Diferente varsta biologica si varsta cronologica= probleme?

9 luni...magice. Jurnal de graviduta. Bucuriile si nelinistile viitoarei mamici. Evolutia sarcinii. Discutii, experiente.

Diferente varsta biologica si varsta cronologica= probleme?

Mesajde alinuta_ciurea » Joi Apr 06, 2006 10:38 am

Ieri am sfarsit prin a face o ecografie 3D iar medicul mi-a spus ca bebelusa mea are varsta biologica mai mica cu o saptamana decat varsta cronologica, adica ar trebui sa aibe 20 saptamani, nu 19.
Cat de grava este problema asta? Ce ar trebui sa fac? Sa ma odihnesc mai mult, sa mananc mai mult? In schimb este foarte activa si incapatanata pt ca nu a vrut sa ne arate si noua fetisoara.
alinuta_ciurea
Asistent
Asistent

Mesajde nicostefanut » Joi Apr 06, 2006 10:47 am

eu tin minte perfect ziua cand am ramas insarcinata si intre saptamanile pe care le stiam eu si cele pe care le zicea medicul era diferenta de o saptamana(pe tot timpul sarcinii)si cand am nascut am nascut la 40 saptamani numarate de mine.
Imagine
Imagine
Imagine
nicostefanut
Boboc
Boboc

Mesajde alinuta_ciurea » Joi Apr 06, 2006 10:54 am

am incercat sa-i spun doctorului ca menstruatia mea nu venea la 28 de zile ci la 33-34 de zile si din cauza asta poate exista un decalaj intre ce a calculat el si cum se dezvolta BB.
alinuta_ciurea
Asistent
Asistent

Mesajde nicostefanut » Joi Apr 06, 2006 11:02 am

eu cred ca cel mai important e ca [bebe] sa fie sanatos si vioi si atunci nu conteaza o saptamana.mai trebuie sa ta bazezi si pe instinctul tau.
Imagine
Imagine
Imagine
nicostefanut
Boboc
Boboc

Mesajde nicoleta-iustina » Joi Apr 06, 2006 11:06 am

Stai linistita Alinuta ca sunt eu satula de calculul medicilor si cu ecografele astea...... sa-ti spun eu ce am patit am fost la trei medici diferiti, patru ecografe diferite (pentru ca am avut cam aceeasi problema ca a ta dar diferenta era de 2 saptamani) si de fiecare data alta data probabila a nasterii , alta virsta a copilului si asa mai departe... am nascut pana la urma natural la 42 de sapt (dupa doctorita la care am ramas) dar nu se stie nici acum adevarul pentru ca dupa alti medici aveam 40 de sapt (am avut un ciclu total neregult), asa ca statul meu este sa nu faci ce am facut eu (adica am stat intr-un stressssssss) si sa ei sa mananci multe fructe , sa te odihnesti cat poti de mult ca ecografele si medicii ...... pot gresi. Daca tu te simti bine, simti copilul ca misca restul lasa pe mana lui Dumnezeu. Naste usoara iti doresc si multa sanatate.
ImagineImagine
nicoleta-iustina
Asistent
Asistent

Mesajde andrushca » Joi Apr 06, 2006 11:24 am

Alinuta, nu iti face probleme, varsta stabilita de dr. ar fi cea rezultata in urma masuratorilor lui [bebe] ..nu e neaparat cea reala...asa ca relaxeaza-te si bucura-te de sarcina! [bis]
Imagine
andrushca
Intelept
Intelept

Mesajde cristina2012 » Joi Apr 06, 2006 7:12 pm

Eu am nascut de 2 ori dupa calculele mele nu ale medicului, si asta pentru ca a fost ciclul mai lung. Ecografiile aratau de asemenea varsta indicata de mine, nu cea cronologica. Nu e nici o problema. Si mie imi spuneau ca e mai mic pentru ca nu mananc bine (precum am ami scris eram tare slabuta) si pana la urma nu a fost tocmai asa. Stiu si copii despre care ecografistul spunea ca vor fii mari (mamele erau si ele "mari")... si s-au nascut cu un kg mai putin decat se spunea. Copilul isi ia de la mama substantele de care are nevoie, numai in cazul unor carente alimentare foarte grave la el nu mai ajung substante hranitoare suficiente.
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde cristina_gl » Vin Apr 07, 2006 9:07 am

Si eu am ciclul mai lung. Oricum, acelasi medic, la trei ecografii, mi-a calculat DPN-uri diferite. Asa ca... sanatos sa fie bebe, ca in rest nu conteaza.
cristina_gl
Maestru
Maestru

Mesajde paulamusat » Mie Apr 19, 2006 4:12 am

Hello
Si eu am avut aceeaso problema. Varsta gestationala nu coincidea cu cat ar fi trebuit sa aiba.La mine, la 22 de sapt, retardul de crestere era de 1 sapt jumate, urmand ca in sapt 33 sa ajunga la 3 saptamani. Explicatia exista: eu sufeream de hipertensiune preexistenta sarcinii. Exista mai multe cauze pt care bb creste mai greu. In orice caz, orice ar fi, daca mai consulti multi medici ajungi in a ti face din aceasta pereioada un calvar, pt ca ce e sa se intample se va intampla. Eram pe masa la ecograf cand un renumit medic in domeniu, dr. H... de la Sanador, a afirmat ca la eco se vede ca e mic dar el nu poate sti cu certitudine daca e din cauza hipertensiunii sau alte cauze. Deci...lasa lucrurile sa mearga inainte.Cum ziceau si fetele mai sus, conteaza mult sa miste bb. Nu e adev ca mamele mari nasc copii mari. Eu am pus 27 kg si pitica s nascut cu un kg. Din cauza hipertensiunii.
Sarcina usoara, nastere la fel si multa liniste si relaxare, de asta ai nevoie sa fii si tu si ala micu fericiti [noroc]
paulamusat
Boboc
Boboc

Mesajde alinuta_ciurea » Sâm Apr 22, 2006 8:06 pm

Asa este, cel mai important lucru este sa fiu linistita dar nu prea se poate.Doctorul ma streseaza ca nu am luat in greutate prea mult -pana acum am luat doar 3kg si am 22 saptamani-si din cauza asta bb este mai mic. Dar de fiecare data cand ma duc la control si-mi spune tot felul de tampenii nu mai pot manca nimic cateva zile de deprimata ce sunt.
alinuta_ciurea
Asistent
Asistent

Următorul

Înapoi la Perioada prenatala