SOLARUL

Frumusete, moda, secrete, trucuri, cosmetica, machiaj, ingrijire corporala, diete. Sugestii pentru un look de invidiat.

Mesajde criss_85 » Joi Feb 28, 2008 7:01 pm

Eu am folosit-o pe cea de la johnson.E mai discreta, nu are asa mult autobronznt in ea si pe mine m-a prins tare bine.Nu contest nici dove-ul.Ambele firme imi plac f mult.
Cat despre Avon, ce sa zic....
O prietena a patit-o intr-o zi calduroasa de vara, era imbracata in alb, si datorita transpiratiei tricoul devenise din alb , maro.Ghiar penibila situatia pentru ea, sa vezi cum iti curge autobronzantul de pe corp...
criss_85
Boboc
Boboc

Mesajde dragomir lucia » Vin Feb 29, 2008 8:41 am

ieri am fost cu Stef la plimbare si am studiat putin piata.mi-a placut johnson ca odata cu bronzul iti ofera si fermitate pielii.apoi mai era de la Nivea,iar dove numai pentru piele medie.nu am luat nimic ,ma mai uit dar cred ca raman la johnson,eu sunt si putin in lupta ce celulita [czid]
dragomir lucia
Maestru
Maestru

Mesajde Miranda » Joi Mar 06, 2008 2:29 pm

Eu am autobronzant de la Nivea. Sunt multumita de el. La inceput, ma patam si aveam dare portocalii, dar de cand m-am obisnuit sa ma masez bine si uniform, nu mai am probleme. La soare nu am rabdare sa stau [:D]
Miranda
Boboc
Boboc

Mesajde dorutza81 » Lun Apr 07, 2008 6:33 pm

Peste o luna si ceva, adica in mai, sunt nasa de cununie si as vrea sa fiu si eu putin mai bronzata. De felul meu am un ten destul de deschis. Vara trecuta, insarcinata fiind, am evitat soarele (mai ales pe canicula care a fost), apoi am nascut in noiembrie, de atunci alaptez si nu prea m/am concentrat eu pe faptul ca sunt palida. Dar acum, as vrea sa iau niste masuri pentru ca vreau sa arat bine la nunta si cu fata asta palida plus ditamai burta ramasa dupa cezariana nu ma simt prea in largul meu... As vrea sa stiu daca se poate merge la solar cand alaptezi. a facut cineva asta ? Presimt eu ca raspunsul va fi NU. Daca e asa, as vrea sa ma lamuriti pana la urma care e cea mai buna crema autobronzata. Mersi. Va pup.
Imagine
dorutza81
Asistent
Asistent

Mesajde MihaelaStoiciuc » Lun Apr 07, 2008 6:54 pm

Mie medicul nu mi-a interzis solarul nici in sarcina, iar la salon mi-au spus ca pe instructiunile aparatelor nu exista restrictii la sarcina. Acuma... fiecare cum stie mai bine... Replica doctorului a fost "Dar femeile de pe malul marii care sunt expuse razelor nu nasc bebei sanatosi?!"
Imagine
Imagine
Imagine
MihaelaStoiciuc
Intelept
Intelept

Mesajde dorutza81 » Lun Apr 07, 2008 7:04 pm

Mihaela, sa inteleg ca tu ai fost la solar si in timpul sarcinii si cand alaptai si nu au fost niciun fel probleme ? Zice si dr. tau ceva... dar totusi razele soarelui nu sunt atat de nocive precum cele de solar.
Imagine
dorutza81
Asistent
Asistent

