Masina de spalat. Care e cea mai buna? Cum se alege una?

Despre locuinte, arhitectura, proiecte de renovare. Idei de design interior, decoratiuni etc

Masina de spalat. Care e cea mai buna? Cum se alege una?

Mesajde Gia_Moore » Lun Oct 09, 2006 1:27 pm

Azi dimineata am fost intr-un magazin de electrocasnice ca sa vad ce preturi sunt la masinile de spalat. Am mare nevoie de una. Insa nu stiu ce model sa aleg. Nu ma pricep deloc si nici nu am pe cine sa intreb.
Ce ma sfatuiti? Care e cea mai buna masina de spalat? Ce marca? Ce volum? Ce ar trebui sa stiu despre o masina de spalat inainte sa mi-o cumpar?
Stiu ca tot timpul, cand trebuie sa cumpar un obiect electrocasnic, exista un lucru mic pe care ar trebui sa il stiu, vreo chichita acolo care poate face diferenta intre a cumpara un produs bun si in a-mi cheltui banii aiurea.

Ma puteti ajuta cu un sfat?
Gia_Moore

Mesajde doina_m20 » Lun Oct 09, 2006 2:08 pm

Eu am Wirlpool. Sunt foarte multumita cum spala si cum stoarce. E clasa A+ cu 1000 de rotatii. Numai ca acum am o mica problema cu ea. Scoate un zgomot puternic atunci cand evacueaza apa si nu e de la pompa ca am verificat.
Imagine
doina_m20
Consilier
Consilier

Mesajde Gia_Moore » Lun Oct 09, 2006 3:47 pm

Am mai dat un search pe google si am gasit urmatoarele informatii:
"La alegerea unei masini de sp
Gia_Moore

Mesajde cristina2012 » Lun Oct 09, 2006 5:26 pm

Eu am o Gorenje si nu sunt multumita de ea. Inainte aveam o masina luata la mana doua, nemteasca si era super buna doar ca avea mereu probleme cu recircularea si nu gaseam piesele necesare. Bine, fiind un model mai vechi, nu avea atat de buna reglarea stoarcerii si venea dupa noi prin casa daca nu eram atenti cum aranjam rufele si era si mai galagioasa.
Gorenje asta, trage putina apa, i-am facut proba si tragea 49 litri de apa pentru un program intreg. Rufele nu erau spalate ca lumea, nici limpezite. Cum era in garantie am chemat sa o rezolve, dar dl. respectiv i-a facut proba si ne-a zis ca asa trebuie sa fie si cu asta basta. Noroc ca se pricepe sotul meu la toate. A umblat la ea si i-a reglat nivelul de apa si apoi a spalat bine, dar in felul asta am pierdut garantia. Noroc ca nu au mai fost si alte probleme. Dar nici acum nu sunt multumita de felul in care limpezeste. Intotdeauna pun de doua ori programul de limpezit.
Daca ar fi sa imi mai iau alta masina, nu cred ca m-as mai uita la cata apa consuma.
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde MariaParvu » Lun Oct 09, 2006 7:08 pm

doina_m20 scrie:Eu am Wirlpool. Sunt foarte multumita cum spala si cum stoarce. E clasa A+ cu 1000 de rotatii. Numai ca acum am o mica problema cu ea. Scoate un zgomot puternic atunci cand evacueaza apa si nu e de la pompa ca am verificat.

si eu tot d-asta am. (de anu trecut). e prietena mea cea mai buna! [cool]
si a mea mai scoate zgomote puternice la stoarcere, da' e din cauza ca nu e echilibrata cum trebuie. mai vine barbatu din cind in cind, mai umbla la rotitele alea, si nu mai zice nica. vezi, poate si tu ai aceeasi problema.
MariaParvu
Intelept
Intelept

Mesajde Trix » Lun Oct 09, 2006 7:10 pm

Eu am Beko si imi place e simpla fara multe butoane si batai de cap clasa AAA. In general ma uit dupa clasa energetica si sa aiba program de spalare de mana [8D]
Trix
Maestru
Maestru

Mesajde Cami-N » Lun Oct 09, 2006 7:22 pm

Si soacra-mea are probleme cu un zgomot urat si puternic la evacuarea apei. Ea are un zanussi si mecanicul i-a spus ca e de la calcar! Sora mea mi-a dat o reteta pentru a curata masina...nu stiu cat e de buna,nici n-am incercat-o inca. Cica fierbi 4 litri de otet si il pui fierbinte in masina,o inchizi si o lasi asa pana se raceste,apoi ii dai o spalare fara rufe!
Eu am o arctic clasa A cu 1000 de rotatii si m-am impacat foarte bine cu ea 3 ani de zile. Are 3 clatiri in program + clatire suplimentara .Acu in decembrie ii expira garantia,sper sa nu-mi iau si masina noua in casa noua! [cfev]
Imagine
Imagine
Cami-N
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde MIRI2005 » Mar Oct 10, 2006 9:53 am

Eu am Indesit clasa A, cu 13 programe si 1200 rotatii/min.
O am de anul trecut si sunt f multumita de ea.
Are display electronic si eu hotarasc cate clatiri are, cat de puternica sa fie rotatia si cata temepratura .
Are si program economic de 1ora si spala si adidasi [cool]
MIRI2005
Maestru
Maestru

Mesajde lizi74 » Mar Oct 10, 2006 10:28 am

folosesc Bosh Maxx Sensitive, A pe toata linia cu 1200... sant f multumita si e incredibil de silentioasa in baia asta mare cu ecou asa puternic!
daca ar fi sa o schimb mi-as lua fara discutie noul model Arcelik: e complet digitala, are 2000 rotatii si daca o vedeti cum arataaaaaaa...
stai ca o caut si v-o arat!
lizi74
Maestru
Maestru

Mesajde Nadia_S » Mar Oct 10, 2006 10:39 am

Masina de spalat e [cool] [cool] [cool]

Eu am masina BOSH ,sunt foarte multzumita ,asta nu o ia la fuga prin casa [cool] [cool] [cool] Si a costat vreo 13 mil.
Imagine
Nadia_S
Intelept
Intelept

Următorul

Înapoi la Case si amenajari interioare