De cand sta pe olita?

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Mesajde gacris » Mar Dec 18, 2007 2:09 am

Lasa-l putin sa se obisnuiasca,si o sa vezi ca in timp,o sa inceapa sa ceara singur olita.

Ai mare dreptate,lucrurile astea marunte pe care le fac ei,ne umplu sufletul de fericire.
Eu,una,sunt fericita pt fiecare zambet de-al lui,pt fiecare cuvant,pt fiecare pas...pt fiecare lingura de mancare [:D] .
Sa ne traiasca ingerasii!!! [noroc]
ImagineImagine
Imagine
gacris
Maestru
Maestru

• gacris are album: (2 poze)

• Mesajde lizoneta » Dum Ian 13, 2008 1:52 am

noi suntem de rasul lumii.........nici acum nu suportam sa stam pe olita..am incercat tot felul de trucuri,degeaba.Culmea e ca spune cand face caca dar daca il pun la olita urla si nu mai face
    ImagineImagine
    http://mybaby.bestoforum.net
    lizoneta

Mesajde adeluta75 » Lun Ian 14, 2008 3:42 pm

Nu te mai stresa ca asa am facut si eu....cand o sa fie pregatit o sa se puna singur.....
    Dupa cum am mai scris la subiectul asta noi am inceput foarte foarte tarziu....la 1 an si 10 luni
    L-a inceput l-am pus cu pampers si incet incet l-am pus si fara si acum sta..mai constrans dar sta
    Imagine
    Imagine
    adeluta75
    Membru de Onoare
    Membru de Onoare

Mesajde dragomir lucia » Lun Ian 14, 2008 4:48 pm

fiul meu a revenit la sentimente mai bune.dupa ce am depasit perioada cu diaree,a inceput sa faca iar dimineata kk la olita.problema e ca peste zi mai face de vreo doua ori si mereu il scap si murdareste pampersul.oricum ma multumesc ca face si dimineata ca intrasem in panica ca nu mai stie sa faca la olita.da maine il pun mai des,poate se obisnuieste sa nu mai faca deloc in pampers.as vrea sa incep de pe acum sa il obisnuiesc fara dar inca nu stie sa ceara pisu sau kk.cred ca mai avem de muncit la capitolul asta.cel mai greu va fi sa-l dezvat sa bea noaptea ceai,ca astfel nu vom scapa de pampers pe timpul noptii.
    succes tuturor si multa rabdare!
    dragomir lucia
    Maestru
    Maestru

Mesajde gacris » Mar Ian 15, 2008 1:55 am

Lucia,Stef bea ceai in timpul noptii,are o scuza,dar Cris nu bea nimic si dimineata pampers-ul are 1 kg. [czid]
    ImagineImagine
    Imagine
    gacris
    Maestru
    Maestru

• Mesajde dragomir lucia » Mar Ian 15, 2008 9:20 am

apoi cum vine asta?ramane restant de cu seara si noaptea goleste tot.eu am inceput sa-i pun mai putin in biberon,daca pana acu ii puneam cam 50ml de cate ori se trezea,acu ii pun vreo20ml,daca-i intra pe o masea.si uite asa in loc de 330ml a baut azi noapte doar 150,iar pana acum nu i-a iesit pipi din pampers,dar inca nu s-a trezit.
    pe mine ma dispera trezitul asta asa de des noaptea,vai de odihna mea,nu stiu cum sa-l dezvat.ajutati-ma ,daca stiti!
    dragomir lucia
    Maestru
    Maestru

Mesajde gacris » Mie Ian 16, 2008 1:56 am

Nu stiu ce sa-ti spun...Cris doarme bustean toata noaptea,la 6.30,cand ii dau laptele,nici nu deschide ochii.

Doar vara trecuta,cand au fost caldurile alea mari,se mai trezea noaptea sa bea apa,dar 100 ml ne ajungeau toata noaptea.
    ImagineImagine
    Imagine
    gacris
    Maestru
    Maestru

• Mesajde dragomir lucia » Mie Ian 16, 2008 9:11 am

sincer si eu ma gandeam ca e prea cald la noi.la noi sotul are o problema sa nu-i inghete odorul si face cam 25 grade in camera.probabil ca ii era prea cald de se trezea asa de des.aseara am inchis un calorifer si nu s-a mai foit toata noapte.la un moment dat de adormita ce eram i-am dat biberonul gol ,a tras de doua ori in gol si daca a vazut asa a adormit la loc.pana intr-un an a tinut suzeta,acum n-o mai vrea,ar fi fost mai simplu.cu toate ca ma gandesc ca e cam mare sa-l vad cu suzi in gura.
    offff......
    dragomir lucia
    Maestru
    Maestru

Mesajde gacris » Joi Ian 17, 2008 2:29 am

Poate ca din cauza caldurii i se facea sete.La Cris in camera sunt cam 21-22 grade,si il imbrac in pijamale cu ciorapei.
    ImagineImagine
    Imagine
    gacris
    Maestru
    Maestru

• Mesajde dragomir lucia » Joi Ian 17, 2008 9:35 am

cam tot atat am facut si noi de doua nopti si nu s-a mai trezit atat de des,azi-noapte chiar s-a trezit prima oara pe la 3.minunea minunilor.eu il culc in pijamale subtiri si fara ciorapi,nu-i suporta.
    hai ca am deviat de la subiect.te pup!
    dragomir lucia
    Maestru
    Maestru

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului