Operatia de amigdalita

Micutul invatacel si universul lui. Fascinatia jocului si a explorarii. Cultivarea caracterului si a sociabilitatii!

Re: Operatia de amigdalita

Mesajde corneliamate » Lun Iul 19, 2010 3:51 am

Buna dragi mamici,

Eu mi-am operat 2 copii de amigdalita. Unul avea 4 ani si 6 luni iar celalalt 3 ani si 6 luni. Operatia a decurs fffffff bine. Am stat in spital cateva ore, n-au varsat, nu febra...Acasa au mancat mancaruri moi (pireu, iaurt, fructe pasate, supe, INGHETATA (moale) sucuri naturale (nu citrice}. Dr le-a prescris antibiotic, obligatoriu. Sunt medici ce nu prescriu antibiotic dupa operatia de polipi sau amigdalita, iar copiii nu-si revin fff repede.
zambeste mereu pt a avea o viata frumoasa
corneliamate

Mesajde corneliamate » Lun Iul 19, 2010 4:05 am

Cine este din Bucuresti, s-o caute pe dna Dr Gavrila Gabriela la policlinica Elias. O cunosc de 5 ani. Jos palaria in fata ei. Sunati la policlinica si aflati cum lucreaza. Cateva luni va lucra doar 3 ore pe zi, e in concediu crestere copil, dar ea tot nu-si lasa meseria. Sa va inarmati cu rabdare la usa cabinetului, e mereu plin. E o mamica a 4 copii...nu se grabeste la consultatie, e rabdatoare, iti spune tot ce vrei.
corneliamate

Mesajde corneliamate » Lun Iul 19, 2010 4:14 am

Fetita mea decand e operata nu mai are probleme mari. mereu facea pneumonii sau bronsite. Medicul a spus asa: daca in gat e un focar de infectie nu are rost sa se pastreze amigdalitele, daca ii dai mereu antibiotic, imunitatea copilului scade. Daca intr-un an, copilul face maxim 4-5 episoade de infectie in gat, acolo e o problema, trebuie scoase. E o mare minciuna ca se va imbolnavii mai des dupa aceea.
Curaj dragi mamici!!!
corneliamate

Mesajde raisa5 » Vin Sep 03, 2010 11:27 am

Eu zic sa nu te ingrijorezi. Multi copii de varsta ei au mai fost si vor mai fi operati. Este mai bine acum decat mai tarziu.
Articole copii - mamele povestesc despre...
raisa5

