Fontanela pulsatila!!!

Nu e usor sa fii parinte... nici bebelus! Dorinta de a da viata si miracolul nasterii!
Dieta. Bebelusul tau vrea sa-i vorbesti. El intelege tot ce ii spui.

Fontanela pulsatila!!!

Mesajde Luiza-Steffi » Lun Mai 08, 2006 11:34 pm

Fetelor sunt tare ingrijorata, tocmai am cumparat revista Mama si copilul si am citi intrebarea unei mamici despre fontanela care pulseaza iar raspunsul a fost ca nu este normal ca poate indica prezenta unor boli grave. Problema este ca si la bebeul meu am observat ca ii pulseaza fontanela dar m-am gindit ca ii un lucru normal atita timp cit e un loc deschis.
Voi aveti stiinta despre acest lucru cum ca ar fi grav daca fontanela pulseaza?
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Pupici de la Luiza si Steffi
Imagine

ImagineImagine
Luiza-Steffi

Mesajde Iulia- » Lun Mai 08, 2006 11:51 pm

uite , Nataliei inca nu i s-a inchis fontanela bine si.... mai pulseaza din cand in cand datorita faptului ca este moale . Doctorul a spus ca ... se dezvolta creierul mai bine si ...,, nu trebuie doar sa mearga la scoala ci sa mai ia si un premiu ,,
Imagine
Imagine
Iulia-
Consilier
Consilier

Mesajde aceeasi_eu » Mar Mai 09, 2006 12:10 am

Intr-adevar fontanela pulsatila poate fii un semn de afectare neurologica...
DAR NUMAI asociata cu alte simptome ce pot indica o afectiune neurologica,anume:
-febra,redoare de ceafa(un anumit semn pe care il deduce medicul asezand copilul cu fata in sus cu genunchii indoiti si flectandu-i capul pe torace),fotofobie(nu suporta lumina),convulsii,etc
Insa la un copil sanatos este normal ca o fontanela deschisa sa fie uneori pulsatila!!!!!
aceeasi_eu
Maestru
Maestru

Mesajde Luiza-Steffi » Mar Mai 09, 2006 9:16 am

Multumesc mult fetelor pt raspunsuri. Cum s-a facut dimineata am deschis computerul ca sa citesc raspunsurile voastre si m-am mai linistit. Printesa mea nu are nici unul din simptomele descrise deci se incadreaza intre copii carora le pulseaza normal fontanela.
Multumesc din suflet!!!! Pupici
Imagine

ImagineImagine
Luiza-Steffi

Mesajde Anca-Maria-Alexandru » Mar Mai 09, 2006 11:10 am

Sie u am citit astazi acelasi articol in revista si m-am cam speriat pt ca micutei mele ii pulseaza fontanela uneori, cand mananca. Dar, e o vioaie, n-are nici o problema cu lumina..Totusi, o sa intrb medicul pediatru la urmatoare vizita la cabinet.
Imagine
Anca-Maria-Alexandru
Asistent
Asistent

Mesajde anda_danila » Mar Mai 09, 2006 11:48 am

Buna! Sunt Anda si sunt noua pe acest forum. Vreau sa va spun ca eu am ajuns la medic din cauza fontanelei. Nu a fost nimic grav, doar ca din cand in cand pulsa sau se adancea. Doctorul mi-a spus ca atata timp cat nu se asociaza si cu alte simptome (varsaturi, diaree), sa nu-mi fac griji. Atunci cand fontanela pulseaza inseamna ca bebe face efort (suge, mananca, se joaca, plange), fontanela adancita inseamna ca nu este suficient hidratat, iar motive de ingrijorare sunt atunci cand se bombeaza.
anda_danila

Mesajde cristina_gl » Mar Mai 09, 2006 12:15 pm

Sa stiti ca si eu m-am speriat dupa ce am citit un articol asemanator. Pediatrul a inceput sa rada si mi-a spus ca prea prapastioase suntem noi, mamele astea! Dar si cei de la reviste neatenti, deoarece cu siguranta scrisoarea mamei care intreba continea si alte amanunte, iar raspunsul medicului a fost publicat incomplet. Posibil sa fi avut dreptate medicul. In orice caz, si lui Cezar i-a pulsat fontanela cat a fost deschisa.
cristina_gl
Maestru
Maestru

Mesajde TrancaRamona » Mar Mai 09, 2006 4:20 pm

Noi suntem tocmai pe invers, avem fontanela ff mica, aproape inchisa,si mai terebuie sa lauam si 3 pic vigantol datorita displaziei.
Am discutat problema cu mai muti medici si raspunsul a fost ;
dimensiunile fontanelei sunt determinat genetic el se inchide intre 6-18 luni sau chiar mai tarziu. daca nu se asociaza cu alte simtome ( hidrocefalie sau din contra microcefalie) atunci totul e OK.
Faptul ca pulseaza se datoriaza tensiunii intracraniene care e influentat de dif. factori. Atata vreme cat nu se bombeaza e bine.
ImagineImagine
ImagineImagine
TrancaRamona
Asistent
Asistent

Mesajde ananda » Mar Mai 09, 2006 5:17 pm

si ar mai fi ceva de adaugat: daca BB plange tare fontanela poate sa fie bombata fara sa insemne ceva rau! [:D]
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde Luiza-Steffi » Mar Mai 09, 2006 6:29 pm

Da, Cristina are dreptate medicul, sunt tare sperioasa, este primul meu copil si chiar de l-as avea si pe al doilea tot asa as ramine ca o iubesc pe printesa mea cit tot cerul si pamintul la un loc.
Va multumesc la toate pentru raspunsuri care m-au linistit. Stefania este un copil foarte cuminte care plinge numai cind ii e foame, somn sau are ceva consistent in scutec, in rest nu, e un ingeras. Acum e un pic mai mofturoasa ca ii ies dintisorii de sus si creed ca o dor rau.
Pupici la toate mamicile si bebeii lor!!! [pupi]
Imagine

ImagineImagine
Luiza-Steffi

Următorul

Înapoi la Copilul de la 0 la 1 an