cand sta bb in fundulet singur?

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Mesajde a_nca » Lun Oct 16, 2006 12:28 pm

Buna,

Fetita mea are aproape 6 luni. Nici nu stiti c4e ma bucur sa vad asa un subiect. Eu pe cine intalneam si avea copil il intrebam cand poate sat un bb in fundulet. sa va spun si de ce: fetta mea nazdravana pe la 2 luni isi tinea bine capsorul si toti imi ziceau de ce o las. mai bine zis imi spuneau femeile mai in varsta ca nu este voi. si uite asa m-am ingrijorat. Cum sa nu o las sa-si tina capul drept cand asta vrea. pe la 4 luni jumate isi ridica de jos capsorul si daca nu o bagam in seama incepea sa planga. Cand am auzit si eu o veste buna ca fiecare copil are ritmul lui si nu trebuie fortati cu nimic am pus-o pe fetita mea sa stea sprijinita intre perne. A fost cea mai fericita ca i s-a marit campul vizual. Cand vroia sa o pun in fundulet se impingea in picioruse si parca voia sa faca podul..... [:D] Cel mai mult vrea sa stea in fundulet cand mergem afara cu caruciorul. Daca nu o pun in fundulet plange si face istericale. sunt nevoita! cand o pun se linisteste si rade. Eu nu o voi obliga nici sa stea in fundulet, dar nici nu am s-o opresc. [pupi] la bebelusii vostri.
a_nca

Mesajde carmelis_r » Lun Oct 16, 2006 3:53 pm

Radu are 8 luni implinite dar abia acum a inceput sa stea fara sprijin in fundulet. Ar putea, dar moare de ras cand isi da drumul pe o parte si cade pe perna.ce sa-i fac? nu vreau sa-l fortez. il las sa se "descurce".
Imagine
Imagine
carmelis_r
Boboc
Boboc

Mesajde a_nca » Lun Oct 16, 2006 4:11 pm

Si Teodora mea nu mai poate de ras cand se lasa pe o parte. Dar mai face ceva..... tare mult ii place sa-si prinda piciorusele cand sta in fundulet si se lasa pe o paret si atata trage de sosete pana si le scoate si apoi isi baga piciorusul in gurita. Voi ati mai vazut asa pe [bebe] vosti?? [:D]
a_nca

Mesajde duti » Mie Oct 18, 2006 6:54 pm

mai...faza cu caputul, sunt "babetisme" le zic eu, la fel ca si infasatul!!!Normal ca acel copil care era infasat si care nu-si putea dezvolta muschiuletii ca era tinut acolo avea muschiuletii gatului slabi si nu-si putea sustine capul.Stiu ca e greu de crezut dar fetita mea de cand s-a nascut si mi-au pus-o pe mine a ridicat caputul!!!La o luna aproape ca uitam sa-i tin caputul.Chiar are poze cu stabunica-sa care o tine in brate fara sa-i sustina capul.In fine, acum depinde si de copil, si oricum mai bine prevenim decat sa se intample cine stie ce...
Cu statul in fund imi amintesc ca aveam carucior pt bebelusi si eram nevoita sa ii pun o perna ca sa se sprijine sa vada in jur...Apoi pe la 4 luni jumatate am trecut le nr 2, iar acum de vreo luna jumate deja avem carucior a doua generatie.
Fiecare copil are ritmul lui, asta e clar.Si oricum pe la un an si jumatate-2 ajung toti cam la acelasi nivel.Chiar si cei nascuti prematur recupereaza repede.Nu tb sa ne facem griji ca unul merge ceva mai tarziu, sau ca nu-i ies dintii...
va pup!
Imagine
duti
Asistent
Asistent

Anterior

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului