Pana la ce varsta "papa" bebe tot ce-i cade la man

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Pana la ce varsta "papa" bebe tot ce-i cade la man

Mesajde alexandramaria » Mar Oct 03, 2006 3:42 pm

Alexandra mea duce la gurita tot ce-i cade in manuta... [bebe] -ii vostri tot asa fac ori s-au mai potolit?
Imagine
ImagineImagine
alexandramaria
Asistent
Asistent

Mesajde anafmaria » Mar Oct 03, 2006 3:48 pm

se potolesc, stai linistita... exploreaza si ei cu ce intra in contact, ce se afla in campul vizual. cu cat cresc, cu atat si prostioarele sunt mai mari [cool]
Sotul meu e foarte harnic... se ridica singur de jos!
Imagine
anafmaria
Consilier
Consilier

Re: Pana la ce varsta "papa" bebe tot ce-i cade la

Mesajde Iulia- » Mar Oct 03, 2006 3:57 pm

alexandramaria scrie:Alexandra mea duce la gurita tot ce-i cade in manuta... [bebe] -ii vostri tot asa fac ori s-au mai potolit?

cu timpul incep sa isi dea seama ei [bebe] ii cam ce este bun de papa si ce nu si asta pe la 10-11 luni ( cel putin asa s-a intamplat la Natalia )
Imagine
Imagine
Iulia-
Consilier
Consilier

Mesajde ADANNA » Mar Oct 03, 2006 4:19 pm

Iulia, Natalia ta e grozava!!!

Giulia, de abia la 10-11 luni a avut acces la toate "bunatatile"...mai ales de pe jos... [czid] [czid] [czid] (Atunci a inceput sa mearga de-a busilea.)...Aproape ca nu mai era nevoie sa dau cu aspiratorul... [:D]
Vreau sa zic ca si acum mai are unele tentative de "degustare"...dar se uita repede la mine sa vada daca o urmaresc...si renunta...
Eeei, mai triseaza ea... Asa ca o mai surprind uneori mestecand hartie...Tare-i place... [czid]

Totusi, sunt multumita ca a renuntat la pietricelele din parc... [:D]
ImagineImagine
ADANNA
Intelept
Intelept

Mesajde bebeca » Mar Oct 03, 2006 4:19 pm

Ca si Naty, si Rebeca a renuntat pe la 10-11 luni sa duca tot la gura. Acuma analizeaza foarte bine orice baga in gura, e foarte atenta chiar si cu mancarea.
bebeca
Intelept
Intelept

Mesajde azura » Mar Oct 03, 2006 5:15 pm

fetelor,ma surprinde ce scrieti...anume ca bebeii au renuntat in jur de 11 luni la "gustat"...din cate am citit eu si la 15 luni gura ramane organ de cunoastere..chestia asta fiind ceva firesc,dar cu mari batai de cap pt noi [:D]
cat din proprie experienta...de la 5 luni Luca baga in gura tot ce prinde...am mai scris undeva ca era sa se inece odata cu un capac de biberon [czid] nu numai ca le gusta dar vrea si sa inchida o parte din ce"prinde"...hartie,jucarii,capace,firimituri,pietricele(asta mai nou),iarba,plastic,coji de diverse,sarma ,baterii,mai pe scurt, tot ce se vede si prinde in maini [czid] [czid] azi de ex. nu stiu de unde a facut rost de un fulg (dintr-o perna desigur [:D] )si molfaia la el cu mare satisfactie...mi-a venit sa mor...in fine...cu siguranta chestia asta va dura mult timp la noi... [czid]
azura
Intelept
Intelept

Mesajde Iulia- » Mar Oct 03, 2006 5:23 pm

pai de exemplu de fiecare data cand gasea cate ,, ceva ,, gen scame , fulgi , hartiutze , ce mai gasea pe jos necomestibil [dead] si vroia sa bage in gurita ii spuneam sa imi dea mie sa le ,,pap ,, [:D] si...in felul asta nu le manca ea ci ...eu [:D] ( bineanteles ca ma prefaceam ca le mananc [:D] )
Imagine
Imagine
Iulia-
Consilier
Consilier

Mesajde oly76 » Mar Oct 03, 2006 5:26 pm

Leda face exact ca Naty, imi aduce mie sau la mama si cea mai mica scama care o gaseste pe jos. Intai de toate face asta doar de cand e mama la noi (asa ca mai ai timp Azura), adica aprox. o luna. Pana atunci cam "gusta" din ce gasea. Daca ii dau eu in mana ceva (tata e inspirat sii ii mai da cte ceva interzis....... [czid] [czid] in secunda 2 e in gurita. Tot ce ii dam noi baga in gurita, ce gaseste pe jos ne aduce noua. [:D]
oly76
Maestru
Maestru

Mesajde azura » Mie Oct 04, 2006 10:59 am

eh, at. m-am linistit Oly... [:D] teoretic, ca practic..is in priza toata ziua...ieri iar era sa se inece cu o bucatica de carton pe care o rupsese dintr-un ambalaj.. [czid] [czid] in fine...Luca imi aduce si mie diverse chestii..dar nu mi le da...doar mi le arata [:D] si apoi tusti in gurita!!! [:D] iar daca ii mai dau ceva sa pape ..intai imi da mie,ca asa e el...un generos! [:D]
azura
Intelept
Intelept

Mesajde Marcela_H » Mie Oct 04, 2006 11:17 am

Raducu nu numai ca baga in gurita tot ce prinde pe jos ci mai rau... musca din banca cand il duc afara, musca din canapea cand se tine de ea si chiar din carut... daca ii spun ca nu-i voie si incerc sa-i dau o jucarie de ros tipa la mine si incepe sa planga [czid] [czid]
Imagine
Marcela_H
Boboc
Boboc

Următorul

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului