mancarea in timpul alaptatului

Alaptarea - o bucurie pentru mamica si bebelusul ei. O necesitate sau o optiune?

mancarea in timpul alaptatului

Mesajde wiliana2828 » Sâm Ian 26, 2008 8:10 pm

fetelor ziceti-mi si mie ce tr sa mananci in timpul alaptatului?cfeaua si ciocolata sunt preferatele mele si nu ma pot abtine am voie sa mananc?
vatamanu
wiliana2828

Mesajde mischaela » Dum Ian 27, 2008 12:25 am

pai e simplu ... daca vrei ca si bebe sa se "bucure" de ele ... poti continua sa le maninci.
Acum fie in gluma fie in serios, e bine sa iti alegi o dieta sanatoasa, pentru ca ceea ce maninci tu ajunge si la bebe si nu cred ca ai vrea sa vezi experienta colicilor.
Imagine
mischaela
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde dragomir lucia » Dum Ian 27, 2008 10:06 am

cafeaua nu e indicata,dar cate o patratica de ciocolata chiar dupa ce ai alaptat nu e chiar asa de rea.poti sa alegi una cu continut scazut de cacao si cu crema de lapte.cu cafeaua decofeinizata ai incercat?stiam ca pe perioada sarcinii nu e indicata dar la alaptat cred ca merge.
in rest mananca cereale cu lapte,ciorbe,supe,fripturi,salate,fructe..........in general mancare gatita in casa nu fast-fooduri si alte prostii semipreparate,cum ar fi de ex naggets sau pizza conglata,cartofi congelati si altele.bea multe lichide,compoturi,sucuri naturale,fara fasole,varza,ardei iute,piper,ceapa si mujdei de usturoi.nici alcoolul nu trebuie consumat pe timpul sarcinii.
ai grija!
dragomir lucia
Maestru
Maestru

Mesajde dragomir lucia » Dum Ian 27, 2008 10:09 am

dragomir lucia scrie:nici alcoolul nu trebuie consumat pe timpul sarcinii.

nici pe timpul sarcinii,nici pe perioada alaptarii [:D]
dragomir lucia
Maestru
Maestru

Mesajde fire » Mie Ian 30, 2008 9:10 pm

Cred ca are importanta si varsta copilului. daca de ex. copilasul are pana in 6 luni intr-adevar e bine sa eviti anumite alimente si condimente ( ceapa, usturoi, fasole, varza , ardei iuti, ...) si lista e mai lunga , deoarece copilul fiind obisnuit numai cu lapte si/sau cu putine alimente aceste mancaruri pot sa-i provoace disconfort sau chiar alergii. Cred ca din momentul in care si copilul mananca lucruri solide poti treptat sa mamanci si tu din aceste "alimente interzise ".Cafeau si ciocolata sigur nu sunt benefice pentru copilul alaptat deoarece le stimuleaza sistemul nervos central, asta inseamna in termeni uzuali ca ii agita. Si stim foarte bine ca atunci cand copilasul e agitat noi sigur nu suntem linistite. Personal nu beau cafea dar am si eu o problema cu ciocolata si am observat ca atunci cand am renuntat la ea pe o perioada mai lunga copilul a fost mai linistit. Cred ca atunci cand intr-adevar simti nevoia de ciocolata sa mananci , important e sa nu exagerezi. In legatura cu cafeaua fa tot posibilul sa bei mai putina cat timp copilul e mai mic si-l alaptezi. Bafta. Pa.
fire
Maestru
Maestru

Mesajde cristina2012 » Lun Feb 04, 2008 1:37 pm

Cand am alaptat al 3-lea copil, numai atunci, am mancat multa ciocolata alba, ajuta la laptic, dar vreau sa va spun ca acum Ionica ma exaspereaza cu dulciurile. Numai dulce ar manca, parca nu are gust pentru nimic altceva (poate dor pizza sau o chestie gen shaorma pe care le-o fac in casa). E clar ca i-a directionat preferintele. Regret... [czid] [cfev] Nu faceti ca mine!!!
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde mamiy » Sâm Mar 01, 2008 3:22 pm

