adoarme numai cu muzica!

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

adoarme numai cu muzica!

Mesajde segarceanuadriana » Lun Oct 09, 2006 9:47 pm

mai fetelor eu cred ca am facut o prostie!
am invatat-o pe Mara de mica sa doarma pe muzica, m-am gndit s-o invat cu galagia, sa nu fim nevoiti sa facem mereu liniste pt ca nu se pote tot timpul, dar ce credeti ca face Mara mea acu',in varsta de 6 luni fara 2 zile?! adoarme numai pe muzica! rar se-ntampla sa o ia somnul fara muzica. noi nu putem pleca undeva sa dormim, pt ca nu avem calculatorul cu mizica! aaa..si nu orice muzica, i-am cumparat toat cutiutele muzicale pe care le-am gasit in selgros. ii plac tare mult. ce credeti s-o mai dezvata de asta? mentinez ca si pe timpul sarcinii ii puneam muzica atunci cand era agitata si se linistea.
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde oanamarya05 » Lun Oct 09, 2006 9:56 pm

[Ma tavalesc de ras] noi am patit mai rau nu adormea decat dansata si dansam cu ea in brate cam o ora o ora jumate....dar sa dezvatzat singura dar a tinut ceva timp si la noi dansul
ImagineImagine
oanamarya05
Boboc
Boboc

Mesajde ananda » Lun Oct 09, 2006 10:02 pm

[cool] [bebe] muzical!

al meu nu e interesat de muzica decat atunci cand ii canta cineva (de obicei eu): in cazurile astea face ochii maaari si nu se dezlipeste cu privirea de cel care canta. nici vorba sa adoarma, poate daca vreau sa-l tin treaz!

muzica din boxe insa e ca si cum nu ar exista, cel mult il enerveaza vreun jazz! [:D]

ai incercat sa pui muzica din ce in ce mai incet? iar dupa o saptamana - doua pune un zgomot "alb", un zgomot de fond si vezi ce iese.

daca nu merge... poti sa-i cumperi un cd player portabil si niste cascutze! [:D]
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde segarceanuadriana » Lun Oct 09, 2006 10:10 pm

aaa...pai tot dansand si noi, dar nu cate o ora. in 5-10 min. e gata si ce s-o dau incet, am incercat, nuuu, cat mai tare frate, apoi cand adorme o dau mai incet. sper sa ne teaca cu timpul, dar nu-i o idee rea cu cascutele.
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde segarceanuadriana » Lun Oct 09, 2006 10:16 pm

uite si poza! avea vreo 3 luni jum aici.Imagine
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde Valentina78 » Lun Oct 09, 2006 11:24 pm

Buna fetelor...
Si Bianca tot pe muzica adorme si tot pe cutiute muzicale....
Doar ca ea asculta muzica in surdina ...
Eu sunt tare multumita ca adoarme cu muzica. Dealtfel i-am si cumparat special pentru ea un radicasetofon cu CD si oriunde plecam il luam dupa noi...
Ii pun CD-ul, dau aparatul pe "repet" si canta asa toata noaptea...
Intr-o seara am uitat sa-l setez sa se repete melodiile si s-a trezit cand s-a terminat CD-ul.
Mie mi se pare totusi un lucru bun...
Va pupam si multa sanatate la [bebe] i
ImagineImagine
Valentina78

Mesajde anca1820 » Lun Oct 09, 2006 11:37 pm

si eu am incercat sa o ,obisnuiesc cu zgomot..si a tinut figura,la noi nu conteaza ce se aude..dar cand e treaza...e in transa dupa MORANDI! [:D] Casca ochii mari,ciuleste urechile..si incepe sa cante..iti vine sa o mananci!
Imagine
anca1820
Intelept
Intelept

Mesajde dvera75 » Mar Oct 10, 2006 12:13 am

a mea e lesinata dupa Stratanca mica....Ghitza....Ghitza... [:D]

[noroc]
Imagine
dvera75

Mesajde ananda » Mar Oct 10, 2006 11:03 am

dvera75 scrie:a mea e lesinata dupa Stratanca mica....Ghitza....Ghitza... [:D]

[noroc]

idem, doar ca in loc de stratanca mica interpreteaza mami [:D]
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde stefanuta » Mar Oct 10, 2006 11:23 am

Stefania doarme si ea cu cantecelele de la cutiuta muzicala sau de la Stratanca mica,dar si la sanul meu
Imagine
stefanuta
Boboc
Boboc

Următorul

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului