Ecografiile repetate dauneaza copilului?

9 luni...magice. Jurnal de graviduta. Bucuriile si nelinistile viitoarei mamici. Evolutia sarcinii. Discutii, experiente.

Mesajde carstea_diana » Mar Sep 21, 2004 12:35 pm

Salut din nou tuturor mamicilor si gravidutelor! Revin cu alte intrebari, mult mai multe de data asta. Am 3 luni si jumatate. De mai bine de 3 saptamani trebuia sa ajung la control la doctor, insa nu am reusit. Am o oarecare teama de inca o ecografie pentru ca am auzit ca nu sunt tocmai bune pentru bebel, ca el e recepteaza ca "sunetul" unui tren in gara, adica foarte, foarte tare. Cineva care a trecut prin asta si stie, poate sa imi raspunda? [b][blue]Fac rau sau nu ecografiile prea dese?[/blue][/b]
Asta ar fi prima intrebare. Cea de-a doua ar fi [b][blue]in a cata luna de sarcina se poate afla daca e baietel sau fetita?[/blue][/b]
O alta problema ar fi legata de sani. Deja devin insuportabili, nu ma plang de "presiunea" care o simt, intrebarea mea este [b][blue]e indicat sa se poarte sutien tot timpul?[/blue][/b]
[b][blue]Mai am voie sa dorm pe burta sau e contraindicat?[/blue][/b]
Intrebari mai am multe insa voi propune alte subiecte. Sper din tot sufletul sa primesc raspunsuri la intrebari, sunt un pic dezorientata pentru ca nu le cunosc raspunsul.
Multumesc mult si sarcina usoara celor gravide iar pentru mamici sa va traiasca bebeii!
Diana
carstea_diana
Maestru
Maestru

Mesajde miti76 » Mar Sep 21, 2004 4:33 pm

Despre echo pot sa-ti spun ca am citit in mai multe locuri ca uterul ar amplifica sunetul ca un clopot, iar daca sonda aparatului este indreptata catre ureche bb-ului, acesta il percepe foarte tare. Se mai spune ca cei care sunt supusi mai multor echo isi dezvolta mai bine simtul muzical. Nu este dovedit nimic, dar niciodata nu iese foc fara fum. Eu ma feresc cat pot.
De pe la douazeci de saptamani, daca te duci la un echografist bun, poate sa-ti spuna. depinde mult si de aparat. Mie pe la 14 mi-a zis ca nu poate, deoarece la acea varsta arata la fel si la fete si la baieti si nici cu ochiul liber nu si-ar da seama.
Pe burta imi placea si mie sa dorm, dar nu am mai putut, pentru ca simteam chiar durere si presiune. Ar fi bine sa eviti. Si eu imi puneam problema asta. Cred totusi ca e o presiune si nu e bine.
http://community.webshots.com/user/lucdavi2004
Imagine
Imagine
miti76
Maestru
Maestru

Mesajde ariannna » Mar Sep 21, 2004 5:48 pm

Servus!Daca nu sunt probleme 3 ecografii sunt suficiente.Poti sa vezi ce e cam la 5 luni dar nu-i obligatoriu,depinde de pozitia in care e...
ariannna
Asistent
Asistent

Mesajde danamar » Mar Sep 21, 2004 7:26 pm

Cu primul meu copil am facut foarte multe ecografii iar cu cel de-al doilea doar trei.Amandoi sant sanatosi,nu cred ca afecteaza ecografiile,fatul.
danamar
Intelept
Intelept

