalnit persoane care s-au vopsit si pe perioada sarcini si n-au avut probleme, insa stiu si eu ca nu-i prea bine s-o faci in sarcina.
Imagine
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde duti » Dum Oct 15, 2006 12:42 pm

uite acum imi dau seama ca eu m-am vopsit in timp ce alaptam.Am uitat complet de regula asta.M-am vopsit pe 24 iunie...inca alaptam, iar de pe 20 iulie n-am mai alaptat...O fii fost vreo legatura? [cfev]
Imagine
duti
Asistent
Asistent

Mesajde lili_ang » Dum Oct 15, 2006 1:07 pm

Fetita mea e mare acum Adriana, are 2 ani si 8 luni. Eu ma refeream la perioada in care o alaptam, am alaptat-o pana la 1 an si 7 luni. NU mai stiu exact cat avea cand mi-am facut suvite prima oara in timpul alaptatului, cred ca vreo 6 luni....
lili_ang
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde ana1977 » Dum Oct 15, 2006 8:57 pm

din ce am citit eu la suvitele sunt permise si in perioada sarcinii si in alaptatre. in principiu vopseaua nu atinge pielea capului oprindu-se pe casca. eu mi-am facut suvite cand avea fata o luna jumattae. inca o alaptez
ana1977
Intelept
Intelept

Mesajde viorica_voicu » Lun Oct 16, 2006 10:36 am

cand eram insarcinata am intrebat medicul de familie si apoi am citit pe net despre vopsitul parului.
iata ce am aflat:studiile efectuate pe soareci de laborator au aratat ca substantele din vopsea, in speta amoniacul, nu afecteaza seminicativ embrionii, insa medicul mi-a recomandat sa nu folosesc vopsea cu amoniac, care oricum din cauza hormonilor nu "va prinde uniform".
si am mai citit de o mamica care nu a mai fost recunoscuta de copil dupa ce a venit de la coafor:vopsita si aranjata (copil recunoaste mamica dupa miros, cand e mic ).
fiecare face cum crede.
bafta la decizie!
viorica_voicu

alaptarea

Mesajde ladyamelly » Mie Noi 08, 2006 12:51 am

HELLO!EU M-AM DECOLORAT IN TIMPUL SARCINII DE VREO 3-4 ORI SI NU A FOST NICI O PROBLEMA CU BEBITA SI ACUM O SAPTAMANA M-AM DECOLORAT SI ALAPTEZ ARE FETITA 1LUNA SI 2SAPT .DOCTORUL MI-A ZIS CA NU SUNT PROBLEME DAR STII CUM ESTE FIECARE ORGANISM ESTE DEOSEBIT ASA CA SA FACI ASA CUM SIMTI! BYE BYE
ladyamelly

Mesajde ilinca_mioara » Vin Noi 17, 2006 2:06 am

Eu fiind blonda a trebuit sa ma aranjez pe toata perioada sarcinii.
Doctoritza m-a sfatuit sa folosesc vopsele usoare, asa ca am folosit vopsea fara amoniac de la Kallos si am luat oxidantul cel mai slab, cel de 6%.
Pe perioada alaptarii tot asa voi proceda.
Vi le recomand cu incredere...

Va sarut.
ilinca_mioara
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Următorul

Înapoi la Alaptarea