scaun balansoar sau landou?

Nu e usor sa fii parinte... nici bebelus! Dorinta de a da viata si miracolul nasterii!
Dieta. Bebelusul tau vrea sa-i vorbesti. El intelege tot ce ii spui.

scaun balansoar sau landou?

Mesajde elidia » Dum Dec 17, 2006 9:42 am

Buna, mamicilor!

va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.... sunt nehotarata ce sa cumparam pt bebele nostru: scaun balansoar cu 3 pozitii ... sau un cos tip landou???
Cele care deja aveti scaun balansoar: este comod de transportat [bebe] -le cu acesta? .... sau il folositi exclusiv in casa?
Ma gandeam ca in landou este mai usor de transportat chiuar si in masina, deoarece in scaunul de masina nu poate fi pus de la inceput.
Scaunul balansoar poate sta (desigur tinut) pe bancheta din spate a masinii????

Va multumesc anticipat.... sper sa primesc raspunsuri cat mai repede sa putem face comanda online. Nuam ipe net am gasit scaunul balansoar! Voi de unde l-ati cumparat?
Imagine
elidia

Mesajde oana_buru » Dum Dec 17, 2006 11:49 am

Nu stiu ce sa-ti zic in legatura cu balansoarul ca nu am luat si nici n-am sa-i iau ca nu cred ca ar sta in el,scaun de masina(landou cum zici tu)eu stiam de scoica, am luat si de-a dreptul inutil in primele 2-3 luni nu e bine pt copil sa-l tii in el ca nu sta cu coloana dreapta si poate afecta(eu l-am cumparat cand eram insarcinata si nu aveam idee cum ar sta in el)deci l-am folosit pana la 3 luni doar de 3-4 ori cand am fost in vizita la niste rude doar atat,acum are 5 luni si practic numai incape in el,in concluzie scoica nu e buna mai bine asteapta sa faca bebeul macar 3-4 luni si poti cumpara direct scaun de masina normal sunt alea de la chicco care sunt bune pt bebei asa mici.Acum imi dau seama cate lucruri inutile i-am cumparat bebeului meu si ceea ce ar fi fost necesar nu i-am luat [cfev] dupa parerea mea mai bine sa-i cumperi un balansoar unde il mai poti legana se mai joaca nu stiu acum faci cum crezi de cuviinta.......pupici... [:D]
ImagineImagine

ImagineImagine
oana_buru

Mesajde elidia » Dum Dec 17, 2006 12:12 pm

Nu ma refer la scoica cand zic landou ... e pur si simplu ca si un patut in miniatura, dar cu manere ... pt a putea fi transpoortat.
Scaunul balansoar arata astfel:http://www.babycomfort.ro/index.php?cmd=show_product&id=300
Imagine
elidia

Mesajde oana_buru » Dum Dec 17, 2006 7:16 pm

Ei scuze acum stiu de care zici,eu l-am nascut vara pe Nicholas si nu prea am fost interesata de acest cos crezand ca n-ar ar avea prea mult aer in el.Cred ca e destul de indicat acest tip de cosulet, comod pt bebe cat si pt tine..... [:D]
ImagineImagine

ImagineImagine
oana_buru

Mesajde Renatik » Dum Dec 17, 2006 8:53 pm

elidia, balansoarul si landoul sunt oricum diferite, e greu sa le compari, depinde ce este prioritar pt tine si ce de fapt astepti de la ele.
noi am luat balansoar, acum citeva zile in urma si ii place sa stea in el, poti sa o legani si chiar sa o plimbi pe covor ca sania..plus la asta are un maner de care atarna jucarii, deci pt mine astea au fost avantajele- ca poate sa privesca jucarii fara prezenta mea ca de atfel stam numai in brate, ca se poate adormi in balansoar si il poti pune oriunde. pe cit despre transportare in masina. NU!, nu recomand, pt ca nu este sigur. pt masina trebuie sa fie doar scaunul special sau landoul special, acum nu stiu despre ce fel de landou spui tu, al meu este landou cu torti de la carucior, si este prevazut sa fie fixat in automobil.
deci daca iti trebuie prioritar transportare atunci landou special, dar eu as lua scoica, ca e super draguta si o poti utiliza si in casa ca si balansoarul practic, doar ca balansoarul are pozitiile care se skimba si ii pote servi fotoliu lui bebe mult timp.
cred ca asta e din cite am concluzionat eu.
Imagine
Renatik
Asistent
Asistent

Mesajde iubitzi » Lun Dec 18, 2006 1:41 pm

Noi avem o scoica primita inca de cand eram insarcinata care merge inca de la inceput.Mi s-a parut ca nu sta bine si i-am pus doua pernite si acum sta super in el.E practic prin casa ca-l poti tine dupa tine peste tot ca sa-ti faci tu treaba si nici sa nu- lasi singur.Merge si ca scaun de masina cateva luni bune si se mai si leagana.Si landoul este bun mai ales la inceput,il cari mult mai usor in el.
ImagineImagine
ImagineImagine
iubitzi
Maestru
Maestru

Înapoi la Copilul de la 0 la 1 an