Mesajde carstea_diana » Mie Sep 22, 2004 8:39 am

Multumesc mult pentru toate raspunsurile.
E adevarat, si eu am auzit asta, cu amplificarea sunetului, insa nu inteleg de ce doctorii insista ca aproape la fiecare luna sa faci eco. Mie mi-a spus sa ma duc in fiecare luna, dar nu am sa fac asta atat timp cat ma simt bine. Gresesc?
Acum am venit de la doctor, mi-a dat o trimitere catre centrul medical SANADOR, sa fac o ecografie cu....nu-nteleg ce scrie. Mi-a zis sa ma duc in saptamana a 19-a. Stiti despre ce fel de ecografie e vorba?
Apoi mi-a zis sa ma duc cu aceasta ecografie la GENETIC LAB unde sa fac nu-stiu ce fel de test (scrisul asta al medicilor....).
In rest, din fericire, e totul bine si cu bb si cu mine (si doresc asta din suflet tuturor).
carstea_diana
Maestru
Maestru

Mesajde miti76 » Mie Sep 22, 2004 4:33 pm

La ce ginecolog mergi? Te cheama la cabinetul sau particular? arati ca si cum ai bani multi? Atunci nu te mai intreba de ce!
Eu am facut la Sanador cate o morfograma fetala cu fiecare bb, dar asta din propria mea vointa. Intr-adevar, se vede totul mult mai bine si se vad si organele lui bb. Iti spune si sexul, fara dubiu. Ultima pe care am facut-o a fost in iulie, pe 30, la Dr. Meclea. Mi-a zis ca de ce nu am cerut integrare 4D, ca e mai spectaculoasa. Inprimul rand, e vreo 4 milioane daca nu ma insel, in al doilea, ginecologul meu mi-a zis ca nu are o utilitate mult mai mare decat morfograma, care este doar 1.500.000. Asa ca te sfatuiesc sa faci morfograma fetala ori la Meclea ori la Herghelegiu, dar da telefon de pe acum, caci au locurile ocupate de obicei. Testul de la genetic Lab nu stiu ce e, dar probabil ca alta mare gaselnita. Sa-mi spui si mie daca il faci, ce este.
Mie nu-mi cere echo asa des. Prima mi-a facut-o repede, doar sa vada ca am bb acolo, a doua dupa trei luni, morfograma am facut-o eu ca am vrut si voi mai face una inainte de nastere, ca sa vada daca s-a intors. Daca nu ai probleme, de ce atatea?
http://community.webshots.com/user/lucdavi2004
Imagine
Imagine
miti76
Maestru
Maestru

Mesajde alovel » Joi Sep 23, 2004 8:54 am

De ce zici Miti ca o cheama la cabinetul particular pentru ca arata ca are bani ? Depinde de doctor. Mie nu mi s-a intamplat asa (si doctorul meu stia ca mi-as permite). Este adevarat ca nu m-am dus prea des: la 3 ecografii si inca o data la un control.
Dar cand a fost cu nasterea a fost alta poveste: pentru ca am avut sarcina gemelara si s-a declansat nasterea prematur m-a transferat pentru cezariana la alt spital (la Polizu)decat cel in care lucra el pentru ca acolo era mai bine dotata sectia de neonatologie (din fericire, nu a fost nevoie, copii fiind foarte bine). Si m-a operat in celalat spital si nu i-am dat nimic. Nici lui, nici asistentelor, nici doctoritei neonatolog, nici anestezistului, nici infirmierelor, nici portarului. Si nu cunosteam pe nimeni. Si am stat 25 de zile in spital pana au ajuns copii la o greutate adecvata.
Imagine

