Mi se pare ca nu-si tine spatele drept

Despre igiena, ritmul de somn etc. Cum ingrijim un bebelus? Se dezvolta normal? Cand ii apar dintii sau va spune primele cuvinte?

Mi se pare ca nu-si tine spatele drept

Mesajde Anca-Maria-Alexandru » Joi Oct 26, 2006 8:12 pm

Fetele!

Irinuca mea a facut saptamana trecuta 9 luni, iar de vreo luna mi se pare ca sta cocosata! [czid] [czid] Vi s-a mai intamplat sa sesizati asta la [bebe] vostri? Pe unde ma uit, am impresia ca vad numai copii normali, in timp ce a mea mi se pare ca nu-si tine deloc spatele drept. In fundulet a sta singurica de pe la 6 luni, n-am fortat-o cu premergator, se ridica singura pe patut de pe la 7 luni si ceva, merge bine de-a busilea, iar in ziua in care a implinit 9 luni a facut si primii pasi singurica!
Saptamana viitoare sigur ajung la medic sa-l intreb despre asta, dar pana atunci poate ma ajutati cumva. Multumesc.
Imagine
Anca-Maria-Alexandru
Asistent
Asistent

Mesajde ananda » Joi Oct 26, 2006 8:31 pm

pai e greu de zis daca nu o vedem cum sta efectiv. sta cocosata cand sta in picioare sau numai in fundulet? pentru ca in fundulet ei stau uneori asa, mai cu cocoasa... sta TOT TIMPUL cocosata sau doar uneori?

vorbeste cu pediatrul si pana atunci fa-i masaj si invat-o sa se apuce de bara, de obiecte care sunt sus, etc, poate fi doar un viciu de pozitie fara sa aiba vreo problema reala la coloana.

sanatate multa!
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde Anca-Maria-Alexandru » Joi Oct 26, 2006 8:33 pm

Numai cand sta in fundulet sta cocosata si nu chiar tot timpul...
Se ridica mereu! Se agata de patut, de mobila, de canapea si se ridica fara ajutor.
Imagine
Anca-Maria-Alexandru
Asistent
Asistent

Mesajde ananda » Joi Oct 26, 2006 8:44 pm

daca atunci cand sta in picioare sta dreapta nu cred ca e o problema serioasa. de multe ori ei stau mai cocosati in carucior [czid] [czid] [czid] ca asa sunt unele carucioare si atunci se obisnuiesc sa stea asa.
am observat asta si la al meu asa ca nu-l prea mai las sa stea in carut decat cand doarme (la orizontala) si am vazut ca si-a corectat pozitia.
dar cand se tine de marginea patului si topaie nu sta niciodata cocosat.

cu masajul la noi e greeeeeu, ca piticul nu vrea sa stea cu nici un chip la masaj, se ridica-n patru labe si pleaca imediat. rar il prind mai mult de 20 de secunde [:D] [motor]

poate voi reusiti!
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde ana1977 » Joi Oct 26, 2006 9:00 pm

pe a mea o mai prind ca am masa de infasat cu o parte lipita de perete si nu prea are unde sa inainteze. incearca ea sa se catere pe perete dar cand imi simte mana pe spate se face pisicuta.
eu pe maini nu o pot masa plange, nu i-a placut de mica chestia asta [czid]
ana1977
Intelept
Intelept

Mesajde anca1820 » Vin Oct 27, 2006 1:40 am

bebeii care stau in fundulet par cocosati,asa cu s-a zis,daca in picioare sta dreapta,nu e o problema
Imagine
anca1820
Intelept
Intelept

Înapoi la Crestere, ingrijire si dezvoltarea bebelusului