De cand sta pe olita?

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Mesajde zsigaraluca » Vin Mar 14, 2008 3:56 pm

Noi nu mai stam la olita am stat pina la un an si sapte luni de atunci sa suparat si nu mai vrea am cumparat alta dar degeaba cineva imi spunea ca trebuia sa ii iau pampersu .............. eu zic era prea mic atunci ei acum face pe el inainte cerea olita dar cum nu .[/b]
http://b2.lilypie.com/rogzp2.png
zsigaraluca

Mesajde babylu » Joi Iun 05, 2008 3:58 pm

eu l-am pus la olita de la 5 luni jumate (acum are 6 luni)...a invatat foarte repede, spre surprinderea noastra....sta cumintel pe olita si face...doar kk...restul in pampers, evident...nu cere la olita, dar cand ii vine, se screme si se uita mirat la noi...si asteapta...sa-l punem pe oala....e tare scump!
babylu

Mesajde fire » Joi Iun 05, 2008 7:34 pm

De la 5 luni jumate la olita! Dar v-ati grabit , nu gluma. Coloana copilului e frageda inca , nu va e mila sa-l lasati asa micut acolo ? Nu cred ca e bine , mai lasati copilul, ca are vreme sa se invete cu olita. La 6 luni sunt bebelusi, mi-i amintesc pe-ai mei cum erau la 6 luni, mititei, de-abia atunci ii puneam in fundic, si nu ca nu ar fi vrut ei si mai devreme ci pt. ca sunt prea fragezi sa stea mult timp cu coloana incovoiata.
fire
Maestru
Maestru

Mesajde babylu » Joi Iun 05, 2008 8:53 pm

Nu-l lasam pe olita...cum il pun, face imediat, sta maxim 2-3 minute...si oricum, stau langa el, il sprijin sa nu cada pe-o parte...
babylu

Mesajde lilith1 » Mar Iun 17, 2008 8:57 pm

Cred ca e cel mai devreme moment de inceput operatiunea "olita" pe care l-am auzit in mediu virtual sau real, no offense, babylu..
Altfel...in continuare noi avem cele trei olite, una roz, una verde cu broasca si una de la Bertoni pe care se sta calare:p-asta din urma a naibii a purtat ghinion sa fac asa o gluma ca de atunci nu mai sta pe olita :))- pe care le trambalam dintr-o parte in alta-am trecut de faza de batut olita-aia cred ca era "denial" [:D] Faza e ca face pipi mai mult... probabil s pentru cai ca bea mai mult ceai de aceea am si intrat iar la topicul acesta ... altfel stateam linistita cel putin inca vreo 2 luni- ca am inteles ca de pe la 1 an jumatate "constientizeaza" copilasii mici exact ce si cum.
O seara frumoasa si fara prea mult "noisecore" la schimbat pampersi [suzeta]
lilith1
Consilier
Consilier

Mesajde babylu » Mar Iun 17, 2008 9:11 pm

Nu ma supar, lilith1, stai linistita...ce sa zic? Fiecare mama face cum crede ca e mai bine pt. copilul ei...si eu am stat devreme si n-am probleme cu coloana. Acum sta bine in fundulet, se taraste, asteptam mersul "de-a busilea"...pe de alta parte, cunosc pe cineva cu bebe de 1 an si 10 luni, care fuge de oala, in disperarea parintilor...asa ca, sunt cazuri si cazuri...la unii merge, la altii nu. Eu una ma bucur ca s-a invatat sa faca la oala...mai problematic e atunci cand suntem in oras...iar cand face, chiar si o margica, trage cate un chiot de bucurie...exact ca gaina din poveste ("Punguta cu 2 bani").
babylu

Mesajde dorutza81 » Mar Iun 17, 2008 10:52 pm

Pe mine ma socheaza pusul asta atat d etimpuriu pe olita. Imi pare rau daca cineva se simte jignit, dar e aiurea rau de tot. ..din pucntul meud e vedere. Mai am tot asa o cunostinta care si/a pus fetita la 5 luni pe olita. Ei se distrau pe seama ei cum dadea sa cada pe o parte si o sprijineau...iar noi stateam si ne uitam la faza asta penibila si iti venea sa plangi de mila fetitei. Pentru ca e d e plans sa vezi un bebe chinuit in halul asta...nu e amuzamnet cum vad unii parintii.
Sunt perfect de acord ca fiecare copil e unic, ca fiecare copil ar e propriul ritm de dezvoltare si ca fiecare mama face ce e mai bine pentru puiul ei, sau ce crede a fi mai bine, dar unele etape ale dezvoltarii trebuie pur si simplu sa le respectam pentru ca nu suntem noi super atotstiutori ca sa trecem peste ce spun medicii si cartile. Asta e parerea mea.
Iar de spre faza cu asa am fost crescuti si noi si ne e bine...no comment. Am mai spus/o undeva, nu a svrea sa ma repet....dar parc anu ma pot abtine cand ma gandesc la bietii copilasi. Dar daca am evoluat din toate punctele de vedere, inlcusiv pana la folosireq tv color, a celularului si a internetului, ar fi cazul sa evoluam si in cazul educatiei copiilor...pentru binele lor. Altfel, ce folos ca lumea s/a schimbat ?
Probabil ca mesajul meu va starni suparari sau alte cele...dar asta e parerea mea...si ma gandesc doar la binele copilasilor...al tuturor. Sanatate multa !
Imagine
dorutza81
Asistent
Asistent

Mesajde babylu » Mie Iun 18, 2008 8:16 am

Sincer, imi pare rau ca am postat aici...daca stiam ca o sa ma [bici] [cfev] ...Dorutza, sa stii ca nici eu nu sunt adepta cresterii copilului ca pe vremea parintilor nostri...asta e...pana la urma, noi toate incercam sa fim mame cat mai bune pentru copiii nostri, chiar daca metodele abordate de unele sau altele sunt diferite...
babylu

Mesajde fire » Mie Iun 18, 2008 9:04 am

Subscriu Dorutza la ce ai spus. Babylu, in loc sa te superi pe noi , pentru niste adevaruri demonstrate nu de noi , ci de medici ( e prea devreme ! ) mai bine crede-ne pe cuvant si lasa copilul sa mai creasca un pic. Si pe mine m-au pus pe olita de la 6 luni. Stii cum numesc eu asta, din partea parintilor mei, INCONSTIENTA ! Consulta un medic, dar unul cu temele facute, ca sa vezi ce-ti spune. Plus ca bietul copil la varsta aceasta ( vorbesc in general ) habar nu are ce se intampla cu el. Il dresezi. Stii legea lui Pavlov ? Daca nu caut-o , citeste-o si vezi ca mamicile care incep sa faca ceva cu niste fiinte ( copiii ) care inca nu stiu exact ce se intampla cu ei aplica cam acelasi principiu pe care l-a aplicat Pavlov cu cainele. Ce-am scris aici nu e o parere, e un SFAT ! Gandeste-te un pic mai bine daca tu procedezi corect....
fire
Maestru
Maestru

Mesajde babylu » Mie Iun 18, 2008 9:14 am

Offff....nu m-am suparat, m-am intristat doar....
babylu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului