viermi intestinali

Bolile copilariei...Discutii, tratamente, recomandari medici. Din experientele noastre- cauze, evolutie, remedii.

Mesajde liliraducan » Vin Noi 26, 2004 7:23 pm

Am mai scris o data acest mesaj dar in alta pagina, din greseala. Fetitele mele de 2, respectiv 4 ani au giardia si oxiuri. Nu vreau sa mai apelez la medicatia clasica pentru ca s-a dovedit total ineficienta in trecut si am inteles ca e hepatotoxica. Stie cineva un tratament alternativ? Ati reusit sa scapati de viermisori altcumva decat cu medicamentatia clasica? (nu mai retin nici un nume de medicament, din pacate).
liliraducan

Mesajde ninette » Joi Dec 30, 2004 7:11 pm

[font=Times New Roman][/font][size3][/size3]mi-a spus si mie cineva ca un pumn de semninte de dovleac, dimineata, pe stomacul gol, ar fi eficiente. Nu sunt insa sigura, ca asa si este, incearca eventual pe site-ul ziarului 'Formula As' ( nu cunosc site-ul, il afli cu siguranta prin google , ei se ocupa cu tratamente naturiste.
ninette
ninette

Mesajde caucazia » Lun Ian 10, 2005 1:09 pm

[font=Verdana][/font]Buna, sper sa nu fi raspuns prea tarziu...
Si eu am avut probleme de acest fel cu Vladut si uite ce ii dadeam (leac babesc)
-dimineata pe stomacul gol, se inghit 50 de seminte de dovleac, crude, pisate, amestecate intr-un pahar de lapte.
-faci o pasta din 15-30 gr seminte de dovleac curatate de coaja, crude, pisate, amestecate cu tot atata zahar si putin suc de lamaie (o lingurita).
Se consuma dimineata pe stomacul gol.
Retetele se pot face alternativ o zi una, o zi cealalta.
Nu prea le lua el cu placere dar..am avut noroc si analizele i-au iesit de atunci negative in ceea ce priveste problema [b][/b]viermisori.[b][/b]
Succes!
Carpe diem!
caucazia

Mesajde doinaden » Joi Ian 13, 2005 3:02 pm

Eu am facut tratament naturist fetelor.Giardinocid sirop, luam toata familia din casa, se scapa greu de viermisori, mai ales de giardia.Dar la scurt timp dupa tratament au facut din npoi, si am scapat tot cu Zentel, care am auzit ca e f. toxic pt. copil.
doinaden
Maestru
Maestru

Mesajde doinaden » Joi Ian 13, 2005 3:03 pm

corectez "din nou"
doinaden
Maestru
Maestru

Mesajde ankka76 » Joi Oct 05, 2006 10:36 pm

Incearca cu ulei de seminte de dovleac presat la rece si cu tinctura de propolis( in functie de varsta copilului.)La noi se pare ca a dat rezultate e al treilea coproparazitologic si a iesit negativ.pupici mami Anca si [bebe] Bianca
ankka76

Mesajde ynca13 » Sâm Oct 14, 2006 7:32 pm

fetitei mele care are doar 5 luni, dr i-a prescris zentel. la ex coproparazitologic , facut o singura data a iesit negativ.dar analizele la sange au indicat eozinofile 8 si TGP 51 ( VALORI MULT PESTE NORMAL) si asta cica sigur arata ca are viermi. eu fac in continuare analiza scaunului, poate ma lamuresc ce paraziti sunt. BB mananca san, legume si fructe pasate si supica de legume. Singura sursa de infestare ar fi copiii de afara care o prind de manute, iar ea apoi le baga in gurita. nu m-am gandit ca s-ar putea intampla asa ceva. totusi e foarte mica. ... [czid] [czid] pe langa zentel dr. i-a dat un sirop de plante LIV 52 cu rol de protectie a ficatului.
Cine s-a mai confruntat cu asa problema la bb mici, sub un an, si cum ati rezolvat?
ynca13
ynca13

Mesajde cristina2012 » Dum Oct 15, 2006 12:00 am

Doctorita copiilor mei spune ca Zentel, si toate celelalte antiparazitare sunt foarte toxice. Nici la copii de cativa ani nu se grabeste sa dea. Baietelului meu de 5 ani i-au iesit limbrici si n-a vrut sa-i dea. A spus ca sa ii repet analiza la Municipal sau la V. Babes, pentru ca acolo e sigura de rezultat. Mi-a recomandat sa incerc cu remedii naturiste. Mentionez ca, din pacate pentru noi, ea nu e de felul ei o adepta a tratamentelor naturiste.
Eu voiam sa fac tratament si la ceilalti doi copii mai mari (se spune ca daca iese la unul inseamna ca au toti), dar ea a spus ca nici gand sa dau la copil un medicament atat de puternic, care da efecte secundare, daca nu stunt foarte, foarte sigura ca e necesar.
Le-am facut la toti un tratament naturist cu usturoi fiert in lapte, dar nu am mai repetat analizele. Acum cand apar bostanii, o sa trecem pe seminte de dovleac si abia dupa aceea ii mai testeaz.
Din cate stiu eu, Zentel nu se da inainte de un an. Sunt altele care se pot da inainte de un an, dar oricum trebuie sa stii care anume parazit este. Spre exemplu, daca e giardia, nu stiu cat de bun mai e Zentel. Deci repeta-i analizele sa vezi ce ii iese, iar daca nu apare nimic, chiar ca nu are rost sa risti.
Siropul Liv52 e un bun protector hepatic, dar nu se poate spera ca anuleaza efectul Zentel-ului.
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde ynca13 » Mar Oct 17, 2006 10:33 am

Dr. mi-a spus sa nu-i mai fac nici un fel de analize ca e clar ca sunt viermi dupa analizele de la sange. dar aceste valori ale TGP-ului si eozinofileleor nu pot fi determinate de o alta afectiune? Cum v-am spus, deja mi-a dat sa-i administrez zentel, fara sa aiba rezultatul concret la scaun. Se poate si asa?
ynca13
ynca13

Mesajde LORIANA » Mar Oct 17, 2006 12:22 pm

Despre eozinofile stiam ca pot fi crescute si in unele boli alergice.
Imagine
Imagine
LORIANA
Consilier
Consilier

Următorul

Înapoi la Boli ale copiilor