Ajutooor! Copilul meu musca alti copii!

Prima copilarie... Temeri si frici frecvente... Probleme cu somnul, alimentatia, intarcatul... Solutii.

Ajutooor! Copilul meu musca alti copii!

Mesajde carmen-f-10 » Joi Sep 15, 2005 11:44 am

Am un baietel de 1an si 6 luni, o dulceata de copil, simpatic, sociabil, ii plac copii la nebunie. Numai ca avem o problema: din prea multa dragoste ia copii in brate ii pisca si ii musca. Nu stiu ce sa mai fac, l-am certat, l-am pedepsit si el tot la fel face. Imi e rusine de parintii celorlalti copii. Nici mie nu mi-ar place ca al meu sa pateasca la fel. Dati-mi va rog un sfat.
carmen-f-10
Boboc
Boboc

Mesajde crialex » Joi Sep 15, 2005 11:57 am

Vai de mine [alc] si noi avem problema asta,numai ca al meu ma musca doar pe mine [czid] Fetelor,solutii va rugam [:D]
crialex
Intelept
Intelept

Mesajde lili_ang » Joi Sep 15, 2005 4:59 pm

Ufff, noi nu avem problema asta, nu musca deloc fii-mea, dar intr-adevar e delicata situatia! Avem un "prieten" in parc care atunci cand vrea sa obtina o jucarie, musca celalalt copil! In rest e un super dulcel! Ce vroiam eu sa va spun este ca nimic nu pare sa functioneze in cazul lui! Mama lui il cearta, il pocneste peste gura [cfev] , dar nu merge...se opreste pe moment si apoi peste 5 minute face la fel!!! Daca imi vine vreo idee, va spun!
lili_ang
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde suzana_vladoiu » Vin Sep 16, 2005 1:29 pm

Si pe mine ma musca!!!!!!!!!!!! Nu musca pe altcineva! Nici pe alti copii! Numai pe mine!!!!!!!!!! Daca vedeti cum am mana stanga... parca as avea varsat de vant sau ceva in genul asta! Ma ciupeste si ma musca!!!!!!!!!!!! Help!!!!!!!!
suzana_vladoiu
Maestru
Maestru

Mesajde crialex » Vin Sep 16, 2005 9:39 pm

Nu ne ajuta nimeni?Imagine

Batutul peste gura e o metoda destul de barbara [cfev] zic eu,oricum eu nu sunt de acord cu bataia in generalImagine

Eu zic sa ne intalnim toate trei,sa-i lasam pe copilasii nostri sa se muste bine intre ei si poate in felul asta ii dezvatam de apucaturile astea "muscacioase"ImagineImagine
crialex
Intelept
Intelept

Mesajde alovel » Lun Sep 19, 2005 9:51 am

Ai mei se musca intre ei. Naspa rau de tot! Asa ca nu-i o solutie. Tot nu se invata minte. Vad ca doare si degeaba.

Dar pe noi nu ne musca!! [:D]
Imagine

Imagine
alovel
Maestru
Maestru

muscatul

Mesajde io_axa » Lun Sep 19, 2005 11:48 am

Si eu am trecut prin asta, si eu am "patit" aceeasi chestie, din intamplare m.am trezit la o reuniune pe care o tinea o psicoloaga in pediatrie si i.am "expus" marea noastra problema
Important e sa nu izolezi copilul, tip: nu.l mai duc acolo ca musca si ma face de rusine. Dupa aceea sa adoptezi sistemul: il avertizezi ca nu.i frumos ceea ce face, ca daca mai face il duci acasa, sau pleci cu el din locul respectiv! Daca o repeta, fa.o!!!! Ia.l din zbor si pleaca cu el, oricat ar plange. Cu al meu a functionat!
Acum problema e alta la noi, cand nu obtine ceea ce vrea, japette, cam pocneste cu manuntza, i.am zis, explicat, dar nimic, cred ca si asta e o perioada si v.a trece, bine ca nu mai musca, ca o data verisoara era sa ramana fara falcutza si o data fara varful nasului [czid] !
Am decis sa.l duc la cresa [:D] , daca.si v.a gasii "nasul", v.a intelege ce rau e sa fii pocnit cand vrei sa obtii ceea ce vrei. Chiar in dupa amiaza aceasta mergem sa vb cu educatoarele si sa vad cresa, va pup si sanatate voua si la copilasi.
io_axa
Boboc
Boboc

Ajutoor! Copilul meu musca alti copii.

Mesajde carmen-f-10 » Mie Sep 21, 2005 11:55 am

Super idee Crialex!! Trebuie sa mai fac rost de cativa "muscaciosi".
Am vrut sa il musc si eu, ca poate se potoleste [cfev] , dar mi-a fost mila. dar asa l-am dezobisnuit sa mai traga de par. Cum ma tragea de par il trageam si eu un pic, si uite asa s-a potolit.
Am fost Sambata la ziua unui baietel. Nu-i fraier al meu, la cei mai mari, de la care stia ca ar putea sa o fure [box] , nu indraznea sa se dea, dar in schimb a gasit o fetita gingasa, finuta pe care a inceput sa o pupe [pupi] pana cand a zgariat-o rau pe nasuc [B(] .
L-am pedepsit cu cea mai grea pedeapsa pentru el: sa stea linistit pe fotoliu fara sa se joace cu nimic. [cusca] O jumatate de ora a stat, bineinteles in urlete [plang] , dar dupa aceea era ca un mielusel, ii pupa de zor manutele fetitei, ca poate il iarta.
Oare am scapat? Cat timp o sa tina? Va tin la curent [:)]
carmen-f-10
Boboc
Boboc

Mesajde giurcanicoleta » Joi Sep 22, 2005 4:16 pm

Baietelul meu a venit de la gradinita muscat de obraz de alt baietel in urma unei batalii pentru o masinuta. In situatia asta voi cum ati reactiona? Ar trebui sa fac scandal educatoarei ca n-a avut grija de ei? Parerea mea, si i-am zis si dansei, e ca se putea intampla si invers (adica al meu copil sa fie cel care musca si nu cel muscat) si atunci nu am facut scandal, l-am certat pe Andrei ca nu s-a jucat frumos cu baietelul respectiv, desi ma durea sufletul cand ii vedeam muscatura pe obraz. Voi ce parere aveti?
giurcanicoleta

Mesajde carmen-f-10 » Mie Sep 28, 2005 10:28 am

Imi pare rau, Nicoleta , pentru ce a patit ala mic, din proprie experienta iti spun ca educatoarea nu cred ca a avut timp sa intervina. Eu de fiecare data cand se joaca cu copii stau cat mai aproape ca sa pot intervenii cat mai repede dar degeaba, tot mai prinde cate unul. Au o viteza de reactie incat nu mai poti face nimic. Totul se intampla fulgerator, acum ii pupa de mama focului, acum e cu dintii in ei. Mai nou atentionez si copii (cei mai mari) si parintii ca al meu e un pic periculos, sa nu spuna ca nu le'am zis.
Dar Slava Domnului ca de 1 sapt si un pic nu s-a mai intamplat nimic (cu toate ca a avut si coflicte) si sper sa nu se mai intample.
Imagine
carmen-f-10
Boboc
Boboc

Următorul

Înapoi la Copilul de la 1 la 3 ani