Premergator la 6 luni?

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Premergator la 6 luni?

Mesajde segarceanuadriana » Sâm Oct 21, 2006 7:30 pm

i-am pus premergator! e o incantarte pt ea. n-am vazut-o mai fericita. cat ziceati ca trebuie s-o tin in el? nu mai mult de 30 min pe zi?Imagine
Imagine
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde nicol_s » Sâm Oct 21, 2006 7:34 pm

Pentru inceput eu zic sa nu o tii prea mult, chiar daca ei ii place.

Treptat maresti perioada, sau o pui de mai multe ori pe zi.
Imagine
nicol_s
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde segarceanuadriana » Sâm Oct 21, 2006 7:35 pm

Imagine
Imagine
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde anais8 » Sâm Oct 21, 2006 8:55 pm

Dupa parerea mea e cam devreme la 6 luni. Piciorusele [bebe] ilor nu sunt pregatite inca la 6 luni pt mersul in picioare. E important sa se ridice ei mai intai pe marginea patutzului si apoi sa fie pusi in premergator. Eventual daca ii place asa mult lasa-l mai jos ca sa stea mai mult in fund in el decat in picioare. Eu am pus-o dupa 9 luni in premergator.
Imagine

Imagine
anais8
Asistent
Asistent

Mesajde bebeca » Sâm Oct 21, 2006 9:28 pm

Si eu am pus-o pe Rebeca in premergator la 6 luni si la fel i-a placut foarte mult.....insa nu o tineam mai mult de 10 minute odata si nu mai mult de 30-40 minute/zi.
A stat in premergator pana la 9 luni, cand a prins gustul mersului pe jos tinuta de manute [:D] [:D] Si din momentul ala nu a mai vrut in premergator [czid] [czid] ......vai de spatele meu vreo 2-3 luni [czid] [czid] [czid] [czid]
bebeca
Intelept
Intelept

Mesajde segarceanuadriana » Sâm Oct 21, 2006 9:39 pm

asa am facut, o tin cat mai sus si nu ajunge bine cu piciorusele. si n-o s-o tin mult in el. am citit, tot aici pe forum ca unele mamici i-au pus pe bebei de la 5 luni si n-au avut probleme.
Imagine
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde segarceanuadriana » Sâm Oct 21, 2006 9:40 pm

asa am facut, o tin cat mai sus si nu ajunge bine cu piciorusele. si n-o s-o tin mult in el. am citit, tot aici pe forum ca unele mamici i-au pus pe bebei de la 5 luni si n-au avut probleme.
Imagine
segarceanuadriana
Boboc
Boboc

Mesajde duti » Sâm Oct 21, 2006 9:51 pm

mai fetelor, voi sunteti sigure?Eu stiam ca in nici un caz sa nu pui copilul in premergator dc nu atinge cu toata talpa!adica tb sa paseasca bine.Tb pus premergatorul de la cel mai jos nivel, apoi pe masura ce creste bebe il ridici.
Imagine
duti
Asistent
Asistent

Mesajde Violeta-Horj » Sâm Oct 21, 2006 11:17 pm

Si eu l-am pus pe [bebe] in premergator de doua saptamani dar foarte putin. El sta foarte bine in picioare si calca pe toata talpa piciorului. Nu-l las mai mult de 10-15 minute si nu il pun in fiecare zi, ci doar atunci cand nu mai stiu ce sa fac cu el. Ii place foarte mult. [bebe] are 7 luni si 21 zile.
Violeta H
Violeta-Horj
Asistent
Asistent

Mesajde viorica_voicu » Dum Oct 22, 2006 9:36 am

parerea mea este ca rezultatele tuturor actiunilor nebunesti pe care le facem noi mamicile incepand de la diversificarea mancarii, pusul in premergator si alte asemenea actiuni se vad mai tarziu, cand bb este adult si are tot felul de afectiuni.
eu sunt in potriva premergatorului la o varsta asa de mica, chiar daca ii place.
sanatate la [bebe]
viorica_voicu

Următorul

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului