Temperatura normala a copilului

Prima copilarie... Temeri si frici frecvente... Probleme cu somnul, alimentatia, intarcatul... Solutii.

Mesajde DACH » Joi Feb 12, 2004 3:49 pm

Buna tuturor ! Sunt o mamica a unui baietel de 2 ani, care ca orice mamica are o problema: temperatura intrarectala a baietelului meu este destul de ridicata si variaza pe parcursul unei zile intre 37,2 si 37,7 grade C. Nu pot sa-mi explic de ce, in conditiile in care este imbracat sumar, in casa sunt 22-23 grade C si consuma destule lichide (numai apa plata 500ml/zi !).
S-a mai confruntat cineva cu asemenea problema ?
DACH

Mesajde camibest » Mie Mar 24, 2004 6:22 pm

Buna! Sunt o mamica a unui baietel de 1 an si 7 luni si am aceeasi problema. Daca intre timp ati aflat de ce are aceasta temperatura va rog sa-mi trimiteti si mie un email. Va multumesc.
www.cami_2408@yahoo.com
Cami
camibest

Mesajde teca » Joi Aug 12, 2004 9:48 am

Aceeasi problema o aveam si eu cu fetita mea de un an si 2 luni pana mi-am dat seama ca vinovata sunt eu. Aveam un termometru mic special pentru copii pe care uneori il introduceam mai mult si atunci temperatura era mai mare. Cu un termometru obisnuit pentru adulti n-am mai avut astfel de probleme.
teca

Mesajde ingrid0212 » Vin Aug 13, 2004 5:16 pm

La copiii mici temperatura este ceva mai ridicata decat la adult. Mie mi-au spus la spital ca o temperatura de 37,8 nu e considerata febra, deci sa stau linistita.

Ingrid
Nenciu
ingrid0212

Mesajde DACH » Lun Aug 23, 2004 10:38 am

A trecut ceva timp de la mesajul meu...In toata aceasta perioada m-am chinuit efectiv cu acea blestemata temperatura uneori noapte imi facea (din senin) 39,5, ca dimineata sa nu mai aiba nimic !
Disperata am inceput sa-i fac analize la sange (din vena, asta e), ecograf pentru organele inferioare si superioare, iar rezultatul a fost bun, mai putin VSH (infectia in organism)care era f. mare. Aparent baietelul era f. bine, dar VSH m-a pus pe ganduri...Ca urmare am eliminat pe rand posibilitatea rinichilor, a gatului...Si i-am facut radiografie pulmonara...Cand colo peunomie [b]virala[/b], pneumonie care nu se manifesta prin nimic altceva decat printr-o stare subfebrila prelungita. "Bolala" trece de la sine, fara antibiotice, fara alte pastile, ci doar cu multa vitamina C si o alimentatie corespunzatoare.

M-am tot intrebat de unde???? Am tot citit pe internet si am gasit si raspunsul... DE LA PAPAGALII PERUSI pe care ii aveam in casa (cica copilasii mici sunt f. sensibili la pasarile exotice, iar acestia pot transmite un gen de pneumonie, numita virala).

Asa ca ...ADIO PAPAGALI IN CASA.

De atunci nu am mai avut probleme.
Aviz celor care au animale in casa si copii sensibili....
DACH

Mesajde miti76 » Vin Aug 27, 2004 8:05 pm

Papagalii au un microb care da pneumonie si nu numai la copii, dar nu toti papagalii sunt infectati. Cat priveste variatiile de temperatura pe parcursul zilei sunt normale, dar in limita 37 - 37,5. Mai ales seara este mai ridicata.
http://community.webshots.com/user/lucdavi2004
Imagine
Imagine
miti76
Maestru
Maestru

Mesajde danamar » Joi Oct 14, 2004 2:37 pm

Grasunul meu in varsta de 4 luni,are zilnic temperatura corpului cuprinsa intre 37,5.38*c.Apoi 2 zile la rand a facut febra de 39,dupa care fara sa-i administrez vreun medicament,n-a mai avut nimic.L-am dus la doctor si este perfect sanatos.Cum sa-mi explic?
danamar
Intelept
Intelept

Mesajde DACH » Joi Oct 14, 2004 2:59 pm

Imi dau si eu cu parerea...
Poate este prea imbracat, prea cald in casa, se agita mai mult_este jucaus...

Poate ca are nevoie de mai multe lichide_exclus laptele_apa plata, eventual putin ceiut. Stiu ca parelile sunt impartite in ceea ce priveste administrarea de apa plata sau ceaiuri bebelusilor; in special mamele care alapteaza refuza categoric (cel putin asa am constatat eu) aceasta varianta. Nu stiu de partea cui este adevarul, dar cu siguranta bebelusii alimentati artificial vor avea nevoie si de suplimente lichide, altele decat laptele.

Daca a facut doar cateva zile temperatura se prea poate sa fi fost doar o simpla viroza.

A! Am uitat! BB-ul este la varsta cand incep sa-l chinuie dintisorii....Al meu strumf, la 5 luni avea deja doi dintisori...
Sanatate !
DACH

Mesajde danamar » Joi Oct 14, 2004 4:01 pm

Nu il imbrac gros,iar in casa este tot timpul temperatura de 21*c,cu dintisorii ai dreptate,este posibil sa fii facut febra asa de mare din cauza lor?
danamar
Intelept
Intelept

Mesajde miti76 » Joi Oct 14, 2004 4:47 pm

Luca a facut 39,4 cand i-au iesit incisivii laterali de sus.
http://community.webshots.com/user/lucdavi2004
Imagine
Imagine
miti76
Maestru
Maestru

Înapoi la Copilul de la 1 la 3 ani