fierul la copii

Prima copilarie... Temeri si frici frecvente... Probleme cu somnul, alimentatia, intarcatul... Solutii.

fierul la copii

Mesajde madalina_bajanaru » Lun Ian 23, 2006 4:24 pm

se poate da fier haussm,an copiilor mici preventiv? in prospectul acestuia exista o anumita cantitate pentru profilaxie.
madalina_bajanaru

Re: fierul la copii

Mesajde madalina_bajanaru » Lun Ian 23, 2006 4:26 pm

madalina_bajanaru scrie:Se poate da fier haussman copiilor mici, preventiv? In prospectul acestuia exista o anumita cantitate pentru profilaxie.
madalina_bajanaru

Mesajde maryluminita » Lun Ian 23, 2006 5:18 pm

Draga Madalina eu stiu ca fierul se da copiilor doar la recomandarea dr.Aveti probleme,este cumva rahitic si in primul rand cat are bebe?Luca a luat si el o perioada dar scurta pt ca era putin predispus la rahitism dar numai la recomandarea dr.Eu sunt de parere sa consulti un dr inainte. Asteptam vesti de la voi
maryluminita

Mesajde aceeasi_eu » Lun Ian 23, 2006 7:18 pm

Draga Madalina,
Nu cred ca e cazul sa dai fierul fara avizul medicului.
In general Fe-ul se recomanda copiilor prematuri,celor care daca li s-a recoltat hemograma si apare anemie,daca medicul sesiseaza semne de anemie(copil palid,o anume culoare a tegumentelor)
Deci,ideal ar fii cu acordul medicului,doar daca e necesar!
In plus exista in comert produse de lapte imbunatatite cu Fe.
Sau poate nu i-ar strica un complex de vitamine si sa fie inclus si Fe-ul.
Dar ,de ce asemenea ganduri?
Aveti vreo problema?
aceeasi_eu
Maestru
Maestru

Mesajde gabi_miki » Lun Ian 23, 2006 11:11 pm

Draga Madalina,
Si eu am dat Fe Haussman copiilor mei. Foarte important este sa se faca profilaxie copiilor care sunt alapati la san pentru ca acestia au tendinta spre anemie Fetitei mele care are 1 an si 4 luni cand i-am facut vaccinul de 6 luni medicul m-a certat de ce nu am luatFe pana atunci pentru ca deja incepuse sa aiba semne de anemie. Eu desteapta uitasem de la primul copiul si nu i-am dat Fe decat 1 1/2 luni ,iar copilul nu manca decat tzitzi. La 9 luni cand am facut hemograma aveam deja o anemie severa si am tras cu ea 4 luni am luat Fe................ pe saturate acum facem a treia oara hemograma speramca vom scapa de Fe cu toate ca lui bb ii place ata de mult ca daca ar gasi sticla cred ca.....................

Daca copilul mananca artificial si are un lapte imbogatit cu Fe atunci nu arfi cazul decat dupa o hemograma.

[bebe] [bebe] [bebe]
gabi_miki

Mesajde vannesa » Mar Ian 24, 2006 1:38 pm

Baietelul meu are 1,6 ani si i-am facut analiza hemoglobinei,asa am considerat eu,nu mi-a recomandat medicul,nu-i facusem niciodata si am vrut sa vedem cum stam!Surpriza a fost sa constat ca avea hemoglobina 9,3,destul de mica,tinand cont ca mananca si doarme f. bine,este vesel...chiar nu aveam motive sa ma gandesc la o anemie!Dar...nu este o regula!
Acum urmam un tratament cu Fe haussman,8 pic/2ori/zi si vitamina C 8 pic./zi,fierul se asimileaza mai bine in prezenta vitaminei C!
Madalina,este bine sa faceti inainte de inceperea tratamentului cu Fe o hemoleucograma completa pt. a sti cat sa-i dai si daca este nevoie!I se recolteaza sange din degetzel,micutzul meu nici nu s-a prins ce i se intampla...era curios sa vada cum arata laboratorul...! [:D]
vannesa

Mesajde gabi_miki » Mar Ian 24, 2006 6:50 pm

Buna.

Fetita mea a avut 10.3 Fe si i-am dat Fe Haussman 10 pic de 3 ori pe zi (recomandat de doi medici) timp de 3 luni dupa care am repetat hemograma si de abia am ajuns la 11.5 apoi am mai luat 5 pic de 3 ori pe zi timp de 1 luna urmand cat de curand sa repetam hemograma.
gabi_miki

bine v-am gasit

Mesajde ramia_and » Vin Ian 27, 2006 1:24 am

Ma numesc Ana-Maria, am 22 ani si am o fetita de 1 an si 2 luni. Eu nu intreb mereu medicul de familie daca am vreo problema. Norocul meu este ca nu prea am avut probleme cu ea. Nu afost bolnava niciodata, insa a avut o mica raceala de 4 zile care nu m-am speriat asa tare ci m-am dus la farmacie sa vad daca imi poate spune cineva de vreun medicament. "Norocul meu", ma imbrobodise farmacista de m-am trezit cu o factura cat era buzunarul meu. Am luat tot ce am crezut ca este necesar. Am ramas cu unele si prin sertar dar nu-mi pare rau, nu se stie niciodata de ce ai nevoie mai ales la copil. Pe la 8 luni am fost la doctorita in vizita si i s-a parut ei ca fetita mea este cam palida la fata. M-a trimis sa-i fac analizele. Acolo ce sa vezi: are o mica anemie. Doctorita de fam. mi-a dat "medicamentul" specific. De a doua zi Alexia a facut constipatie saraca de nu mai stiam ce sa fac cu ea. Incepea sa o doara burta, se balonase, nu putea face, se chinuia, se stroca facea un pic.... in a 3-a zi am pus punct. Nici pana acum nu i-am mai dat. Acum folosesc un sirop de vitamine: "Sana-sol"(care l-am luat tot asa intreband aolte mamici si la farmacie), Vigantol bineinteles si Ca lactic. Iar fata mea este perfect sanatoasa, mananca si doarme si mult.[/b]
ramia_and

Mesajde adriana21 » Dum Ian 29, 2006 2:11 pm

Dar totusi daca doctoru semnaleaza ca are anemie ..mai trebuie facute neaparat analize prt a-i da fier?nu stiu mie mi-a zis intai sa-i fac analize dar i-am zis ca nu-i fac deocamndata ca-ci am stat cu el in spital prt rosu in gat si in cinci zile i-a facut de 3 ori analize...si i-am zis la doctorita ca si mie daca mi s-ar lua atata sange as ameti...si nu pot zice nu-i lua din deget ,ii lua din branula cate 2 masuri o data....sincer nu stiu de unde ii scoteau atata sange...si nici nu m-ar mira ca copilu meu sa aiba anemie ..la cat sange au tras din el copil de 9 luni...m-am certat cu doctori din spital pe faza asta si am plecat pe semnatura..si de aceea nu au vrut sa-mi dea fisa cu iesirea din spital sau macar...sa-mi spuna ce analize s-au facut si ce rezultate sunt...cand iii intrebam ca sa stiu si eu de ce stau in spital,....imi spuneau ca a iesit totusi un pic de infectie si trebuie tratata...Doctorita care ma internase a fost plecat in concediu si ramasese una care ma dat de inteles de la inceput ca astepta ceva...dar eu una am zis ca poate daca ar fi meritat poate las fi dat dar asa nu...si de atunci am zis ca nici moarta nu ma mai duc sa ma internez ..sau daca fac asta ma duc la pediatru meu sa ma interneze ea ca daca nu...nici vorba..Si vroiam sa stiu parerea voastra ..trebuie facute neaparat analize prt ai da fier?
adriana21
Boboc
Boboc

Mesajde adisa » Lun Ian 30, 2006 4:57 pm

Draga Adriana,

Imi pare foarte rau pentru experienta prin care ai trecut, Destul de urata. Eu cred ca da, trebuie facute analize pentru a-i da fier. Doctorita noastra, la ultimul control, a zis ca i se apre un pic palid si suspecta o anemie. Am mers imediat cu el si i-am facut o hemoleucograma si au iesit analize foarte foarte bune. Baiatul meu are si un ten foarte deschis si poate de-aia s-a gandit asa dr. Nu trebuie sa mai treci o data prin experienta urata a spitalelor ca sa faci o hemograma copilului. Noi am fost la un centru privat, am platit 100 de mii si l-a intepat un pic in degetel, i-a luat 2-3 picaturi si asta a fost tot. Asistentele de acolo erau foarte dragutze, totul a fost foarte bine. Ideea este ca nu trebuie sa umbli prin spital si sa chinui copilul pentru o simpla hemograma. [noroc]
adisa
Boboc
Boboc

Următorul

Înapoi la Copilul de la 1 la 3 ani