GRAVIBINON

9 luni...magice. Jurnal de graviduta. Bucuriile si nelinistile viitoarei mamici. Evolutia sarcinii. Discutii, experiente.

GRAVIBINON

Mesajde simonella » Vin Aug 24, 2007 12:05 pm

Buna fetelor,

Sunt graviduta, insa riscul de a pierde este crescut, de aceea dr meu mi-a zis ca este absolut necesar sa gasesc GRAVIBINON.Si, cum numai mie mi se poate intampla, nu se mai fabrica de trei luni, insa sunt convinsa ca undeva trebuie sa se gaseasca cateva fiole si pentru mine.Stie cineva de unde pot sa le procur????
HELP!Am asteptata prea mult momentul asta ca sa pierd sarcina, multe dintre voi stiti cum este!
simonella
Boboc
Boboc

Mesajde beatris » Vin Aug 24, 2007 2:23 pm

Incearca sa le cauti in farmaciile micute de cartier, in general cele mai putin renumite ca si eu la fel le gaseam greu in cele cunoscute.
beatris

Mesajde mamiy » Vin Aug 24, 2007 11:39 pm

Nu vreau sa-ti pierzi speranta, dar eu am cautat aproape o luna de zile si nu le-am gasit, nci macar in micile farmacii de cartier.
In schimb mi-a luat soacra mea din turcia Proluton Depot, fabricat tot de SCHERING. are aceeasi compozitie ca gravib, dar nu are estrogen.
Incearca totusi, poate ai mai mult noroc decat mine!
mamiy
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde DRIANA » Vin Aug 24, 2007 11:41 pm

Nici pe comanda nu se poate? Simona, vezi ca sunt framacii la care faci comanda de medicament, platind inainte contravaloarea sau o anumita suma.
Imagine
Imagine
DRIANA
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde mamitzu » Sâm Aug 25, 2007 12:57 am

Simonella, daca Gravibinonul nu se mai fabrica, slabe sperante sa-l mai gasesti si la comanda. Doar daca mai este printr-un depozit farmaceutic. Gravibinon este un medicament de urgenta, nu uzual, motiv pentru care, chiar si atunci cind se fabrica nu exista in cantitati mari in farmacii. Daca iminenta de avort este mare sfatul meu este sa nu mai pierzi vremea cu cautatul. Eu am pierdut o sarcina sub tratament cu Gravibinon. La a doua sarcina, cind am constatat ca bagam Gravibinon ca intr-n sac de cartofi, pentru ca tot singeram si iminenta la avort era la fel de mare ca si cind nu as fi facut tratament, m-am hotarit sa-i spun doctoritei sa-mi schimbe tratamentul. Mi-a dat clasicul si romanescul Progesteron, cu care, culmea, si mama a tinut sarcina cu mine. Pe vremea cind a fost insarcinata ea cu mine, acum vreo 30 de ani, o trata un medic de la Institutul Parhon. Am facut injectiile cu Progesteron si acum am o mindrete de fetita sanatoasa. Atita doar ca, in timp ce Gravibinonul il faci o data pe saptamina, Progesteronul trebuie sa-l faci zilnic. Merita! Nu te lasa! Sanatate pentru bebe si pentru tine! Va fi bine!
mamitzu
Boboc
Boboc

Mesajde simonella » Sâm Aug 25, 2007 2:59 am

Am gasit trei fiole, ca deocamdata de atat am nevoie...le-am gasit tot la doua gravide care au avut probleme la inceput...Peste tot mi s-a spus ca nu mai am nici o sansa sa gasesc.Partea buna (zic eu) este ca nu mai am nici un fel de scurgere...de nici un fel....Cele care ati mai trecut prin experiente de acest gen...cam care erau frecventa si simptomele pe care le aveati?Adica ...cam cand as putea fi sigura ca e totul in regula?
simonella
Boboc
Boboc

Mesajde mischaela » Mar Aug 28, 2007 1:07 pm

am doua fiole.
daca vrei ti le trimit.
Am facut si eu tratament cu asa ceva.
Una pe saptamana.
mischaela
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde mischaela » Mar Aug 28, 2007 1:14 pm

Eu nu am avut scurgeri.
Era un hematom decidual si a trebuit de urgenta sa incep tratamentul.
Era intr-o sambata si desi am vrut sa astept pana luni, mediucul mi-a sugerat sa incep tratamentul urgent.
L-am terminat dupa vreo 2 luni cand am ajuns in spital, deshidrata in ultimul hal si cu 4 kilograme in minus.
...
Asa ca orice dubii ai, du-te la medic.
mischaela
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde LOUB » Sâm Sep 01, 2007 10:45 am

Buna ziua...,am si eu o mare rugaminte,mai ales ptr Mihaela,am vazut ca mai ai doua fiole de gravibinon...,eu am o prietena care dupa grele incercari prin FIV ,a reusit sa pana la urma zilele trecute ,dar acum e disperata ca are mare nevoie de gravibinon si dupa cum stiti nu il mai gaseste ,ea e din Slobozia...,dac acumva are cineva cateva fiole va rog sa imi spuna dac e dispusa sa le platim prin curierat,va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns!!
LOUB

Mesajde mischaela » Sâm Sep 01, 2007 11:08 am

Buna,

din pacate, sau din fericire pentru altcineva, le-am si trimis.
Ma voi interesa oricum.
mischaela
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Următorul

Înapoi la Perioada prenatala