coji in cap la 2 ani

Prima copilarie... Temeri si frici frecvente... Probleme cu somnul, alimentatia, intarcatul... Solutii.

coji in cap la 2 ani

Mesajde inuca » Joi Iun 21, 2007 10:14 am

fetelor am nevoie de parerele si sfaturile voastre
baetelul meu are 2 ani si trei luni. am descoperit azi cand ma jucam cu el ca are cijite in cap. il spal pe cap de 2 ori pe saptamana cu sampon nivea pentru bebe
cand a fost bebelus nu a avut cojite
acum nu stiu de la ce au aparut
nu stiu daca la un copil de 2 ani sunt aceleasi cojite ca la bebe?
imi este frica sa nu fie vreo boala de piele

ce spuneti ati mai intalnit cazuri cand copii maricei au coji in cap?

cum scap de ele? procedez ca si la bebe mic?

multumesc
inuca
ImagineImagine
inuca
Boboc
Boboc

Mesajde Anaisia » Joi Iun 21, 2007 7:19 pm

Intreaba un medic pediatru sau dermatolog,e cel mai in masura sa-ti spuna...si nu numai sa-l intrebi,ci sa-l vada pe micutz si cum arata cojitzele !
Anaisia

Mesajde DRIANA » Joi Iun 21, 2007 8:36 pm

Da, si fetita mea a avut...tot pe la 2 ani si ceva. Am fost la pediatru si ne-a dat o reteta de crema, se prepara in farmacie, cu care am dat-o pe capsor, am lasat sa actioneze cam jumatate de ora-o ora apoi am luat cojitele ( care intre timp se inmuiasera) cu un pieptene. Trebuie sa ai grija sa fie bine inmuiate ca sa nu ii faci rani. Apoi am spalat-o cu sampon si....gata! Singura problema este ca a trebuit sa o spalam cam 3 seri pentru a scapa de aspectul inestetic al parului. Asa ca mergi la pediatru sa vezi ce zice...la noi s-a rezolvat simplu. Sanatate multa! Sa-mi scrii ce ai facut!
Imagine
Imagine
DRIANA
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde inuca » Vin Iun 22, 2007 2:23 pm

am fost la medic si ne-a dat trimitere la medic dermatolog
suntem programati pentru luni

intre timp a insistat mamaia cu leacuri babesti - adica am dat pe cap cu ulei pentru bebelusi l-am lasat o jumatate de ora si dupa asta cu un piptene dintos s-a luat tot, nu a mai ramas nici urma

oricum am de gand sa merg si la dermatolog sa vad ce ne spune

multumesc

intre timp am mai vorbit cu mamici care au patit si ele cu bebeii lor sa aiba cojite la varste mai mari

si am schimbat si samponul

mersic
inuca
ImagineImagine
inuca
Boboc
Boboc

coji in cap

Mesajde PolianaSovar » Lun Aug 27, 2007 12:19 pm

Si bebe meu a avut cam acum o luna.Are 2 ani.Noroc ca e baiat.Eu zic ca cojile le-a facut din cauza mea.Avea parul mare si plingea cind il clateam pe cap in fata ; de-i venea apa pe ochi , si eu ma grabeam sa nu-mi plinga mult.Parea ca l-am clatit bine..dar cred ca nu.Metoda noastra a fost sa-l radem in cap...dupa ce l-am tuns cu masina , l-am ras cu lama.S-au luat toate atunci la ras si nu a mai avut.Acum i-a crescut parul de vreo 3 cm ..plus ca ce par frumos are acum..
PolianaSovar

Înapoi la Copilul de la 1 la 3 ani