ROSU SUB OCHI

Colici, reactii la vaccin, probleme de sanatate ale bebelusului. Povesteste-ne experienta ta!

ROSU SUB OCHI

Mesajde bebefetita » Mar Feb 10, 2009 7:08 pm

dragi mamici,

aseara, cand am ajuns acasa am avut neplacuta surpriza sa o gasesc pe fetita mea de 2 ani si o luna cu rosu sub ochi. Adica, acolo unde noi, adultii facem cearcane, ea era foarte rosie.

Am sunat doctorul, avea telefonul inchis [czid] . Am sunat-o pe buni...mi-a zis sa stau linistita, poate s-a frecat la ochi....

Eu nu prea am stat linistita si maine mergem sa o vada doctorul. Dar ma intrebam pana atunci daca altcineva dintre voi s-a confruntat cu o astfel de problema.

Este adevarat ca saptamana trecuta a fost una mai grea, in sensul ca bona nu a putut sa vina si am trambalat copilul la buni: dimineata o duceam eu, seara o lua taica-sau. Acolo fiind casa plina nu prea reusea sa doarma decat vreo ora, iar acasa la pranz fura cel putin 2 ore de somn, daca nu 3. Apoi sambata am avut meseriasi in casa si nu a dormit deloc la pranz, iar la 8 seara mi-a adormit in brate. Am schimbat-o in pijamale in somn. S-a mai trezit a doua zi la 8.30.

De luni a revenit bona si noi la programul normal.

Ma gandesc ca poate fi de la oboseala, dar parca.....

Am auzit ca poate fi semn de giardia sau ceva la rinichi sau vreo alergie...Doamne fereste, sunt ingrozita. Abia astept sa mergem maine la doctor.
Imagine
bebefetita
Asistent
Asistent

• bebefetita are album: (4 poze)

• Mesajde DRIANA » Mar Feb 10, 2009 8:50 pm

Mergeti neaparat la doctor. Sa stii ca si noi patim acelasi lucru atunci cand nu doarme la pranz...e semnul ei de "oboseala". Dar e mai bine sa-i ceri parerea medicului.
    Imagine
    Imagine
    DRIANA
    Membru de Onoare
    Membru de Onoare

ROSU LA OCHI

Mesajde bebefetita » Joi Feb 12, 2009 2:44 pm

Am fost la doctor, nu avem nimic, conform medicului pediatric. S-a uitat la ochi, in ochi, in gat (poate ar fi fost ceva de la o raceala), n-are nimic copilul, sa stam linistiti. S-o fi inrosit de la oboseala acumulata sapt trecuta sau poate o reactie la praful facut de mine in timp ce curatam dupa meseriasii de sambata. Dar sa avem grija cu praful.
    Daca ar fi alergie, ar trebui sa stranute, sa tuseasca sec si inecat, mai ales in timpul noptii, sa-i curga nasul...reactii la modul asta.

Recunosc ca ne-am calmat, dar vom merge sapt viitoare la un alergolog.

Sanatate. [noroc]
    Imagine
    bebefetita
    Asistent
    Asistent

• Mesajde carstea_diana » Vin Feb 13, 2009 7:09 pm

Alexia patea asa cand era mica si cand manca ceva nou...orice aliment nou ii provoca roseata sub ambii ochi.
    Si acum mai face uneori, dar foarte foarte rar...si tot de la mancare. Poti face vreo legatura?
    carstea_diana
    Maestru
    Maestru

ROSU SUB OCHI

Mesajde bebefetita » Sâm Feb 14, 2009 11:27 am

Recunosc ca nu m-am gandit. Dar am sa urmaresc. Multumesc de sfat.

sanatate.
    Imagine
    bebefetita
    Asistent
    Asistent

• Mesajde ilinca_mioara » Lun Feb 16, 2009 7:59 pm

Si Irinuca face asa, dar nu am reusit sa fac o legatura cu absolut nimic. Am vazut, in schimb, si la multi alti copii. Eu ma gandeam la o alergie la praf, si cum praf e peste tot......

Sper sa nu fie si asta o problema, ca m-am cam saturat [:(]
    ilinca_mioara
    Membru de Onoare
    Membru de Onoare

ROSU SUB OCHI

Mesajde bebefetita » Mar Feb 17, 2009 2:19 pm

Ce-i drept Iuliei i-a disparut rosul de sub ochi, pe masura ce a inceput sa se odiheneasca mai bine, acasa. Seara, daca se face 10.30 si nu este la nani deja, imedita incepe cu nesuferitul de rosu.

Acum chiar nu cred ca mai este vreo problema, am depistat cauza.
    Poate ca praful mai este un factor din cand in cad, motiv (printre multele altele) pentru care asa as pleca din Bucurestiul asta imputit, mai ales ca sunt de fel dintr-o zona de munte, dar.... ce sa fac, aici sunt banii nostri!!!!! [czid]

Sanatate!
    Imagine
    bebefetita
    Asistent
    Asistent

• Mesajde ilinca_mioara » Mar Feb 17, 2009 6:03 pm

Si eu urasc Bucurestiul, desi aici m-am nascut...dar simt ca nu mai am aer in aglomeratia asta...si nu-mi mai place nimic aici..dar....e greu s-o iau de la capat...din pacate!
    ilinca_mioara
    Membru de Onoare
    Membru de Onoare

Înapoi la Sanatate