mastita

Alaptarea - o bucurie pentru mamica si bebelusul ei. O necesitate sau o optiune?

mastita

Mesajde gabi-cta » Mie Feb 16, 2005 11:06 am

Si mie mi se intaresc sanii si se infierbanta daca bb nu suge la cel mult 2 ore. Incerc sa-l pun sa suga cat mai des dar este epuizant noaptea sa umblu cu tata dupa el din ora in ora. Ma mai mulg atunci cand vad ca se ingroasa gluma si-mi vine sa tip de durere. Dar laptele muls nu il mai dau pentru ca deja doarme. In cele trei zile din spital, am avut sanii rani din cauza acomodarii la supt. Acum nu ma mai dor sfarcurile dar ma doare pieptul cand se incarca. Am facut si un pic de febra intr-o zi si bb refuza sa suga. Stateam cu gheata pe piept ca sa-l pacalesc sa suga.
Am insa o problema. Astept si eu un sfat: dupa ce suge Rares, nu da aerul afara intotdeauna. Si chiar daca il da, il apuca foarte des sughitul. De frig nu se pune problema pentru ca are extremitatile calde, pieptul si spatele la fel, iar in camera am 24-25 grade si umiditate 62%. Ce as putea face sa ma linistesc din punctul asta de vedere?
gabi-cta
Maestru
Maestru

Mesajde ralucaolga » Mie Feb 16, 2005 1:05 pm

In primul rand, draga Gabi, sa iti traiasca baietelul, sa fie sanatos si sa te bucuri de el. Cu sanii, asa e, pana se stabilizeaza lactatia, adica inca o saptamana (m m s m p). Si mie mi se incarcau si deveneau tari si durerosi. Ma mulgea sotul meu de 2 ori pe zi si dura mult si era dureros, dar a trecut. Mai ai putina rabdare si trece.
Bebe e prea mic sa aiba un program de supt, mai ales acum in perioada in care abia ti-a inceput lactatia. Asa ca trebuie sa stai dupa el. El e seful, cand plange de foame, sa fii pregatita. Noi o luam pr Teodora in pat cu noi, pentru ca imi era foarte greu sa ma ridic din pat (ma durea cusatura, mijlocul, hemoroizii...) si asa imi era usor sa o hranesc noaptea. Plangea, ii bagam tata in gurita si adormem amandoua. Ea mai continua sa mai suga si in somn (si acum mai face asa).
Cu sughitul, nu trebuie sa iti faci probleme. Iti sughita si in burtica? Se pare ca e modul lor de a se adapta si daca nu sughite de frig, nu trebuie decat sa il pui pe burtica ta cand stai intinsa pe spate si se linisteste. Sa nu ii dai nimic sa ii treaca (apa, zeama de lamaie, ceai). La varsta asta, nu ii ajuta, doar ii sperie gustul. Teodora a sughitat si ea mult si o facea si in burtica de ma zguduia cu totul, si nu i-am facut nimic si acum nu mai sughite de loc. Vezi ca ei mai si stranuta, nu e de frig pentru ca se adapteaza foarte bine temperaturii cu care sunt obisnuiti, ci pt ca isi curata caile respiratorii, sau de la praf. Sa nu te sperii, trec prin multe in perioada adaptarii.
Iar cu temperatura, se recomanda un pic mai scazuta. Aici moasa si doctorii mi-au spus sa fie 18 grade noaptea si maxin 22 ziua. Sigur, la noi e mai cald putin, dar incercam sa fie noaptea un pic mai rece decat ziua si bebe e bine.Nici o raceala pana acum.
ralucaolga
Consilier
Consilier

Mesajde suzana_vladoiu » Mie Feb 16, 2005 8:25 pm

Draga Gabi,
Dupa fiecare alaptat incerca sa te mulgi sa scoti excesul de lapte. Nici nu trebuie sa il dai lui bb, se secreta altul destul de repede si mai bun. Normal ca bb n-a vrut sa suga cand ai facut febra si te dureau, pentru ca laptele stagnat s-a alterat!!! Deci, de acum in colo, incearca sa te mulgi dupa ce papa bb. Si eu ma gandeam ca n-am ce sa-i mai dau daca ma mulg, dar crede-ma ca se secreta altul foarte repede. Practic tu stimulezi lactatia!!!
Bb sughite cand elimina aerul pentru ca se excita muschiul frenic din cauza bulei de aer. Nu trebuie sa-ti faci probleme, poti sa incerci sa-l pui din nou la san! Daca nu, tine-l lipit de tine in pozitie verticala, obligatoriu, pe burtica ta, si sa vezi ca se linisteste. Ar trebui sa-l tii sa elimine totusi aerul. Eu o tineam pe Ioana si 30-45 min! Pana la urma il elimina. Daca nu, incepea sa se agiteb si pericolul este ca poate sa verse in somn. Sa ai grija sa il pui sa doarma pe o parte, sa nu se intoarca pe spata, ca, daca regurgiteaza, sa nu se innece! Si pune-l pe abele parti, sa nu i se turteasca capsorul doar pe o parte! Este indicat dupa ce mananca sa il pui pe partea dreapta, si numai dupa ceva timp sa il mai intorci!
Iar tu, du-te la dus, cu apa calda, si mulge-te pana desfunzi canalele! Nu lasa asa!
suzana_vladoiu
Maestru
Maestru

