Eliminare dop gelatinos

9 luni...magice. Jurnal de graviduta. Bucuriile si nelinistile viitoarei mamici. Evolutia sarcinii. Discutii, experiente.

Eliminare dop gelatinos

Mesajde imanK » Sâm Oct 21, 2006 1:03 pm

Sunt disperata aseara am eliminat dopul gelatinos,dupa ce m-am tot chinuit cu vomatul,probabil si din cauza efortului.M-am speriat si am fugit de urgenta la clinica,acolo mi-au spus ca am 37 de saptamani (nu 38 cum stiam eu) ,m-au consultat mi s-a facut si eco ,iar dr.zicea ca eliminarea dopului nu are nici o relevanta pt.ca colul uterin e inchis posterior si sa stau linistita.Contractii nu am ,trebuie sa iau diazepam.Sunt programata la cezariana pe 30 octombrie si tare mi-e teama ca nu voi rezista pana atunci si mi-e o frica de mor.
Stie cineva cand se declanseaza nasterea dupa eliminarea dopului gelatinos?
imanK

Mesajde ilinca_mioara » Sâm Oct 21, 2006 3:33 pm

Este relativa treaba si difera mult de la o femeie la alta. Sfatul meu este sa stai linistita. Asta e tot ce conteaza acum!
Bafta multa!
ilinca_mioara
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde cellya » Sâm Oct 21, 2006 3:46 pm

asa cum bine a zis treasure difera de la o femeie la alta .nu e o regula . dar daca zici ca ai colul inchis nu-ti face probleme .daca nu ai nici contractii - si mai bine . trebuie doar sa stai linistita si mai vezi ce se intampla. daca vei simti contractii ...atunci mergi din nou la un control cezariana se poate face si la urgenta,.........oare de ce te agiti cand nu ar trebui ? stai linsitita, totul va fi bine .

(sa-ti dau exemplu meu : am nascut de 2 ori . nu am observat la nici o sarcina acel dop gelatinos ! si nici apa nu mi s-a rupt .aveam contractii destul de dese , aveam si dilatatie ....si pe masa mi-a rupt moasa membranele acelea .deci e clar ca nasterea difera muult de la o femeie la alta . )

iti doresc sa treci cu bine peste toate . nastere usoara ! te asteptam cu povestea nasterii , atunci cand vei putea .
cellya
Intelept
Intelept

Re: Eliminare dop gelatinos

Mesajde ygrec » Sâm Oct 21, 2006 3:56 pm

imanK scrie:Sunt disperata aseara am eliminat dopul gelatinos,dupa ce m-am tot chinuit cu vomatul,probabil si din cauza efortului.M-am speriat si am fugit de urgenta la clinica,acolo mi-au spus ca am 37 de saptamani (nu 38 cum stiam eu) ,m-au consultat mi s-a facut si eco ,iar dr.zicea ca eliminarea dopului nu are nici o relevanta pt.ca colul uterin e inchis posterior si sa stau linistita.Contractii nu am ,trebuie sa iau diazepam.Sunt programata la cezariana pe 30 octombrie si tare mi-e teama ca nu voi rezista pana atunci si mi-e o frica de mor.
Stie cineva cand se declanseaza nasterea dupa eliminarea dopului gelatinos?

...oricum ar fi, stai pe acasa! Si..nastere usoara! [bebe]
ygrec
Intelept
Intelept

Mesajde robertzica » Sâm Oct 21, 2006 4:54 pm

Si, oricum, de la 37 de saptamani nasterea este considerata "la termen" asa ca nu ai absolut nici un motiv sa te stresezi.
robertzica
Intelept
Intelept

Mesajde raluka_huncu » Sâm Oct 21, 2006 5:05 pm

Din cate stiu eu, daca ai colul inchis, dopul ti se poate forma din nou. Sa nu faci efort!!!
Bafta multa!
Imagine
raluka_huncu
Intelept
Intelept

Mesajde imanK » Sâm Oct 21, 2006 5:40 pm

Va multzumesc mult pt. raspunsuri si pt. incurajari.M-am mai linistit acum dar sunt si sedata si dorm mult.
imanK

Mesajde cristina2012 » Dum Oct 22, 2006 1:00 pm

La mine, la prima nastere a durat o saptamana de cand am eliminat dopul gelatinos si pana am nascut. La urmatoarele nasteri a durat doar cateva ore. La ulima, cu cateva ore nante de nastere am vazut daor niste pete rozalii pe lenjerie, nici urma de gelatina [:D] .
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde iustyna » Joi Noi 09, 2006 9:17 am

eu lam eliminat cu 2 zile inainte de nastere dar cred ca conteaza de fiecare
iustyna
Asistent
Asistent

Înapoi la Perioada prenatala