COPIL isteric

Prima copilarie... Temeri si frici frecvente... Probleme cu somnul, alimentatia, intarcatul... Solutii.

COPIL isteric

Mesajde WOOPSLG » Lun Mar 07, 2005 3:56 pm

salut! am nevoie de ajutor....am un baietel de 1 si 6 luni care este foarte incapatanat....:). daca suntem pe strada si nu fac ce-mi cere(sa-l iau in brate sau altceva) se pune pe jos si incepe sa tipe sa muste , sa "muste din trotoar" [czid] si alte istericale de ale lui. Nu stiu cum sa procedez pentru ca ma scoate din minti. va rog ajutati-ma cu un sfat . Sa-l trosnesc un pic pentru ca de vorba buna nu intelege?... AJUTATI-MA
GNedelcu
WOOPSLG

Mesajde ramonaco » Lun Mar 07, 2005 7:35 pm

Salut!Iti inteleg problema,desi nu sunt in situatia ta.Baietelul meu are 1an si 1luna,dar nu prea are astfel de "iesiri".N-as putea sa te sfatuiesc sa-l "trosnesti",dar eu i-am mai altoit din cand in cand PESTE PAMPERS vreo 2 la fund.Nu stiu daca a avut efect in cazul lui,dar eu ma eliberam un pic de nervi.Te doare sufletul,stiu, dar imi plesnea capul...Repet...PESTE PAMPERS.
In principiu,solutia problemei e la tine:rabdare,rabdare si putin ajutor de partea celor apropiati(ca sa mai iei si tu o gura de aer curat).
Cand te enervezi rau incearca sa te gandesti la cat de norocosi sunteti ca aveti un copil sanatos(eu asa fac intotdeauna si cateodata chiar reusesc).
Stiu ca nimeni nu e in pielea ta ca sa stie exact cum te simti...dar eu sper ca te-am ajutat macar un pic.Mai intra si pe alte site-uri despre copii si ai sa-ti dai seama ca exista undeva un copil mai rau decat al tau. [bebe]
Pupici MARI si mici [floare]
ramonaco
Asistent
Asistent

Mesajde lili_ang » Lun Mar 07, 2005 9:10 pm

In primul rand Bine ai venit pe forum WOOPSLG! Patim si noi asa ceva, ca tine!
Eu, in acele momente incerc sa-i atrag atentia cu altceva si de obicei reusesc!
Incearca sa cauti, tot la acest topic parca (nu mai stiu exact!) subiectul Istericale! Erau acolo niste idei interesante. Una din ele am aplicat-o si eu si functioneaza!
lili_ang
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde moni74 » Lun Mar 07, 2005 10:25 pm

Cel mai important dintre toate:incearca sa ramai calma!!!!
-incearca sa-i distragi atentia,asa cum ti-a spus si lili_ang
-ignora-l!!!ar fi bine sa incepi acest lucru de acasa,ca sa nu ai prea multi spectatori!!!!daca acasa se trinteste pe jos,poti sa iesi din camera sau sa te intorci cu spatele la el.Copiii au nevoie de spectatori ca sa se dezlantuie.Daca nu au asa ceva se vor opri.
-poti folosi metoda "time-out",adica inchizi copilul intr-o camera,exact atitea minute citi anisori are,deci la un an un minut,la 2 ani doua minute etc.De fiecare data trebuie sa-i explici ca nu-ti place comportamentul lui si trebuie sa-l pedepsestiFa acest lucru calm,coborindu-te la nivelul lui,fara sa-l bruschezi..Desi vei auzi mereu"lasa-l ca-i mic si nu intelege"fii convinsa ca copiii inteleg foarte devreme multe lucruri,doar ca noi parintii trebuie sa fim mai fermi si mai consecventi.Ar fi bine sa nu te lasi impresionata de plinsetele lui,pentru ca altfel toate metodele vor da gres.Fii consecventa!!!Gindeste-te ca plinge putin acum,dar pe urma vei avea un copil cuminte.
-daca esti pe strada,incearca sa nu te enervezi,ia copilul in brate si mergeti acasa.Lovitul la fund nu prea ajuta la nimic,din contra face mai mult rau.Dupa ce ati ajuns acasa si copilul s-a calmat avertizeaza-l prima data ca ,daca chestia se mai repeta vei aplica cutare pedeapsa(ex.time-out"am sa te inchid in camera ta")La urmatoarea abatere tine-te de cuvint in ciuda plinsetelor.Ai grija ca dupa aplicarea pedepsei sa-i mai explici o data de ce ai aplicat-o si sa-i arati ca il iubesti,in ciuda comportamentului sau.Chiar si cind il duci in alta camera,poti sa-i spui calm"mama te iubeste,dar nu-mi place cum te porti,asa ca sunt nevoita sa te pedepsesc".Fii sigura ca te intelege!!!!!
Eu iti doresc mult succes in practicarea frumoasei ,dar dificilei profesiuni de parinte.!!!!
moni74
Boboc
Boboc

Mesajde lili_ang » Lun Mar 07, 2005 10:48 pm

Excelent!!! Multumim Moni!
Eu am aplicat urmatoarea chestie, dar asta merge mai mult in interior! Daca el se tranteste cu fundul de pamant si urla, fa si tu la fel! Fiica-mea se uita socata la mine si s-a oprit! Miracol!!!! Incercati!
lili_ang
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde moni74 » Mar Mar 08, 2005 12:37 am

Cu mare placere,lili_ang!Ma bucur ori de cite ori pot sa fiu de folos in vreun fel. [floare]
moni74
Boboc
Boboc

Mesajde suzana_vladoiu » Mar Mar 08, 2005 6:11 pm

Bine ai venit Woopsgl!
Super sfat Moni! Multumim!
suzana_vladoiu
Maestru
Maestru

Mesajde doinaden » Mie Mar 09, 2005 1:23 am

O sa le treaca si asta intr-un final, dar depinde mult de atitudinea care o luati in momentul ala. Eu le intorceam spatele si plecam pur si simplu...putea sa urla pana la Cacaleti si nu ma intorceam. (Cacaleti e un oras din Oltenia). [:o)]
doinaden
Maestru
Maestru

Mesajde lumy » Mie Mar 09, 2005 1:26 pm

Fetelor, am observat foarte multi copii pe strada care au astfel de manifestari! Sa fie oare o stare generala! Oare nu stim noi sa ne crestem copii? Parca inainte nu erau asa, de fapt noi nu am fost asa! [oops] vorbesc ca o baba! [bici]
Imagine

Imagine
lumy
Maestru
Maestru

Mesajde doinaden » Sâm Mar 12, 2005 7:14 pm

Raman la parerea mea: Rasfat excesiv, pupici multi in curisorul [bebe]
doinaden
Maestru
Maestru

Următorul

Înapoi la Copilul de la 1 la 3 ani