mersul la scoala, la ce virsta?

Micul scolar si problematica adaptarii la noile solicitari! Relatiile familiale si integrarea sociala!

mersul la scoala, la ce virsta?

Mesajde alinache » Vin Sep 28, 2007 9:42 am

la cati ani va dati copii la scoala ?
al meu are acum in septembrie 5 ani si 8 luni, si nu stiu ce sa fac sa l dau la anul cand va avea 6 ani si 8 luni sau sa l mai tin cand va avea 7 ani si 8 luni???
ma gandesc ca nu face fata daca il dau la 6 ani si 8 l;uni, si va fi cred eu cel mai mic din clasa , stiu ca multi dau copii la 7 ani si jumatate?//
alinache

Mesajde DRIANA » Vin Sep 28, 2007 5:15 pm

Eu am fost la scoala incepand cu 6 ani si 2 luni, si am facut fata.
De ce sa stea acasa pana la aproape 8 ani? Mai ales ca acum gradinita este obligatorie, deci copiii sunt mult mai bine pregatiti pentru scoala. Fetita mea este in grupa mijlocie si face matematica, multimi, adunari...bine, simple, pe intelesul lor, dar le face.
Imagine
Imagine
DRIANA
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde oanadd » Sâm Sep 29, 2007 7:57 am

din cate stiu eu legea va fi destul de aspra, in sensul ca copii vor fi monitorizati inca de la gradinita, asa ca se va stii exact ec copil trebuie sa mearga la scoala. fiindca copilul va merge obligatoriu la gradinita nu va mai fi la alegerea parintilor sa-i dea la aproape 7 ani la scoala sau la 8 ani.
scuza-ma, dar va fi cam ca magarul intre oi la 7 ani si 8 luni.
oanadd
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde judith1975 » Mie Oct 17, 2007 7:00 pm

Laura implineste luna viitoare 6 ani si va merge la scoala anul viitor , la varsta de 6 ani si 10 luni. Mie mi se pare o varsta foarte potrivita pentru inceperea scolii , in nici un caz nu as mai trimite-o la gradinita inca un an.Cred ca varsta optima este in jurul celor 7 ani , plus , minus 2-3 luni. Si eu am mers la scoala de la 6 ani si 2 luni si m-am descurcat foarte bine , dar sunt copii care nu fac fata de la o varsta atat de frageda , mai ales baietii (ma rog , in mare parte). Din pacate , la noi programa scolara este destul de incarcata si copiii sunt si asa destul de solicitati de la o varsta frageda , asa ca s-ar impune o evaluare obiectiva inca din gradinita in ceea ce priveste varsta inceperii scolii pentru fiecare copil.
ImagineImagine
ImagineImagine
judith1975
Asistent
Asistent

Mesajde cristina2012 » Joi Oct 18, 2007 12:42 am

Mai, eu am susutinut sus si tare ca e bine sa mearga inainte de 7 ani. Pe primul l-am dat la 6 ani si jumatate... si a fost cumplit, inca tragem greu [czid] . A fost si o mare distanta fata de ceilalti colegi, majoritatea de 7 ani si muuuuulte luni... Materia e serioasa si el s-a adaptat greu. Poate pentru ca era si baiat, mi s-a mai zis de catre parintii de baieti, ca baietii trebuie sa se joace mai mult, nu se adapteaza bine inainte de 7 ani. Matyeria din scoala e oricum facuta mai pentru fete, baietii sunt mai practici si pentru ei e mai greu sa vorbeasca despre frunze si floricele la 6 ani. Acum sustin si eu aceeasi parere. Pe Andrei nu l-am mai dat la scoala in toamna asta cand si el, ca si frate-su avea 6 ani jumatate, asteptam anul viitor. Educataorea a insistat si ea sa mai ramana la gradinita, mi-a zis ca nu e pregatit si vad ca a avut dreptate.
In ce priveste noua lege eu o consider cretina de-a binelea. Nu pentru ca copiii vor intra de al 6 ani la scoala, dar vor face practic grupa pregatitoare acolo, ceea ce e bine tinand cont ca multe educatoare nu se omoara ele sa faca lectii, copiii chiulesc mult la gradinita.... la scoala e treaba mai serioasa. E o tampenie sa impui gradinita de la 3 ani pentru ca sunt o multime de copii care nu suporta bine separarea de familie la aceasta varsta, ii supui la un stres emotional inutil cand, peste un an sau doi, ar merge bucurosi, plini de incredere. In principal, daca nu e nevoie sa lasi copilul la gradinita pentru ca ai serviciu, e mai bine sa mearga la gradinita in jur de 4 ani, cand e ceva mai maturizat, cand se lucreaza mai bine cu ei. Dar cea mai mare cretinitate e sa impui gradinita de la 3 ani pentru toti copiii din Romania in conditiile in care si asa nu sunt locuri la gradinite, e un dezastru, nu au loc nici copiii de 5 ani, d-apoi daca vor veni toti de la 3 ani. Va dura muuuuuuuuulti ani pana cand in Romania vor fi suficiente gradinite... daca nu cumva e o masura menita sa aduca clienti gradinitelor particulare (tind sa cred ca asta e interesul) [cfev] [cfev] [cfev] .
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde oanadd » Joi Oct 18, 2007 8:57 am

posibil ca sa mai scada si taxele la gradinitele particulare cand gradi va fi obligatorie de la 3 ani fiindca este o problema destul de grava, mai ales pentru cei care au mai multi copii si posibilitatile materiale nu le permit sa-i tina pe toti la gradi particulara. facem un calcul simplu. luam cazul cristinei. 3 copii la gradi x 9 mil=27 de mil. [cfev] plus unul la scoala.... trecem de 30. poate ca nici nu castiga 30 de mil pe luna o familie.
personal consider ca este foarte buna legea asta. din punct de vedere emotional, sa stiti ca un copil mai mic se adapteaza la un alt mediu mult mai repede decat un copil care deja constientizeaza anumite lucruri. plus educatia care se da la gradinita nu se compara cu cea primita de la o bona sau de la bunici. am vazut specimene de copii mega obraznici si razgaiati care lovesc copii in parc si care nu au fost pedepsiti pe motivul 'e obosit'. [cfev] sa fim seriosi. daca copilul meu ar fi lovit si vad ca ma'sa il ia de mana si se scuza ca e obosit, fara macar sa-i atraga atentia ca e un salbatic, as cam obosi eu dandu-i . [box]
pe mine ma apuca disperarea cand ii vad cum isi bat joc de copii. din pacate sunt din ce in ce mai multi copii care au deficienta de atentie pe care parintii din ignoranta sau din prostie nu o vad. la scoala acesti copii vor fi dezastruosi. rezultatele vor fi proaste.
eu incerc sa fiu cat de cat justa. nu ma consider un parinte perfect. nu am pregatirea necesara de a educa un copil in diverse probleme. sunt convinsa ca niste persoane care au studiat chestia asta o vor face mult mai bine decat o fac eu. de ce sa ma cred mai desteapta decat un om care face chestia asta ca meserie?
sistemul asta cu gradi de la 3 ani si scoala la 6 nu e inventat acum. e aplicat in alte tari de multa vreme si a dat rezultate destul de bune. ma indoiesc ca romania va face nota discordanta si ca noi vom fi mai cu mot. dar ne place sa ne lamentam, mai intai, si apoi nu prea suntem invatati sa vedem si beneficiile in chestiile impuse.
sper din toata inima sa se reglementeze problemele legate de gradinite, crese, after school fiindca aici e buba de fapt si de drept.
oanadd
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde cristina2012 » Vin Oct 19, 2007 10:13 am

Oana, si eu sunt de parere ca decat cu bona e mult mai bine decat la gradinita. Si eu sunt nemultumita de bonele din parc care stau si croseteaza, in timp ce copilul bine infofolit ca sa nu i se reproseze ei ca a racit, nu e lasat decat la nisip, ca de, in topogan poate sa cada si ar trebui sa stea ea langa el... Cu bunicii... depinde, eu nu i-as lasa pe mana mamei mele, ce-i drept nici ea nu ar accepta. In schimb cu soacra-mea (cu mult mai putine studii decat mama, ii las cu toata increderea, nu doar ii ingrijeste, ii educa, ii invata). Acum depinde si de gradinita si de educatoare. Am vazut faze oribile cand eram cu copii la Tandarica, cum o doamna educatoare dracuia ca la usa cortului pe niste copii carora mama le daduse 2 sticle cu apa la ei, iar ei se tot plimbasera la pipi in timpul reprezentatiei de teatru. De asemenea se intampla foarte frecvent sa nu fie supravegheati cum trebui copiii, sa fie un vacarm general, situatie in care copii mai sensibili sau mai agresivi de felul lor sa nu poata face fata. Pe de alta parte copiii mei sunt la o gradinita de stat de care sunt deosebit de multumita, iar educatoarea lor e exceptionala, in clasa e mereu liniste, copiii sunt tratati cu respect, ca niste oameni dela care se asteapta responsabilitate iar copiii raspund pe masura. Educatoarea asta, spre deosebire de altele, tine tare sa-si faca programa, era nemultumita de o zi de suspendare a cursurilor ca ea nu mai apuca sa-si faca cum trebuie materia... Offff, eu, adica copiii mei au avut mare noroc, dar cati au??? [czid] [czid] [czid] La gradinita particulara nu mi-as permite sa ii dau, prefer sa cheltuiesc cu ei pe la Palatul copiilor. IN total, gradinita, scoala si Palat nu trec cu mult de 10% din suma calculata de Oana.

In facultate, la pedagogie, era considerat f. prost sistemul existent la noi cu intrarea la scoala la 6 ani si momentele de trecere la 10, 14, 18 ani, aceste fiind varste de criza in dezvoltarea copilului. Acum eu am facut doar un curs de psihologie si unul de pedagogie. Poate intervin fetele care au facut facultate de psihopedagogie si stiu mai multe.
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde akki » Joi Ian 03, 2008 6:52 pm

de ce sa ma cred mai desteapta decat un om care face chestia asta ca meserie?

pentru ca esti desteapta, ai simt de observatie si mai ales iti pasa de copilul tau!

sa nu mai plecati niciodata de la premisa ca tot omul care are meseria de a educa chiar stie ce face.
sunt profesor si nu-mi place sa recunosc cat de multi sunt aceia care n-au ce cauta la catedra - nu din lipsa cunostintelor, ci din lipsa de entuziasm, blandete si dragoste pentru copii.
nu e bine nici sa cadeti in extrema cealalta dar fiti foarte atente la modul in care sunt educati copiii vostri si obisnuiti-i sa va povesteasca cu amanunte ce au facut la scoala, la gradinita.
controlati-va caietele si faceti schimb de impresii cu alte mame.
cereti-le lamuriri pentru tot ce nu ati inteles - sunt obligati sa va dea explicatii si nu acceptati pedepsele corporale, chiar daca ele se rezuma la o palmuta la fund.

si, pentru dumnezeu, dezobisnuiti-i de cadourile costisitoare de sarbatori, de 8 martie ...etc!
nu mai strangeti bani pentru ei - respectul se poate arata foarte bine cu un simplu buchet de flori si-o felicitare.

ma scuzati c-am izbucnit.
ImagineImagine
akki
Consilier
Consilier

Mesajde akki » Joi Ian 03, 2008 6:53 pm

la topic ... fetele implinesc 6 ani la 1 sept.
imi va fi foarte greu sa ma decid daca vor merge atunci la scoala.
ImagineImagine
akki
Consilier
Consilier

Mesajde Adriana Barta » Joi Ian 03, 2008 7:16 pm

Cristina,imi pari cunoscuta.Ai facut facultatea la Brasov sau esti din Tirgoviste?Daca consideri ca sunt indiscreta,nu raspunde.Sper sa nu te deranjeze intrebarea mea.
Multa rabdare si curaj
Adriana Barta

Următorul

Înapoi la Copilul de la 6 la 10 ani