lipsa poftei de mancare

Prima copilarie... Temeri si frici frecvente... Probleme cu somnul, alimentatia, intarcatul... Solutii.

Mesajde AnaDamian » Mar Aug 01, 2006 5:03 pm

Nu am vrut sa insinuez ca vre'una dintre mamici nu ar sti sa creeze o atmosfera calda pentru masa, sau altceva ci pur si simplu incercam sa va spun cum am reusit eu sub forma unui sfat! Referitor la supele la plic , nici eu nu faceam inainte decat foarte rar pentru ca mi-am descoperit abilitatile de "bucatareasa" mult inainte de casatorie! dar faceam referire la ideea de a gati sanatos! Oricum sper ca nu am jignit pe nimeni sio ca nu am parut una dintre acelea care se da atoitstiutoare! IIMi cer scuze, am vrut doar sa ajut, sa incurajez! ca daca doar ne plangem nu se rezolva nimic!
AnaDamian
Boboc
Boboc

Mesajde andrushca » Mar Aug 01, 2006 5:05 pm

No problem..probabil ca am interpretat eu mai altfel...
Vei vedea ca nu doar ne plangem..aici se posteaza subiecte la care unele mamici cauta intrebari...
Imagine
andrushca
Intelept
Intelept

Mesajde Plesu Verona » Mar Aug 08, 2006 2:27 pm

AnaDamian scrie: IIMi cer scuze, am vrut doar sa ajut, sa incurajez! ca daca doar ne plangem nu se rezolva nimic!

Nu-ti face griji mie mi-a placut mesajul cu pricina. Si eu am un copil care nu mananca.
Plesu Verona
Boboc
Boboc

Mesajde agi_ro » Mar Aug 08, 2006 3:37 pm

Si eu am un "bebe" de 1 an si 8 luni care nu mananca grozav si ne chinuim sa-l distram cu tot felul de jucarii ca sa il facem sa manance. dar sunt de acor cu AnaD ca ar fi o idee buna sa ii antrenam mai mult in procesul de hranire. David mananca singurel rosii, de ex, dar se plictiseste dupa 5 min. Insa am observat ca daca ii dau lingurita in mana pare mai interesat. Poate merita sa mai perseveram. bineinteles, depinde si de copil.
agi_ro
Boboc
Boboc

Mesajde Plesu Verona » Mie Aug 09, 2006 2:19 pm

Si eu de 2-3 zile ii dau si lui o lingurita sa ia singur, si minune mare, a mancat fara jucarii! Pana acum nu am putut sa-i dau nici macar o singura masa (exceptand cele de sugar) fara jucarii. La absolut fiecare masa face scandal mare si striga intinzand mana: da-da-da!
Daca nu ii dadeam pe rand tot felul de lucruri, inclusiv ce am eu pe rafturile din bucatarie, nu manca absolut nimic, asa ca i-am dat ca sa manance ceva, acolo. Prin mult stres am mai trecut. Parca nu-mi vine sa cred ca se poate si altfel. Astept cu emotie masa urmatoare.
Plesu Verona
Boboc
Boboc