Mesajde fire » Mar Apr 08, 2008 12:10 pm

Dorutza, parerea mea nu e avizata, nu sunt nici medic si nici n-am fost in viata mea la solar ( poate ca o voi face intr-o zi ). Din pacate ceea ce iti spun aici e doar parerea mea personala, daca tu doresti sa te gandesti la ce-ti spun eu aici o faci daca nu ,nu. In primul rand eu cred ca mai bine sa incerci cu o crema autobronzanta, se spunea in mesajele de mai sus si o denumire, doua. In al doilea rand personal nu stiu, poate , fiindca alaptezi , nu e tocmai indicat sa te expui acestor raze. Si ceaiurile sunt bune si totusi cand alaptam nu avem voie sa bem din cateva. In sarcina nu mai vorbesc. Razele soarelui nu sunt aceleasi cu razele solarului. E o mare diferenta. Razele SOLARULUI iti ofera cumva vreo vitamina ?! Nu . In schimb , soarele o face, mi se pare ca e vorba de vit. k ( scuze daca gresesc, o sa-mi intreb medicul daca e k sau e alta vit. ). Nu se compara pur si simplu. Sa sfatuiesti pe cineva sa mearga la solar cand e mai ales insarcinata mie mi se pare..... S-au facut cumva studii care sa arate ca nu are nici o influenta solarul asupra copilului. Ma indoiesc , iar daca da , as vrea sa le citesc si eu. Nici pe cremele de vopsit parul nu scrie in prospect, din cate stiu eu, a nu se folosi in timpul sarcinii. Si stim bine ca cel putin in primele 3 luni de sarcina cat are loc organogeneza si embrionul ( fatul ) se fixeaza nu e indicat sa te vopsesti. Daca se intampla pt. ca nu ai stiut ca esti gravida , e alta mancare de peste. Nu e indicat. Si apoi solarul sa fie indicat??? Hai de ce nu ne bagam si in cuptorul cu microunde sa vedem ne facem rau sau nu ?! Deci , din pct. meu de vedere solarul e contraindicat pe timpul sarcinii si sigur de evitat pe timpul alaptarii. Dorutza, pana la urma sa stii ca pielea alba e frumoasa, e nobila, asa ca de ce nu te-ai lasa si asa. Si eu sunt foarte alba la fata si vara cand vad atatea femei si fete bronzate din cap pana-n picioare nu-mi este ciuda si ma simt foarte bine cu pielea mea. Ciau.
fire
Maestru
Maestru

Mesajde bella84 » Mar Apr 08, 2008 1:19 pm

de acord ,vb acum strict de parerea mea personala eu nici nu m as gandi vreo data insarcinata fiind sa merg la solar poate sunt mai de moda veche dar sub nici o forma nu as face asta si nici macar atunci cand alaptez...dar acum fiecare face cum crede de cuviinta
Imagine
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Cat cerul e albastru suntem deasupra tuturor !!!
bella84
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde dorutza81 » Mar Apr 08, 2008 3:18 pm

Janina si Bella, va dau perfecta dreptate. Nici eu nu am fost mare adepta a solarului niciodata. Am mers inainte de a fi mireasa si inainte de a fi nasa data trecuta, acum cativa ani, ca sa am un bronz uniform. Sincera sa fiu, am pus intrebarea cu solarul, dar chiar daca cineva mi/ar spune ca a fost si nu s/a intamplat nimic , tot nu as avea indrazni sa merg. Pur si simplu mi/e frica sa fac asta. Nu vreau sa risc pe pielea mea si mai ales pe sanatatea puiului meu sa se intample ceva.
Dar sunt convinsa ca sunt multe mame care merg si in timpul sarcinii si in timp ce alapteaza la solar si voiam sa aflu si parerea lor. Imi amintesc ca in toamna, inainte de a naste, eram pe la ultimele controale la dr. si a venit o tipa insarcinata cu o burtica de vreo sase luni si avea un bronz inchis made la solar 100%. Nuanta de la solar e inconfundabila.
In fine, mi/am luat azi dimineata crema de la Dove (mi/a zis o prietena ca asta e mai buna si vad ca si pe aici a fost pomenita) si o crema de gomaj de la sensiblu si sper sa ies bine, fara pete. Sa imi tineti pumnii. Va pup si multumesc pentru rasp.
Imagine
dorutza81
Asistent
Asistent

Mesajde bella84 » Mar Apr 08, 2008 7:11 pm

dorutza ma bucur ca ai optat ptr crema autobronzant e mult mai bine ai dreptate sunt si destule mamici care fac solar chiar insarcinate fiind am vz si eu [:D] cum am mai spus fiecare face cum crede ca e mai bine ...si apropo te astept sa mi spui daca te au multumit cremele [pupi]
Imagine
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Cat cerul e albastru suntem deasupra tuturor !!!
bella84
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Afrodita zilelor noastre...