climatul ideal din camera copilului

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Mesajde danutzii2 » Joi Oct 26, 2006 6:51 pm

Si la noi in camera sunt cam 21-22de g 20 ii prea rece si pt omul mare.
Si imbracat nu-i gros in case pt ca trebuie sa ne gandim daca in casa are 2 randuri de gaine atuncia afara la frig cate randuri ii dam?
ImagineImagine
danutzii2
Boboc
Boboc

Mesajde Anca-Maria-Alexandru » Joi Oct 26, 2006 8:15 pm

Acum sunt 24 grade la noi in casa. Eu sunt o frigiroasa si am impresia ca si fiica-mi ii este frig daca eu sunt mai friguroasa.
Cand ii facem baita e chiar si un pic mai cald de-atat!
Imagine
Anca-Maria-Alexandru
Asistent
Asistent

Mesajde raluca_teodora » Joi Noi 02, 2006 5:52 pm

Doamne, chiar a venit frigul... [dead] [dead] [dead] [dead] . Cand au fost caldurile alea, sapt trecuta, caloriferele noastre ardeau, iar in prima noapte sub 0 grade au fost reci [czid] [czid] [czid] [czid] [cfev] [cfev] [cfev] [cfev] [cfev] [cfev] [cfev] . In conditiile astea nu mai stiu ce sa pun pe bebelache. Acuma m-am uitat: sunt 21 de grade in casa, mie mi-e frig, iar bebelache e rece ca gheata la nas si la picioare. Si are pe el o bluzita si o salopeta, ambele flausate (fara caciula!!!).
Am citit pe undeva ca [bebe] ar trebui sa aiba cu o haina in plus fata de un adult. Pai daca ii pun cu una mai mult decat mie acuma..... [8)] [8)] [8)] . Lui nu se pare ca ii e frig, ca ma gandesc ca ar face scandal, dar tot nu mi se pare normala temperatura. Si mai ales mi-e groaza de variatiile de temperatura la care ne putem astepta de la minunata centrala a orasului [czid] [czid] [czid] .
Imagine
raluca_teodora
Asistent
Asistent

Mesajde ana1977 » Joi Noi 02, 2006 9:22 pm

fericit-on la noi sunt 20
la pranz erau mai calde calioriferele decat sunt noaptea
ana1977
Intelept
Intelept

Mesajde raluca_teodora » Joi Noi 02, 2006 9:45 pm

Bine, bine, si atunci ce e de facut? Tu ce faci Ana, cum o imbraci? Ca nici sa il infofolesc prea tare nu imi surade. Si pe deasupra mai si transpira.
Imagine
raluca_teodora
Asistent
Asistent

Mesajde Anca-Maria-Alexandru » Vin Noi 03, 2006 9:41 am

Am citit cum sunt imbracati [bebe] ziua, dar am si eu o nelamurire. In timpul noptii lasati sosete in piciorusele bebelusilor?
Imagine
Anca-Maria-Alexandru
Asistent
Asistent

Mesajde a_nca » Vin Noi 03, 2006 9:50 am

Buna,
La noi este intre 20-22 grade si cam in jur de 23-25 la baie. Tare mult ma necajesc si eu cu ce sa o imbrac ca daca o imbrac prea gros in casa ce fac cu ea cand ma duc afara? deci an ajuns la o carare de mijloc si anume: in casa o imbrac cu un body cu maneca scurta, ciorapei lungi, o salopeta peste. Daca salopeta are picioruse(nu stiu cum sa zic altfel) nu ii mai dau soseta, dar daca n-are ii dau opereche de sosete. In casa nu sta de loc cu caciulita. Dupa baie o usc pe cap cu uscatorul si nu avem treaba. A mea are plete, ce mai. Inca nu o imbrac diferit noaptea ci o las cu aceleasi haine. Numai daca da afara o schimb de haine. Noaptea nu ii dau sosete peste ciorapei. Ea tare cuminte este si sta sub paturica. ii place caldura ca la mama.
a_nca

Mesajde Anca-Maria-Alexandru » Vin Noi 03, 2006 10:33 am

II pui ciorapei? Din aceia cu chilot?
Imagine
Anca-Maria-Alexandru
Asistent
Asistent

Mesajde a_nca » Vin Noi 03, 2006 10:44 am

DA cu chilotel si peste ciorapei i dau salopeta sau pantalonasi . Si la pantalonasi iidau si sosetute. Am incercat si fara ciorapei cu chilot, dar ia fost frig si i-am dat inapoi.
a_nca

Mesajde Anca-Maria-Alexandru » Vin Noi 03, 2006 10:46 am

Eu ii pun numai pantalon de pijama si f rar pantalonasi su botosei. La pantalonul de pijama ii pun si sosetele.
Imagine
Anca-Maria-Alexandru
Asistent
Asistent

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului