am racit, am febra 38 cu 7...

Greturi, somnolenta, balonare, iritabilitate, cresterea in greutate, celulita, vergeturi, constipatie, dureri musculare, oboseala etc Discutii, experiente si remedii.

Mesajde veronika » Sâm Feb 23, 2008 9:39 pm

Am si eu o intrebare: a racit cineva rau inainte de termen? As mai avea o luna, dar stiu si eu cand se hotaraste sa se nasca? Si sunt ingrozitor de racita de o saptamana, cu doctorita mea n-am vorbit, pt ca tot asteptam sa imi treaca "maine", acum oricum am programare la ea luni. Dar de fapt nu sarcina e problema, ci dupa nastere, daca nasc racita? Si in plus baiatului meu i-a iesit pozitiv analiza de streptococ (ca e racit si el), ceea ce inseamna ca probabil ca am si eu? Si atunci daca nasc cu streptococ, o sa ia si bebelusul? Si antibiotic, nu, nu pot sa iau, in sarcina, ca sa imi treaca infectia pana nasc.
Oricum ma simt groaznic, febra n-am, dar am trecut de la o durere igrozitoare de gat si de limba la o durere ingrozitoare de sinusuri si la niste accese ingrozitoare de tuse in piept, iar acum a ajuns la nas. Si tot sper ca imi trece, pentru ca de trecut imi trece, cate o zona, ca sa inceapa apoi alta. Si tratament... ceai si vitamina C.
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde adeluta75 » Sâm Feb 23, 2008 11:07 pm

Eu nu am racit toata sarcina pana la 39 de saptamani....adica exact cu o saptamana inainte de a naste.
La mine nu a trecut cu ceai si vitamina c,asa ca am sunat medicul si mi-a zis sa iau antibiotic neaparat ca nu mai afecteaza fatul deoarece este mare deja,binenteles antibiotic ce se poate lua in sarcina.
Mie insa nu mi-a trecut asa repede,asa ca la nastere am avut probleme cu respiratia ,m-am chinuit ceva sa pot respira bine si am ametit la greu
Eu zic sa suni medicul si sa nu te mai chinui daca nu iti trece....Multa sanata!
Imagine
Imagine
adeluta75
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde irina_iris13 » Dum Feb 24, 2008 2:42 pm

Fetelor, si eu am fost racita de vreo trei ori cam pe la jumatatea sarcinii (lucrez cu copii mici si ei fiind raciti, automat eram si eu), iar dr mea mi-a spus ca pot lua fara probleme paracetamol simplu, in niciun caz sinus si vitamina C, sau mai bine Fervex, care are si una si alta, cate trei pliculete/zi. In niciun caz aspirina!!! Sincer, eu nu am luat decat 1-2 pliculete/zi, pentru ca tot mi-a fost teama...Asa sunt eu, mai paranoica... Dr de familie mi-a recomandat Oscilococcinum(sper ca l-am scris corect), cica se da in timpul sarcinii, dar nu l-am luat. Am mers pe mana dr ginecolog....Eventual, cititi un prospect si de la asta, poate trece mai repede raceala...
A, si inca ceva: mi-a spus cineva un leac babesc care a dat roade, la mine cel putin: intr-o cana, peste miezul pasat de la o jumatate de grapefruit adaugi 1-2 lingurite de miere si apoi umpli cana cu apa fiarta. Se bea fierbinte, de 3 ori pe zi. E foarte bun la gust si, in plus, da rezultate!
Sanatate multa si nastere usoara!
HTML • Ezboard • PseudoHTML, UBBCode and BB Code
irina_iris13
Consilier
Consilier

Mesajde veronika » Dum Feb 24, 2008 9:53 pm

ma duc maine si ii zic sa-mi prescrie ceva antibiotic, ca NU MAI POT [czid]
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde veronika » Dum Feb 24, 2008 9:56 pm

Scuze, voiam sa mai scriu.
Mersi de sfaturi, dar cred ca deja am trecut de punctul in care mai ajuta paracetamolul si leacurile babesti
adeluta, deci [bebe] a fost bine, n-a luat nimic de la tine?
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde adeluta75 » Dum Feb 24, 2008 10:38 pm

Absolut nimic nu a luat de la mine copilul,s-a nascut perfect sanatos.
Si eu eram speriata sa nu ii fac rau copilului,dar daca nu luam antibiotic cred ca eram mult mai rau la nastere.
Asa ca dute fuguta la medic,sa nu te mai chinui daca suferi atata.
Eu am luat ceva antibiotic si dupa nastere vreo 2 zile deoarece imi gasise ceva cruciulite de puroi in urina,si a fost totul ok.
Imagine
Imagine
adeluta75
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde veronika » Lun Feb 25, 2008 6:57 pm

Acum vin de la doctor, mi-a dat augmentin, oscillococcinum si paracetamol. intre timp nu pot sa respir prin nici o nara, ma dor toti dintii si ma doare si in gat. super tare. noroc ca [bebe] nu da semne sa se grabeasca, cica macar vreo 2 sapt sta sigur! sa am si eu timp sa ma vindec...
de la ce puroi, adeluta? dupa nastere?
asa antibiotic am mai luat in timp ce il alaptam pe primul, e adevarat ca nu era nou-nascut, eram raciti amandoi si mi-a zis pediatra sa iau antibioticul si ne ajuta pe amandoi.
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde adeluta75 » Mar Feb 26, 2008 12:55 am

Sincer nu stiu nici acum de la ce am avut puroi in urina...poate a fost de la raceala ,poate fii si de la nastere...medicul mi-a zis ca pot fi amandoua
Eu zic ca am racit si mai tare in sala de travaliu, deoarece patul meu era langa geam si se deschidea frecvent geamul...eu fiind transpirata m-a prins si mai tare raceala....prima noapte dupa nastere am facut si nitica febra.....
Dar tu ai timp suficient sa te faci bine..eu nu am mai avut...luasem doar 3 zile antibiotic si apoi am nascut.
Imagine
Imagine
adeluta75
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde veronika » Mar Feb 26, 2008 9:13 pm

parca mi-e deja mai bine; sper sa nu vorbesc prea repede, dar cred ca are efect antibioticul asta. pot sa respir, adica, e super.
Imagine
Imagine
Imagine
veronika
Consilier
Consilier

Mesajde fire » Mar Feb 26, 2008 9:29 pm

Multa sanatate veronika si la fel si pt. copilasii tai. Stiu cum e sa fii racita in timpul sarcinii pt. ca mi s-a intamplat si atunci cand am fost gravida cu fetita si cu baietelul. Oscilococcinumul de care vorbea iris mi-a fost si mie de ajutor. Numai bine. Pa.
fire
Maestru
Maestru

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Micile necazuri ale sarcinii