Cafelutza 2012

Mituri si realitati! Femeile despre... barbati! Barbatii despre... femei!

Re: Cafelutza 2012

Mesajde mischaela » Joi Oct 18, 2012 9:31 am

neata!
adela ... prietena ralucai e stangace ... invatatoarea a zis ca nu e nici o problema ... a mai avut la greu copii asa ...
totusi intamplare hazlie ... au avut de desenat un cocosel ... copii sa isi puna mana pe foaie sa contureze degetele ... mai pun un mot coloreaza si gata. care mai de care ...cocosei simpatici ...numai unul era in oglinda :) normal, instictiv fetita si-a pus mana dreapta si a conturat cu stanga :)

de dimineata am avut unmoment poetic, am intanlit o matza frumoasa rau in fata blocului care s-a lipit imediat de mine ... neagra, neagra si cu ochi verzi ... a zis bob sa o primim ... i-am dat un pic de lapte .... se plimba in bucatarie printre picioarele mele ... cand se apuca mihaela de tocat la robot ... si taioooooooooooooo [Ma tavalesc de ras]
Imagine
mischaela
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde bucurroxana » Joi Oct 18, 2012 10:20 am

fetelor gabriel nu ma aude, in sensul ca nu percepe, daca ii zic din bucataraie sa vina sa ii dau ciocolata ma aude imediat [ Rad cu gura pana la urechi] la ORL am ajuns si noi cand se tot plangea ca are nasul uscat si facea niste zgomote de ma dispera isi tragea nasul, chiar aseara l-a apucat si pe urma facea si mandra [capzid] , si medicul a zis ca e de la cap totul, cu cat ii atrag atentia mai mult va face mai rau, si solutia mea a fost sa-i dau peste maini cand isi baga degetele, pana s-a plictisit de luat scatoalce.\
pe drum am repetat muuulte cuvinte, tot ce vedeam, in 25 de minute am avut timp pana am ajuns, si nu a gresit mai deloc, se mai incurca la SOARE, ca nu stie daca e SUARE sau ce, sau grupurile de litere ce ci, che, chi etc.
vedem noi ce branza face azi....nicol aceeasi metoda o folosesc si ei cu bulinutele, si la el ies uneori mai multe buline sau mai putine...uita unde a ramas...
off off, mai mai...
la matematica merge totul bine...ma intreba de ce invata cifrele iar ca el le stie....cam asa sunt si ceilalti care stiu sa citeasca...sunt vreo 4 cred. el stie literele de tipar mici, insa nu leaga mereu sunetele si iar revenim....nu ies cuvintele fara sunete. ma rog..perseveram ce sa facem
Imagine
Imagine
bucurroxana
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde nicol_s » Joi Oct 18, 2012 10:46 am

Roxi prin exercitiu o s-o scoateti voi la capat. [consolare] E un hotoman si trei sferturi [ Rad cu gura pana la urechi] , adica te aude doar cand vrea el... [wink] [wink] [wink]

Jo Chitibusa e tare stresata de teme si nu inteleg de ce, caci n-am certat-o, nu i-am facut nimic. Cred ca d-na invatatoare a stiut cum sa-i responsabilizeze de la bun inceput si asta i-a intrat bine in cap.

Ieri a mai avut de rezolvat o fisa despre sunete, a facut-o singura, a venit la mine sa ma intrebe la un singur cuvant, despartise bine insa nu era ferm convinsa, asa ca m-a intrebat cum se desparte in silabe cuvantul "farfurie" [wink]
Imagine
nicol_s
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde jenn » Joi Oct 18, 2012 11:30 am

Neata!Of,e grele [:I] cu urechiusele !Si eu duc fata la orl anual in Ro .Anul trecut avea un mic dop si pe partea aia mi se parea ca nu aude asa bine.Dupa control si spalatura am vazut diferenta.Nu avusese otita,pur si simplu ramasese nitel cerumen si gata problema.Am si eu emotii ,azi iar au test la citire,ieri au avut dictare si a fost ok.Merci fetelor care au pus fise,mai bag si eu un ochi.
jenn
Maestru
Maestru

Mesajde mischaela » Joi Oct 18, 2012 12:43 pm

jen ... mai vinde-ne si noua secrete despre soala de acolo ... ce fac ... cat dureaza ...etc
Imagine
mischaela
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde Arheoloaga » Joi Oct 18, 2012 1:04 pm

Neata nu mai zic...ca e deja amiaza...si nici cafeluta nu dau, doar ceai servesc de doua zile [capzid] [capzid] [capzid] Iar m-a lovit un virus intestinal si sunt in stadiul de leguma, inca de ieri. Oricum..daca azi sunt in picioare si am mai si deschis calculatorul...ma pot declara pe jumatate vindecata [wink]

V-am citit in amanunt..nu sunt in stare sa imi adun ideile, insa va pup pe toate si sunt alaturi de voi in toate marile sau mai micile probleme si intamplari.
Fiecare primeşte un nume când se naşte, dar trebuie să fie în stare să-şi boteze viaţa cu un cuvânt care să-i dea un sens.
ImagineImagine
Arheoloaga
Maestru
Maestru

Mesajde nicol_s » Vin Oct 19, 2012 8:12 am

Neata [salut]

Un ceiut pentru bolnaviori...Imagine
Imagine
nicol_s
Membru cu Tradiţie
Membru cu Tradiţie

Mesajde mary_lou » Vin Oct 19, 2012 9:04 am

Neata, ma infing si eu la o ceasca de ceai...Nasul meu e un robinet..Suntem cu totii mucosi...Doar a venit toamna!
Imagine

Imagine

God doesn't give you the people you want, he gives you the the people you need.To help you, to hurt you, to leave you, to love you and to make you the person you were meant to be.
mary_lou
Membru de Onoare
Membru de Onoare

Mesajde luciangabriel » Vin Oct 19, 2012 9:15 am

Neata !

Sa va faceti bine repejor ! [pupi]
luciangabriel
Maestru
Maestru

Mesajde mischaela » Vin Oct 19, 2012 9:22 am