Mesajde piki » Joi Aug 10, 2006 8:12 am

Dragele mele, eu sunt una dintre mamicile care din pacate nu prea pot participa la forum atat cat si-ar dori (suntem departe de tara, fara prieteni si fara nici un ajutor, deci si fara vreo secunda libera). Subiectul acesta m-a facut sa "smulg" vreo cateva clipe, ca una bucata de mamica greu incercata cu problema inapetentei bebelusului.
Exista o mare problema, care ia tot mai multa amploare in randul bebeilor: intolerantele si alergiile alimentare. Cu durere in suflet va spun ca in Romania este ignorata aproape TOTAL!!! Nu numai ca nu te baga nimeni in seama, dar se si distreaza teribil, cu replica aceea care imi place mie foarte mult: "haideti, doamna, fiti serioasa, ca n-are nimic copilu".
Este o afectiune pusa in legatura cu imaturitatea sistemului enzimatic la nou-nascuti (in special prematurii), adica organismul nu poate sa produca enzima necesara digestiei alimentului respectiv.
Cel mai des intalnita este intoleranta la proteina laptelui de vaca ( formulele de lapte praf de pe piata romaneasca se bazeaza pe laptele de vaca, chiar daca nu va vine a crede; chiar si formulele hipoalergenice nu sunt 100% sigure, deoarece proteina este doar hidrolizata, adica partial digerata). Acest tip de intoleranta/alergie apare si la copiii alaptati, deoarece mamele consuma produse lactate. Cam jumatate din acesti copii dezvolta si intoleranta la proteina din soia, ceea ce face imposibila alegerea unei formule pe baza de soia. In astfel de cazuri se opteaza de cele mai multe ori pt. formule pe baza de amino-acizi (adica proteina este gata digerata si transformata in amino-acizi). In Romania singura astfel de formula este Pregomin AS. In Europa si State se folosesc Neocate si Elecare.
In cazurile mai grave, bebelusii prezinta si alte tipuri de intolerante/alergii: ou, grau, gluten etc. Cele mai multe cazuri se rezolva in timp, copilul ajungand pe la varsta de 5-6 ani sa poata consuma aproape orice aliment. Conditia este sa fie diagnosticati la timp si sa nu-i pompam cu alimente pe care burticile lor nu le pot digera. Riscurile pentru viitor sunt foarte mari.
Ceea ce v-am spus nu sunt povesti, este crudul adevar. Eu am o bebelusa cu intoleranta la laptele de vaca si soia. Din fericire poate consuma restul alimentelor. Pana sa ajung la diagnostic am crezut ca innebunesc: urlete la vederea biberonului, crampe, lipsa poftei de mancare, uneori diaree, isterii etc. Am pierdut zeci de nopti cautand pe internet o explicatie, pt ca nici un medic nu era capabil s-o gaseasca. Am trecut prin toate diagnosticele posibile: otita, rosu in gat, infectie urinara, eruptie dintisori, pneumonie atipica etc. Aiurea, domnilor doctori!!! Mai cititi si dvs. din cand in cand!!!
Din fericire am gasit un medic deosebit la Grigore Alexandrescu. Ne-a ghicit din prima. Mi-am spus in gand: "Alta acum, numai alergii nu mai aveam". Insa s-a dovedit a fi adevarat. Si ne-a demonstrat extrem de simplu: am scos laptele (si produsele derivate) din alimentatie. Minune: dupa o saptamana cu pregomin AS si-a revenit bebesulul; vesela, linistita, vioaie si mai ales mancacioasa!!! Am testat apoi si toleranta la soia. Dupa 3 zile ne-am data seama ca nu merge si avem aceeasi problema. Am renunta. e adevarat, in alte tari se fac analize mult mai complexe pt. a determina astfel de afectiuni, dar incercarea/eliminarea ramane cea mai la indemana.
Noi suntem acum in State si medicii de aici au confirmat diagnosticul fara nici o ezitare. Vreti sa stiti cati copii sunt diagnosticati aici cu intoleranta la lapte si soia? Cam 20% din bebelusii intre 0 si 1 an. FOARTE MULTI!!! Raman insa cei nediagnosticati, care sufera impreuna cu mamicile lor frustrate.
Va doresc sa va pazeasca Dumnezeau de boala asta. Insa ganditi-va ca orice este posibil, iar scoala romaneasca de medicina nu mai e demult ce-a fost candva.

P.S. Sanatate multa va transmite Irinuca-intoleranta.
piki
Boboc
Boboc

Mesajde agi_ro » Joi Aug 10, 2006 1:18 pm

Draga Piki si Irinuca, confirm aceasta problema a lipsei de profesionalism a medicilor din Romania. Cunosc si eu un caz asemanator cu al tau. Spune-mi te rog, cum il chema pe medicul de la G. Alexandrescu?
Imagine
Imagine
agi_ro
Boboc
Boboc

Mesajde piki » Joi Aug 10, 2006 6:08 pm

Este vorba de d-na dr. Gabriela Leseanu, sefa sectiei gastro-enterologie din clinica Pediatrie 2. Este deosebit de modesta, atenta si intelegatoare. Noi ne-am dus pur si simplu la d-neai, fara nici o recomandara, doar pt ca auzisem de cateva cazuri dificile pe care le-a rezolvat.
piki
Boboc
Boboc

Mesajde AnaDamian » Lun Aug 14, 2006 5:29 pm

Va multumesc, Verona, andi, .... pentru aprecieri! Imi cam cazuse fata cand am vazut ca au sarit mamicile pe mine ca "ma dau mareata" dar ma bucur pentru voi pentru ca stiu cat de mult m-am bucureat cand s-a rezolvat problema cu mancarea l;a fetita mea care are 1 an si 6 luni! Am fost in concediu o saptamana si am fost la munte! In una din zile am plecat nepregatita si a trebuit sa manance cu noi la restaurant! A mancat excelent ciorbita de vacuta cu legume si smantana si i-am luat si o pulpa de pui la gratar cu legume natur! Era atractia restaurantului pentru ca era atat de dulce cum infigea furculita in mazare si ducea bob cu bob in gurita, apoi pastarnacul, apoi morcovii si in cele din urma cartofii! Bine inteles ca s-a murdarit pe ea, a dat si pe jos dar ....s-0a rezolvat totul: o bluzita de schimb care o luasem la mine a rezolvat mozoleala de pe pieptul ei iar ce daduse pe jos a fost acoperit de un "tips" pentru chelner! Nu mi-a fost rusine....si din contra am incurajat-o si eu si sotul meu....si intr-un fel ma simteam mandra!
Asa ca perseverati.....pentru ca intr-o zi vor ajunge sa mance singureai ....si stiti cum se spune din batrani:"un copil nu se satura pana cand nu mananca cu mana lui"!
AnaDamian
Boboc
Boboc

Mesajde Plesu Verona » Mie Aug 16, 2006 2:08 pm

[cool]
Plesu Verona
Boboc
Boboc

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Copilul de la 1 la 3 ani