Mesajde dinuvalentina » Mie Ian 19, 2011 12:49 am

Dragi mamici,sunt o mamica care si-a operat baietelul de 3 ani,azi 18 ianuarie 2010 la Spitalul Grigore Alexandrescu.O sa va spun din experienta mea de pana acum.In primul rand ca tin sa le linistesc pe cele care urmeaza sa le faca operatie copiilor lor.Cel mai important lucru este sa va gasiti un medic foarte bun,bine ar fi sa fie recomandat de cineva care a mai fost la el.Sa incep cu inceputul.La 1 an si 8 luni,Cezar al meu a fost operat de polipi la Grigore Alexandrescu,era nevoie urgenta,copilul facea pauze de respiratie,nu manca bine,si nu se dezvolta bine.Doamna Doctor nu mi-a fost recomandata,m-am dus la cine a fost pe tura.Operatia a fost prin metode clasica,si copilul a sangerat foarte tare,dar si-a revenit destul de repede. In timp,s-au refacut.Nu va mai luati dupa cei care va spun ca polipii se refac asa de la sine,ca copilul e prea mic,NU si NU si NU!!!Daca nu sunt bine curatate vegetatiile,in acest caz se refac.Chiar si dupa, Cezar a stat tot in antibiotice,continuu,cu rezultate de moment.In 2010 am descoperit o doctorita SUPERbuna,la Grigore Alexandrescu.Se numeste Miorita Toader,si este singura care nu opereaza prin metoda traditionala.Spitalul a achizitionat in 2008 un aparat care curata,cauterizeaza si spala,in operatiile de vegetatii adenoide si amigdalita.Deci,... NU CURGE SANGE!Pe langa asta doctorita e o dulceata si o finuta de femeie,un om bland si bun,care stie cum sa ia copii, si la care copiii nu plang.Pe 6 ianuarie 2011 l-a operat de polipi,prin aceasta metoda,iar astazi la doar 2 saptamani distanta,de amigadalite.La ora 12 l-a operat,iar la 7 seara am fost acasa.Fara sange!!!Operatia de polipi a durat 10 minute,iar cea de amigdalite a durat 30 minute,a fost o micsorare de amigdale,nu le-a scos de tot.Copilul a plans 20 de minute,apoi a dormit,vreo 2 ore,s-a sculat ,a baut ceai mult,a mancat iaurt,apoi s-a culcat inca vreo 2 ore.In timpul somnului i s-a bagat perfuzie,ca sa nu riste sa se deshidrateze.Deci,dragele mele nu mai speriati celelalte mamici,care trebuie sa-si opereze copilasii,si cele care ii vor opera nu va mai lasati speriate de celelalte.Daca aveti un medic bun,totul va decurge ok.Si cred ca e mai bine o suferinta de o zi doua,decat sa va intoxicati copiii cu faimoasele antibiotice,sa le terminati ficatul de la varsta asta,ca destul ii terminati cu mancarurile nesanatoase cu care ii hraniti.Incercati sa judecati singure,informati-va si iar informati-va,si nu mai intrati in panica.Am stat in salon de fiecare data,cu mamici disperate,care cand isi vedeau copilul,dupa anestezie,mai aveau putin si lesinau.Nu stiam cum sa le mai imbarbatez,iar al meu era si mic,de 1 ani si 8 luni,si la 3 ani.Daca mama,care trebuie sa aiba grija de copil in ora aia critica lesina,atunci de copil cine mai are grija?Sau poate e mai usor,sa tineti copilul bolnav in casa,si sa-i dati non stop antibiotic,azi unul,maine altul,poimaine altul,cum am facut eu,pana ii scade imunitatea si devine supersensibil.In loc sa incercam sa-i imunizam,de frica si din lipsa de informare,ne nenorocim copii.O sa spuneti,lasa ca doctorul stie mai bine,da ,e adevarat,stie,dar nu poate simti niciodata ca o mama ce e bun pentru un copil.Pentru ca un tratament nu e valabil pentru 1 milion de copii.Mai ganditi-va si la efectele secundare,care apar peste cativa ani,si nu va mai mirati daca dand aceste atibiotice,copiii deveniti adulti se vor imbolnavi de cine stie ce boala a secolului.Nu numai societatea e vinovata,ci noi mai mult decat oricine.Asta am vrut sa spun,ma dezamageste aceasta lipsa de grija a mamicilor,aceste acte de lasitate ale lor,si totala lipsa de informare in ceea ce priveste sanatatea copiilor lor.Daca eu m-am trezit,treziti-va si voi.Si sa-i dea Dumnezeu sanatate si bucurii acestei minunate femei,acestui medic exceptional care se numeste Miorita Toader!!!Succes dragi mamici!!!
dinuvalentina

Mesajde dinuvalentina » Mie Ian 19, 2011 12:54 am

Si inca ceva:cu cat copilul e mai mic,cu atat este mai usor.Cand este mai mare are mai multa personalitate si se manifesta mai zgomotos si mai urat dupa anestezie.Si inca un plus,copilul meu nu-si va mai aminti niciodata de aceasta operatie.Macar atat sa va dea de gandit.Raul pe care-l facem tinand copii cu infectie in corp e mai mare ,decat o interventie chirurgicala de acest gen.
dinuvalentina

Mesajde dinuvalentina » Mie Ian 19, 2011 4:26 pm

Imi cer scuze ca am generalizat situatia.Cred ca nu toate mamicile sunt la fel.Eu m-am referit la o anumita categorie.Imi dau seama ca am gresit generalizand.Inca o data imi cer scuze,am tinut sa-mi spun si eu parerea,macar o data.
dinuvalentina

Anterior

Înapoi la Copilul de la 3 la 6 ani