Calca spre interior!

Prima copilarie... Temeri si frici frecvente... Probleme cu somnul, alimentatia, intarcatul... Solutii.

Calca spre interior!

Mesajde AnaMaria_17 » Mar Apr 19, 2005 1:01 am

Fetita nasei mele calca putin spre interior cu piciorusul stang.....mai bine zis .. degetele piciorusului fug putin spre interior ....iar cand ii ia piciorul in mana are tendinta de a se lasa spre dreapta.....fetita are 1 an si 1 luna.....a fost cu ea la ortoped si a zis ca totul e in ordine....i-a zis sa-l tina la vara la soare...si atat.
Medicul de fam i-a recomandat sa ii dea papucii invers....adica stangul in dreptul..si dreptul in stangul......

Voi stiti ceva de asta???Cum pot sa o ajut....ca e ddestul de ingrijorata.......

Nu este foarte vizibil...eu de ex nici nu mi-am dat seama,...dar fiecare mama cred ca isi cunoaste si isi simte copilul cel mai bine.......
AnaMaria_17
Consilier
Consilier

Mesajde deea99 » Mar Apr 19, 2005 1:28 am

Eu am avut probleme cu piciorusele fetitei (dar nu problema nasei tale) si pe linga soare cure la mare unde am facut exercitii atit in apa cit si pe nisip, med. ne-a recomandat si tratament.Odata cind am mers la un control cu fata, inca nu purta gheata ortopedica(o bunica in parc mi-a a zis de ce nu-i pun pantofii invers)l-am intrebat pe dr. despre aceasta metoda si mi-a zis ca nu este decit o poveste.Parerea mea ar fi ca trebuie sa mearga si la un alt ortoped cu fetita.Eu i-l recomand pe dr.MARIUS CONSTANTINESCU de la Grigore Alexanderscu sau pe CIOTLOS DANIELA (sper ca i-am scris bine numele, am o carte de vizita dar nu stiu unde este )tot de la acest spital.Cu cit copilul este mai mic cu atit se corecteaza mai repede, si este pacat sa calce asa avind in vedere ca este fata.Daca o intereseaza acesti dr. ii gaseste in policlinica, iar daca vrei programul anunta-ma si eu caut cartile de vizita.
deea99
Consilier
Consilier

Mesajde AnaMaria_17 » Mar Apr 19, 2005 1:49 am

Ea a fost la Dr Catalin Dumitrescu....

Deci repet e ceva minor....mie mi se pare ca exagereaza putintel!!!
Nu se observa cam deloc......

E posibil cumva sa aiba legatura cu rahitismul???Din moment ce dr a recomandat sa stea la soare la vara...
Dar ea ii da calciu si vit d......

Nasa mea nu are calculator si de aceea a apelat la mine......multumiri anticipate din partea ei [bebe] [bis]
AnaMaria_17
Consilier
Consilier

Mesajde deea99 » Mar Apr 19, 2005 2:01 am

DA este posibil sa aiba legatura si cu rahitismul de aceea este bine sa consulte si un alt medic.Eu am citit despre rahitism dar nu imi amintesc sa fi citit despre mersul in interior.Fetitei mele tirziu i-am descoperit picioarele inX si mi-a luat vreo 2 saptamini sa imi dau seama.
deea99
Consilier
Consilier

Mesajde AnaMaria_17 » Mar Apr 19, 2005 2:08 am

Scuza-ma Deea ca te intreb...eu nu ma prea pricep... [cfev] ce inseamna picioare in x???

Si nasa mea sta in Arad.....vine in iunie la noi....crezi ca e tarziu...nu cred ca in Arad sunt ortopezi buni....nu stiu...
AnaMaria_17
Consilier
Consilier

Mesajde AnaMaria_17 » Mar Apr 19, 2005 2:14 am

Si inca ceva...acum mi-am amintit.. [cfev] ..fetita ei ,de la premergator , mergea in varful degetelor....i-a dat papuci cu talpa mai groasa in picioare....si in 2-3 sapt mergea normal.....pana de curand a descoperit asta......

Stii ,acum m-am uitat chiar pe sit-ul sp.gr alexandrescu si am vazut medicii de la ortopedie pediatrica si acel dr Calin Dumitrescu ,unde a fost si ea,mi s-a parut cel mai bun.....e membru la multe asoc in America..,e doctorand.....eu nu cred ca asa un medic trece cu vederea niste picioruse care ar avea probleme.........si i-a dat chiar in scris ca fetita este perfect sanatoasa din pct de ved ortopedic........
AnaMaria_17
Consilier
Consilier

Mesajde deea99 » Mar Apr 19, 2005 2:17 am

Genunchii intrati in interior.Pina in iunie nu cred ca este problema, zic si eu. Si cind vine la tine incearca sa mergi cu ea la dr.Eu miine iti trimit un mp. cu programul lor. Nu esti obligata sa mergi la acesti dr. ca am fost eu, dar avind in vedere cozile care sunt zilnic la usa la Constantinescu cu pers. din toata tara eu zic ca e un tip care cunoaste meserie.
deea99
Consilier
Consilier

Mesajde AnaMaria_17 » Mar Apr 19, 2005 2:23 am

am inteles mersi......o sa mearga sigur!!!ca e stresata rau....

astept mp tau....multumesc mult.....
AnaMaria_17
Consilier
Consilier

mersul inauntru

Mesajde io_axa » Vin Apr 22, 2005 1:57 pm

buna, eu nu am avut probleme cu mersul decit o singura data, incepuse sa.si strimbe mersul, baga piciorul in interior, de ce???incepeau sa.i ramana mici adidasi..hihihi, dar fara glume, stiu ca cel mai bine e piciorul gol, fara papuci, adidasi, fara nimic, eu asta vara cind a inceput sa mearga il lasam complect descult, afara in iarba. in casa pe gresie ii puneam ciorapi subtiri care sunt facuti cu niste chestii din plastic pe talpa ca sa nu alunece. asa l.am tinut si toata iarna aceasta, cu ciorapi grosi, grosi, dar nu cu papuci. Succes.
io_axa
Boboc
Boboc

Mesajde adriana21 » Mar Apr 04, 2006 5:39 pm

La noi in fam se confrunta mai multi cu aceeasi problema .Eu de exemplu trebuie sa-mi schimb pantofi la 3 luni .Nu se observa dar nu stiu ce sa zic cand imi i-au pantofi cu toc e un cosmar si de obicei numai cu toc port .Amandoi baieti mei au piciorul drept cu degetul mare putin in interior si mai am doua verisoare care au 2 copii si care se confrunta cu aceeasi problema .Nu stiu la mine in fam inafara de mine si un 2 verisori si copii lor nu mai sunt care sa se confrunte cu problema asta .Mie doctorita mi-a spus ca sunt mai multi copii care au tendinta sa mearga asa dar trebuie corectat de la inceput si primul pas in ai corecta mersul e in alegerea incaltamintei .Trebuie sa fie neaparat din piele si daca se poate dar eu spe ex am cautat si nu am gasit pana la baza gleznei si cat mai fixi pe picior .Asta mi sa spus dar nu am avut intotdeauna bani sa ii caut numai din magazine speciali si nu am reusit sa-i corectez mersul .Nu te deranjeaza cand mergi dar trebuie sa iti schimbi cam des incaltamintea.Asta ar cam fi singurul inconvenient cand te confrunti cu problema astaImagine
adriana21
Boboc
Boboc

Următorul

Înapoi la Copilul de la 1 la 3 ani