Nodul axila...

Afectiuni si tratamente medicamentoase

Nodul axila...

Mesajde nictatiana » Lun Mar 10, 2008 1:50 pm

Am tot citit despre nodulii la san.... Eu mi-am descoperit un nodul la sub brat.. cam cat un bob de fasole.. asa lunguiet exact in adancitura de acolo....
Ma dureau sanii de 2 ani.. am facut un eco mamar.. nimic deosebit. Inainte de sarcina ma durea sanul stang si-mi amortea usor mana si zona de la axila... dar la pipait nimic. Acum am nascut de 2 luni si surpriza: descopar nodulul. Cu atata propaganda pe tema asta m-am speriat groaznic si nici nu ma mai pot gandi la altceva. Sambata m-am prezentat la ginecolog.. care a pipait zona si a zis" nu e glanda mamara care sa fi migrat cum am banuit eu".. si fara eco fara nimic ma trimite sa-mi fac o mamografie la Policlinica cu Plata din C-ta. Dar eu alaptez si ma gandesc ca nu e chiar ok....nu??
Am sunat la Bogdan Marinescu la Giulesti, caci mai fusesem la el.. dar mi-a cam dat "flitul" spunand ca asa e dupa sarcina mai apar.. si sa astept bla bla.. Pai eu sa astept pana cand ca celalalt copil l-am alaptat 1,5 ani!!!
Cine a mai patit asa ceva in timpul alptarii??
se poate vedea bine la un eco.. daca am sanii plini cu lapte????
Am dat zeci de tel si am auzit ca la Bucuresti e un medic fff bun Lesaru Mihai. Acum e plecat la o conferinta dar am dat de o asistenta care mi-a spus ca sa vin la el la spital.. ca sigur ma lamureste.. dar era ocupata si nu am putut intreba mai multe.
Ma gandeam sa iau bebele cu mine pe drum (merg cu masina mea)... si sa-i dau laptic exact inainte de a intra la medic sa fie golit sanul..poate asa se vede mai bine.. dar il cam chinui saracutul... [czid]
Adevarul e ca pe sani nu am simtit nimioc, doar la sub bratul stang.. dar tot poate fi ceva periculos nu??
Trebuie sa astept toata saptamana pana vine dl doctor.. si ajung eu la Bucuresti si pana atunci ma tot framant.
Am auzit de pe forum de tot felul de noduli la san care erau de natura hormonala etc.... dar la axila??????? Pot fi hormonali.. sau altceva?????
Imagine
nictatiana
Boboc
Boboc

Mesajde MihaelaStoiciuc » Mar Apr 01, 2008 10:26 am

Poate fi de la alaptat - am mai auzit de asa ceva. Dar fa cum stii tu mai bine ca sa fii impacata sufleteste. Si tine-ne la curent [:D]
Imagine
Imagine
Imagine
MihaelaStoiciuc
Intelept
Intelept

Mesajde loredanalisca » Mar Apr 01, 2008 11:31 am

nictatiana, da-mi adresa ta de mail si-ti trimit ceva despre cancerul la san, noduli si cum sa-i descoperi
Imagine
Imagine
loredanalisca
Maestru
Maestru

Mesajde nictatiana » Mie Apr 02, 2008 5:25 pm

Am fost la Bucuresti la Fundeni si in final nu e ff grav. M-a ranit bebe la supt si cica de asta s-a inflamat ganglionul acela... deja s-a mai micsorat si m-am linistit si eu. Dar cu ocazia asta m-am hotarat sa merg anual la un control de rutina la eco.....asa ca e mai bine sa previn si sa tratez de la bun inceput. Am vb cu nulte doamne tinerele pe acolo unele mai norocoase altele mai putin in privinta sanatatii dar un lucru e sigur: ce se descopera din timp se trateaza! Nicul meu este acelasi ca aici...peste tot [:D]
Imagine
nictatiana
Boboc
Boboc

Înapoi la Sanatate