Cristina
Te vad inconjurata de atatia copilasi frumosi , sa-ti traiasca! Te-am admirat de cum am intrat pe acest site: cat curaj sa ai atatia copii! Si datorita acestui fapt banuiesc ca ai destula experienta in cresterea lor; asa ca daca nu te deranjeaza, as dori sa-mi dai cateva sfaturi care tin de alimentatia mea pe perioada alaptarii; bebelul meu are niste colici ingrozitori si deja incep sa ma invinuiesc , poate nu mananc corespunzator.
Stiu ca subiectul a mai fost dezbatut, dar nu stiu ce sa mai inteleg; de ex, am voie sau nu fructe? DAr legume fierte?
Ce sa-i mai fac bebelusului? am incercat si muzica, si masaj pe burtica, comprese calde.... mi se rupe inima cand il vad cum se chinuie!
Multumesc anticipat si scuze daca te deranjez!
ImagineImagine
mamiy
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde kayra » Sâm Mar 01, 2008 5:35 pm

mie doctorul mi-a spus sa nu consum fructe si legume crude primele cateva saptamani, ci sa fac compoturi si sa consum..
nici produse lactate nu trebuie sa consumate in prima perioada..
am grija ce mananc.. dar tot apar colicii...
si eu ma simt vinovata de durerile pe care le suporta printesica mea... [dead]
Imagine
kayra
Asistent
Asistent

Mesajde cristina2012 » Sâm Mar 01, 2008 7:16 pm

Eu am tot scris referitor al dieta in timpul alaptatului. E dificil pentru unele mame, in timp ce altele chiar pot maca orice...
Nu se mananca nimic crud (daca simtiti ca nu mai puteti fara ceva crud, luati doar un singur cubulet de mar goden bine copt sau un alt fruct care nu e acid, sau o feliuta de morcov, sa alta leguma care nu e acida cum sunt rosiile).
Mamaliga, cascavalul, branza topita, branza de vaci, lapte acru, prajeli, grasimi... deloc. Nici mancaruri gatite nu mancati, nu merge bulionul, ceapa... Off, uneori nici painea nu merge (a fost si cazul meu).
Foarte rau face oul preparat la cuptor (budinci, sufeluri).
Nici cartofii nu merg.
Porumbul trebuie evitat in orice forma ar fi (fulgi, mamaliga, amidon de porumb din diferite alimente preaprate).
Evitati dulcele.

1. Regimul cel mai restrictiv:
Puteti maca supe cu carne sau cu legume (radacinoase), carne fiarta, peste fiert sau gratar, orez fiert, fulgi de cereale (orzul mi s-a parut cel mai bine suportat).

2. Cantiati mici de branza telemea veche de oaie sau de capra (fireste pusa putin la desarat), putin unt, putin lapte, putin ulei de floarea soarelui.
Eu imi faceam o budinca din orez fiert amestecat cu branza telemea rasa, cu putin zahar brun si cu coaja de lamaie pentru aroma si o bagam la cuptor... Asta era prajitura mea.

Acum sa va spun ceva: o prietena a nascut asta-toamna o fetita. Au aprut si colicii. Au adus un medic f. bun din Craiova (ei stau in Calafat), parca era arab, ziceau ei. Doctorul acesta i-a dat fetitei sa ia cat un sfert sau o jumatate de pastiluta de nistatin (nu stiu bine de cate ori pe zi si cat timp, parca o saptamana). A zis ca are copilul candida intestinala. Au facut tratamentul cu nistatina si copilul nu a mai avut nici urma de colici. La 2 luni cand am vazut-o eu, era un copil incredibil de relaxat, manca, apoi se uita putin pe pereti, o tineau in brate, dar fara leganat, plimbat, hatanat, etc, pur si simplu o tineau putin in brate si adormea. Eu nu am vazut asa copil. O luam in brate si imi tot venea sa o legan, sa ma batai cu ea (cum faceam cu orele cu ai mei), dar nu era nevoie... era cel mai linistit copil pe care l-am vazut.
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde cristina2012 » Sâm Mar 01, 2008 7:41 pm

Atunci cand nu mai rezistam si manca ceva ce ii facea rau, de multe ori nici nu se atingea bebele de san. Oriucm stiam lectia, nu mai incercam sa-i dau ca stiam ca si daca manaca va vomita dupa aceea. Asa ca ma duceam frumos si ma mulgeam de tot si ii dadeam sa suga dupa vreo 20 de minute (venea destul lapte si asa).
cristina2012
Intelept
Intelept

Următorul

Înapoi la Alaptarea