crema pt fundulet bebe

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Mesajde oare » Lun Oct 09, 2006 5:52 pm

sa va povestim noi ce belele am avut cu funduletul! am venit din spital cu el iritat, am folosit servetele umede si crema de galbenele si s-a agravat. ne-am uitat pe forum si am vazut ce-au mai folosit mamicile si ne-am orientat in asa fel incat intr-o saptamana ne-am facut bine. iata cum am procedat: am renuntat la servetele si crema (pt ca nu avea aceeasi calitate cu cea preparata in farmacie desi era cumparata de acolo), am inceput sa spalam cu apa fara spun si sa uscam prin tamponare cu servetele uscate si cat mai moi, am dat in prima zi de trei ori cu nidoflor si de atunci cu o crema speciala pt fundulet preparata la farmacia de la spitalul judetean din galati ( la cea mare am folosit ani la rand crema de galbenele preparata acolo dar din pacate nu o mai prepara). de asemeni am mai constatat ca pampers 1 pt bebelusi era mult mai rigid decat pampers 2 asa ca am trecut la nivelul urmator. tin sa va spun ca dr a ramas uimita cand a vazut cat de repede s-a facut bebe bine ( ea ne recomandase bepanthen dar mai rau ne-a facut si bebleusei si mie- eu l-am folosit pt san). parerea mea e ca trebuie sa incercati sa folositi ce e bun pt bebe si nu neaparat ce a folosit altcineva . uneori nici dr nu stiu ce e mai bine.
oare
Maestru
Maestru

Mesajde dvera75 » Lun Oct 09, 2006 10:56 pm

COOOORECT..[punk]
bine spus.....fiecare tb sa foloseasca ceea ce-i suporta funduletul prichindelului
Imagine
dvera75

Mesajde a_nca » Vin Oct 13, 2006 8:34 pm

Buna,

Adevarat ati spus ca fiecare sa folosesca ce este mai bine pt [bebe] lor. Eu pot sa spun ca nu prea am avut probleme cu iritatiile. Verisoara sotului meu mi-a trimis din America o crema super buna pt fundulet. Aici singura care se potriveste cu vea din SUA este crema de le Nivea Baby pt fundulet cu oxid de zinc. Eu stiu ca pt iritatii trebuie o crema cu oxid de zinc ca sa cicatrizeze. Si Petrini are oxid de zinc. Cand nu am mai avut crema din SUA am incercat Bepanthen si s-a iritat fetita mea, si am scapat cu crema de la nivea. Fiecare cu ce crede mai bine. Eu i-am pus in apa de baie si infuzie de tarate si hipermangan ca dezinfecteaza.

Pa si pupici la [bebe] -ii.
a_nca

Mesajde ana1977 » Vin Oct 13, 2006 11:28 pm

chestia cu sapunul si apa e sfanta
pana la 6 luni o stergeam pe fie-mea cu servetele doar in vizita, in rest apa si sapun si nu mi s=-a iritat niciodata
ana1977
Intelept
Intelept

Mesajde Marcela_H » Lun Oct 16, 2006 1:27 pm

Unguent de galbenele... si pana acum nu am fost niciodata iritati la funduc...
Imagine
Marcela_H
Boboc
Boboc

Mesajde oanadd » Lun Oct 16, 2006 2:56 pm

am avut o saptamana de cosmar. s-a iritat bria la fundulet [czid] [czid] [czid] [czid] [czid] infiorator de tare. facuse basicute care s-au spart si ii curgea sange cand o stergeam. pana acum nu s-a intamplat niciodata asa ceva. am uns-o la fund pana la 8 luni cu bepanthen dupa care am trecut pe crema de galbenele. aveam acasa si petrini, de la o prietena. acum, cand am avut problema asta am dat-o cu bepanthen, crema de galbenele, petrini, nodoflor, unguent cu sulf, unguent cu ihtiol, mustela, panthenol, tricomicin, spalata la fund cu ceai de pelin si galbenele. nu-i trecea. am crezut ca o iau razna. nu ma mai lasa sa pun mana la funduletul ei sa o spal. aseara mi-a spsu o verisoara care e neonatolog la giulesti sa-i dau cu reviken (fostul kutaden, cred). de dimineata era aproape vindecata. fetelor, am crezut ca o sa ma arunc pe geam. nu i-am schimbat pampersul, nu i-am schimbat samponul, nu i-am schimbat servetelele, nu bea citrice. nu stiu de la ce s-a iritat asa de tare si tare as vrea sa stiu ca sa evit sa mai trecem printr-o perioada din asta.
aseara i-am mai luat o sticluta de vitamina A si vitamina E. le-am amestecat cu putin ulei de masline fiert. sa o mai ung si cu ala. numai bine va doresc.
oanadd
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde anailia » Mar Oct 17, 2006 7:06 pm

SI ILINCA S-A IRITAT F. MULT, DE FAPT CRED CA ERA OPAREALA, AVEA APROAPE CARNE VIE, "ERITEM FESIER" CUM NE SPUNEA dr.
Am constatat ca nu era nici de la urina, nici scutece ( indif. de marca) ci era de la caca.Dc. nu-mi dadeam sema la timp si trecea o ora sau mai mult, o gaseam rosie toata; nu mai spun cum se simtea ea. Mi-a cumparat soacra de la farm. Bebicina - tin sa va spun ca este super; chiar dc. o ustura un pic, caci are un pic de menthol, isi revine repede.Este pe baza de zinc si am citit intr-un art., dintr-o revista de copii ca ar fi cel mai indicat.Crema de galb. in exces nu stiu ce produce; iar spalatul se face cu sapun doar seara.Eu una, o sterg cu servetele.
anailia

Mesajde LORIANA » Mar Oct 17, 2006 8:06 pm

Si la Emi, la fel: daca nu eram pe faza cand facea caca si treceau mai mult de 20 minute se inrosea local pielicica, insa nu am ajuns niciodata pana la faza de eritem. Aplicam imediat putin dermazin (dupa ce-l [baie] f bine)si peste cateva ore disparea orice urma de roseata. Eu cred ca depinde foarte mult si de consistenta scaunului (daca e moale apar probleme, normal).
Imagine
Imagine
LORIANA
Consilier
Consilier

pudra

Mesajde Pucca » Vin Oct 20, 2006 10:04 am

Eu am dat pustoaica cu pudra talc de la chicco.La inceput in maternitate o alta mamica mi'a zis ca nu e buna pudra sa o dau cu bepanthen dar fetitza face iritatii si chiar un fel de rani cand are diaree sau scaune mai acide.Dar cu pudra chicco ii trece imediat mai ales ca nici diareea nu e de durata.Va pupppp [noroc] :*
:*:*:*Pucca

Imagine
Pucca

Mesajde PITICUTZA » Vin Oct 20, 2006 10:41 am

Ulei fiert si racit...evident, pasta Petrini iar e f buna.
Eu am mers pina la 6 luni cu Pampers si se irita la spate sus la talie, am dat-o pe Libero si nu mai avem nici o problema. Multe mamici se pling de Pampers...
http://community.webshots.com/user/piticutza
Imagine
Imagine
PITICUTZA
Consilier
Consilier

Anterior

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului