Tratamente homeopate pentru copiii nostri

Colici, reactii la vaccin, probleme de sanatate ale bebelusului. Povesteste-ne experienta ta!

Tratamente homeopate pentru copiii nostri

Mesajde cod » Vin Noi 23, 2007 10:45 am

Buna ziua tuturor! Initiez acest subiect in speranta ca voi gasi mamici care au recurs la homeopatie ca alternativa de tratament pentru copii lor si vor sa impartaseasca experientele lor si cu alte mamici. Eu am 2 fetite, Alexandra 6 ani si Mara 1 an si ne "luptam" in perioadele reci cu tot felul de raceli urate, la care se mai adauga si un pavor nocturn (ALexandra) care ne scoate din minti si dureaza de ceva timp. Doctorii mi-au dat tot felul de tratamente, mergand pana acolo incat sa-mi recomande diazepam. Dar ptr un copil de 6 ani.... [czid] . In fine, am incercat cu sedativ PC, nu a mers. Am incercat cu Chamomilla, nu a mers. Nici passiflora (toate remedii homeopate). Va rog sa-mi dati un semn, cele care folositi remedii homeopate ptr copii vostri!!!! Cod
cod

Mesajde adialex » Sâm Noi 24, 2007 11:55 pm

noi folosim remedii homeopate de 1 an si suntem f multumiti;
alexia nu a fost racita serios niciodata, febra a facut doar la canini, iar racelile ei au constat in stranut si putini mucisori;
am tratat si o infectie urinara tot homeopat, si am scapat de ea definitiv;
iti recomand sa incerci tratamentele homeopate, ideea e sa gasesti un medic bun, care sa fie si pediatru, pt ca trebuie sa dozeze corespunzator tratamentul;
sanatate multa!
adialex

remedii homeopate

Mesajde letitrica » Dum Noi 25, 2007 2:54 pm

eu am avut o experienta c in timpul facultatii cu homeopatii. sincer am cam oierdut timpul si banii la consultatii.
eu zic ca tot tratamentul medicinei pe care o stim noi europenii e testat. homeopatii in tibet si in china e la moda!
cu atat mai mult sa nu experimentam la copiii nostri asa ceva!
tot vad si la colegele mele de serviciu ca iau tot felul de chestii date de farmaciste , de recklama TV: oscilo, stodal.
eu am invatat sa nu ma tratez dupa TV!
letitia
letitrica

Mesajde cod » Dum Noi 25, 2007 9:35 pm

Adialex, ce le dai ptr raceli? Au facut si febra mai mare de 38? Si eu am o doctorita buna homeopata. Ce varste au copii tai?
cod

Mesajde dragomir lucia » Dum Noi 25, 2007 10:01 pm

din pacate aceasta medicina e relativ noua la noi si tot asa sunt si unii medici.eu am o prietena care a fost la un medic homeopat cu baietelul ei de 2 ani si ia dat 17 feluri de pastilute pentru imunizare.ea a avut anul trecut probleme serioase cu copilul,bronsita,a stat si prin spital....in fine.ma asteptam sa faca minuni acest tratament,dar de unde.copilul a racit chiar de curand,iar tratamentul il ia din septembrie.asa ca aveti grija pe mana cui va lasati copii.
dragomir lucia
Maestru
Maestru

Mesajde carstea_diana » Mar Noi 27, 2007 10:20 am

Sincer, mie mi se par cam "apa de ploaie" desi parintii mei au urmat tratamente homeopate si (spun ei) s-au simtit mai bine.
I-am dat si eu Alexiei niste pastilute homeopate dar nu prea ne-au ajutat. Cred ca tine foarte mult si de starea psihica a individului, daca el crede ca il ajuta...asa o fi. Am ajuns la concluzia asta dupa tratamentul facut de parinti. Oricum, e doar parerea mea.
carstea_diana
Maestru
Maestru

Mesajde cod » Mar Noi 27, 2007 12:32 pm

Problema noastra ca mai mare este un pavor nocturn pe care nu as vrea sa-l tratam cu diazepame si chestii de-astea. De aceea, poate ca o abordare homeopata ar ajuta mai mult. Ce sa faci cand copilul tau se trezeste noapte de noapte tipand, plangand, tremurand, cu frica si teama? ce sa faci cand nu a mers nici cu ceai de tei, sedativ PC, povesti seara, inainte de culcare? Ce te faci cand mai are si perioade de somnanbulism? Sa merg cu ea la neurolog ar fi ultima varianta, ptr ca nu are in rest nimic. Nici macar nu-si aminteste ca s-a trezit noaptea. E doar un copil agitat, mi-au spus-o toti medicii la care am fost cu ea. (e vorba de fetitza mea mai mare, de 6 ani). Cod
cod

Mesajde carstea_diana » Mar Noi 27, 2007 1:28 pm

Off, imi pare tare rau sa aud asta. Sper din tot sufletul sa gasiti solutia cea mai buna, fie si homeopata - sa te ajute.
Sper, de asemenea, ca nu te-am necajit (sau descurajat) cu parerea mea. Nu asta am vrut. Sa fiu in locul tau, si eu as incerca asta pentru ca nu cred ca diazepamul e prea bun pentru un copilas asa mic.
Multa sanatate va doresc si sa scapati de problema.
Pupici
carstea_diana
Maestru
Maestru

Mesajde AIDASSS » Joi Ian 03, 2008 10:40 pm

fetelor si eu merg cu pitica mea la o dr. homeopata si sunt multumita dar nu in totalitate. Trebuie sa ai multa rabdare. Eu ma multumesc ca evit sa bag tot felul de chimicale ( medicamentele obisnuite) in ea si mai ales antibiotice. pitica mea are un anisor si suntem din constanta.
AIDASSS

Mesajde dragomir lucia » Vin Ian 04, 2008 9:54 am

eu am o prietena care i-a dat copilului ei de 2 ani o groaza de medicamente homeopate pentru imunizare.a inceput din septembrie iar cand luna trecuta a hotarat sa ia o pauza a racit bietul copil vai mama lui.deci ce sa inteleg ?ca creeaza dependenta......eu una in afara de osciloccocinum si un sirop pentru tuse stodal nu i-am dat nici un alte remediu homeopat lui Stef.ia mers bine cu astea doua,depinde de la un indivd la altul.multa sanatate!
dragomir lucia
Maestru
Maestru

Următorul

Înapoi la Sanatate