mastita

Mesajde gabi-cta » Joi Feb 17, 2005 12:10 pm

Ralu, Suzi, va pup! [bis] Bune sfaturi bb va multumeste iar eu va sunt recunoscatoare. Da, bb sughita in uter de ma speria, chiar si in timpul travaliului a sughitat de ma facea sa-l intreb pe medic daca este destul de bine dezvoltat sa poata face fata afara. Azi am reusit sa ragaim chiar de doua ori dupa care am adormit bine de tot. Trei ore. Oau! Cat despre muls, ma mulg dupa ce suge pt ca a u inceput sanii sa secrete foarte repede lapte si risc sa se umfle si sa se intareasca iar. [noroc]
gabi-cta
Maestru
Maestru

Mesajde ralucaolga » Joi Feb 17, 2005 8:13 pm

Nu o sa mai dureze mult cu mulsul, dar daca ai mult lapte, cum am eu, o sa trebuiasca sa iti pui ceva, sa te protejezi, pentru ca va curge lapte cand te astepti mai putin.
Eu iar am probleme, cu celalat san, si mi-a spus o moasa azi ca este pe fond de stres. Concluzia ei este ca imi e greu singura aici si ca imi lipseste mama, ceea ce e adevarat. Si ca de aceea se infunda canalele si se retine laptele. Dar la asa o problema, nu am ce face.
ralucaolga
Consilier
Consilier

Mesajde paulamusat » Lun Apr 17, 2006 12:36 pm

hello
eu am avut mastita. a fost urat: varsam galben, febra mare, sanul rosu pe o portiune, intarit. Din cate stiu si mi au zis medicii, se pun comprese cu apa rece, nu fierbinte. Compresele fierbinti, inainte de alaptat, ajuta la eliberarea laptelui. Eu am stat nu cu comprese reci, ci cu gheata, abia asa mi a trecut. Bineinteles, cu aulin, oxacilina etc. De asemenea, m am interesat la maternitate. E o idee preconceputa precum ca laptele nemuls se altereaza. Medicii neonatologi au spus ca e o mare greseala sa se afirme asa ceva.
de asemenea, muls sanul cat mai des la mastita.
paulamusat
Boboc
Boboc

Mesajde ciombi » Vin Mai 05, 2006 10:19 pm

metoda de desfundat canale care la mine a mers de minune si nici nu am mai avut probleme mai apoi.a doua zi , cand am ajuns acasa din spital, aveam sanii enormi, tari si rosii.noroc cu moasa lui Adrian, care mi-a zis ce sa fac, si m-a ajutat sotul, pentru ca eram atat de obosita si ma dureau asa rau [czid] , of, bine ca a trecut.
se prinde sanul cu palmele si se apasa ,in acelasi timp rotind usor sanul( cand intr-o directie , cand intr-alta)asa nici nu fagi noduli, cum se poate intampla de la mulsul cu pompa sau cu mana.
cat despre prea mult muls, am intele ca , cu cat te mulgi mai mult, cu atat faci mai mult laptic.
pupici si alaptare usoara [bis]
Imagine
ciombi
Asistent
Asistent

Mesajde paulamusat » Dum Mai 14, 2006 8:07 am

Eu am incercat sa ma mulg cat mai des. In urma unei interventii stomatologice, am pierdut 1/2 din cantitatea de lapte. M am muls dar lapte ca inainte nu mai vine. Oare de ce? Si cu cat ma mulg mai mult, cu atat scot mai putin. O mamica, in maternitate, se plangea de acelasi lucru
paulamusat
Boboc
Boboc

Mesajde cristina2012 » Lun Mai 15, 2006 12:55 pm

Paulamusat, pune bebita sa suga cat mai des. Lasa mulsul, nu da prea mari informatii (foloseste pentru stimularea sanului dar nu ca sa vezi cat lapte ai). Eu daca mulg laptele, nu reusesc sa storc mai mult de 2-3 linguri (uneori doar cateva picaturi), pare ca asta e tot. Bebe al meu, alaptat exclusiv la san creste de minune deci se pricepe el cum sa-si obtina necesarul (si cand suge pare ca are ce trage). Toti 4 au crescut asa si numai la primul faceam prostia sa ma mulg si asa ca la 6 luni inca mai aveam lapte mai mult decat ii trebuia copilului.
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde paulamusat » Lun Mai 15, 2006 2:49 pm

Eu ma mulg si scoteam cam 100 inainte de a merge la dentist. acum scot max 50 ml. ma mulg pt ca in lapte ii strecor cele 20 picaturi de fier pe care tre sa le ia zilnic, polyvitalul ...daca i le dau separat, le varsa...Am incercat cat era mai mica, obosea ft repede si nu papa mai deloc. O sa mai incerc, uite, azi, la masa urmatoare, desi nu mi fac prea mari sperante...Macar fierul si vitaminele i le am dat...Sa vedem ce o mai fi...
paulamusat
Boboc
Boboc

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alaptarea