Imagine
alovel
Maestru
Maestru

Mesajde carstea_diana » Joi Sep 23, 2004 9:08 am

Pe dr. il cheama Cristian Peteu. Nu ma cheama la nici un cabinet particular, nici nu cred ca are, e mai tot timpul prin spital. Numai la camera de garda m-am intalnit cu el (la Sp. Municipal) si de acolo am plecat prin spital, pe unde a fost nevoie sa imi fac analize. Si nu cred ca am de ce sa arat ca si cum as avea bani (intre noi fie vorba, am rata la apartament de 124 de euro, pe 15 ani...). I-am dus cate o cafea dar nu de fiecare data, si am facut asta pentru ca mi-a placut cum se poarta cu mine, nu ca sa se poarte frumos.
E o enigma si pentru mine de ce m-a trimis sa fac ecografia aia, eu nu am cerut-o. Mai ales ca spui ca nu e obligatorie. Cu rezultatul de la Sanador trebuie sa merg dincolo sa fac (daca am inteles eu bine ca pe trimitere nu inteleg ce scrie) "testul genetic".
Nu am facut decat o ecografie de cand sunt la el (de mai bine de 2 luni), problema e ca eu am mai facut vreo 3 inainte...cand am aflat ca sunt gravida, imi faceam niste analize generale...bb era atunci dar era prea mic, primii 2 doctori au spus ca am anexa stanga inflamata si m-am mai dus eu la unul care mi-a zis ca e bb. De aia sunt oarecum speriata de ecografii, dar el nu m-a pus sa fac decat una pana acum. Am avut eu impresia ca din punctul lui de vedere nu e nici o problema sa faci ecografii.
Mai vroiam sa te intreb un lucru: din cand in cand, daca beau vreun pahar de cola sau de pepsi, ii face rau? Sotul meu ma cearta. Cafea nu am mai pus in gura de cand mi-a fost rau, nici macar decofeinizata. Nu mai suport mirosul.
Apa minerala e buna sau nu? Adica ii face rau lui bb?
Mersi mult si mai vorbim!
carstea_diana
Maestru
Maestru

Mesajde danamar » Joi Sep 23, 2004 12:16 pm

Draga Diana,N-ar mai trebui sa-ti faci atatea probleme,tu esti o femeie insarcinata nu bolnava.Iar pe doctorul tau,intraba-l de fiecare data cand te trimite sa-ti faci o anumita ecografie la ce-ti foloseste,asa nu vei mai avea nici un dubiu in legatura cu asta.Daca ecografiile ar fii nocive pentru fat,tu sa fii sigura ca doctorii ar fii constienti de asta si nu le-ar mai face.Bineinteles ca pe perioada sarcinii va trebui sa consumi mai multe fructe si legume,dar eu inca nu am auzit ca pepsi sau apa minerala vor afecta fatul.Reactia sotului tau este peste puterea mea de a intelege,sa te certe ca bei un pahar de cola?L-as intelege doar daca tu ai fii dependenta de alcool sau droguri sauai fuma in exces ori ai folosi anumite medicamente nocive fatului,dar asa pentru un nenorocit de pahar cu cola?Nu crezi ca este cam depasita situatia? Ce te vei face dupa ce vei naste si vor aparea adevaratele probleme,incearca sa-i reamintesti ca tu esti sotia lui nu copilul lui,prin urmare vei putea savura o cola cu placere,iar el,NO COMENT!!!El trebuie sa te sprijine nu sa te cicaleasca.
danamar
Intelept
Intelept

Mesajde carstea_diana » Joi Sep 23, 2004 2:48 pm

Dana, ai dreptate. "Ma cearta" din cauza cofeinei si a E-urilor pe care le contine. Intr-un fel are dreptate, ar fi mult mai bun pentru bb un suc natural de portocale sau de fructe decat toate chimicalele din sucurile acidulate. Dar as da faliment daca as sta numai pe delicatesuri...Iti dai seama ca nu din rautate o face, tot la bb se gandeste si la perioada de dupa ce o sa se nasca, daca el va avea probleme ne vom chinui tot noi...eu stiu ca, in cantitati mici, nici cofeina nu dauneaza.
De apa minerala am intrebat ca stiu ca din cauza ei se fac depuneri de calciu in organism (de exemplu am avut piatra la rinichi si mi s-a interzis apa minerala).
In rest, toate cele bune, mutumesc pentru raspunsuri si mai vorbim!
carstea_diana
Maestru
Maestru

Următorul

Înapoi la Perioada prenatala