Ce iaurt este mai bun pt bebe?

Despre diversificarea alimentatiei. De ce nu mananca? Reactii adverse la diferite alimente.

Ce iaurt este mai bun pt bebe?

Mesajde ancutela » Mar Iul 18, 2006 5:26 pm

Fetelor va rog sa ma indrumati:
Pt bebe care a avut mari probleme cu burtica, enterocolita, si care abia acum, la 11 luni, avem voie iaurt... de care sa fie? Si cum se procedeaza? Intai o lingurita, apoi cresc progresiv? Multumesc.
ancutela

Mesajde azura » Mar Iul 18, 2006 6:16 pm

mie mi-a fost recomandat iaurtul de la Prodlacta,simplu sau Bifidus,ca fiind cel mai natural celelalte daca vezi pe ambalaj, au ori lapte praf ori mai rau gelatina.Acum mai depinde de gustul copilului...
azura
Intelept
Intelept

Mesajde nicol_s » Mar Iul 18, 2006 6:23 pm

Noi am trecut pe Milli albastru de cand am citit tot aici pe forum ca Danone nu ar mai fi asa de natural si de bun.
Imagine
nicol_s
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde OANA-B » Mar Iul 18, 2006 9:24 pm

noi papam f bine Campina, care nu e asa de acru. am incercat si Prodlacta, dar mi s-a cam aplecat cand am vazut ce era inauntru; numai iaurt nu se numea ala. din 4 cumparate, 3 erau......zer gretos [dead] . oi fi avut eu ghinion, nah.
Imagine
OANA-B
Intelept
Intelept

Mesajde jul81 » Mar Iul 18, 2006 10:12 pm

Noi papam iaurt extra cema de la Napolact, este bun si nu mi-a facut niciodata nimk.E mai rau ca nu-l gasesc decat in supermarket-urile mari.Cand nu ajung acolo ii dau Milli albastru.
Imagine
ImagineImagine
jul81
Consilier
Consilier

Mesajde diana123 » Mar Iul 18, 2006 11:28 pm

dupa enterocolita se ia totul progresiv, de la inceput, cu toate alimentele, e nasol de tot, am trecut si noi prin asta, dar acum suntem bine, noi papam iar CAMPINA, e excelent, ii placea si Nutry day-ul de la DANONE, dar nu stiu daca nu de la el a facut alergia, asa ca gata, ramane Campina, si poate o sa incercam si extra crema de la Napolact!
ImagineImagine
diana123
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde annabella_78 » Mie Iul 19, 2006 1:02 am

Noi mancam iaurt LaDorna (iaurt adevarat), Zuzu si Mili albastru sau galben. Orice iaurt ar fi al meu e innebunit dupa el. Cand vede ca il scot din frigider incepe sa tipe sa-i dau, si bineinteles ca nu pot scapa pana nu-l devoreaza pe tot.
Imagine
Imagine
annabella_78
Asistent
Asistent

Mesajde ancutela » Mie Iul 19, 2006 1:07 pm

Va multumesc mult fetelor.
Azi i-am luat un iaurt de la Campina...spre sa-l tolereze! Desi marturisesc ca am ceva emotii.... Si o sa incepem cu o lingurita pe zi. Sanatate multa la [bebe] .
ancutela

Mesajde Brunhilda » Joi Iul 20, 2006 10:42 am

OANA-B scrie:noi papam f bine Campina, care nu e asa de acru. am incercat si Prodlacta, dar mi s-a cam aplecat cand am vazut ce era inauntru; numai iaurt nu se numea ala. din 4 cumparate, 3 erau......zer gretos [dead] . oi fi avut eu ghinion, nah.

oano...

zerul ala s-a separat tocmai pt ca-i natural! nu amestecat cu tot felul de "omogenizatori"
Brunhilda
Maestru
Maestru

Mesajde oanadd » Joi Iul 20, 2006 11:06 am

noua ni s-a reconandat sa nu folosim Danone, sub nici o forma!!! campina este foarte, foarte bun, mili la fel, oricare altul decat danone!!
si sub nici o forma cele cu fructe in ele!!! de oricare ar fi ele!
oanadd
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Următorul

Înapoi la Alimentatie