A tinut cineva dieta South Beach?

Ce facem cu surplusul de greutate? Care diete sunt mai bune? In timpul sarcinii am luat in greutate - Cum slabesc si in cat timp? - si multe altele...

A tinut cineva dieta South Beach?

Mesajde Claire » Mie Feb 01, 2006 3:11 pm

Eu am luat niste kg in plus, dupa perioada de sarbatori asa pe nesimtite si am inceput sa ma ingrijorez ca efectiv ma strangeau blugii de numa
Claire
Asistent
Asistent

Mesajde MonaD » Mie Feb 01, 2006 11:52 pm

Claire,
Tu intri pe Site-ul "idieta.ro"? Acolo sunt o multime de diete, dar si un forum unde poti sa afli rezultatele de la alte fete care au tinut tot felul de diete... Eu cred ca poate gasesti si pe cineva care a tinut aceasta dieta.
Succes!
MonaD
Intelept
Intelept

Mesajde Claire » Joi Feb 02, 2006 2:34 pm

Multumesc Mona pentru directionare.
Stiu site-ul ala si m-am uitat prin el putin.
Intrebarea a fost pusa pentru un schimb de impresii cu cele care au tinut dieta asta, daca exista, dar vad ca nu.
Sper ca nu este nimeni deranjat de acest topic.

Numai bine!
Claire
Asistent
Asistent

am tinut dieta south beach

Mesajde diamandi » Vin Iul 04, 2008 6:27 pm

am tinut dieta asta, ce se promite? intre 4 si 7 kg in doua saptamani nu? ei bine, am cumparat cartea, am facut totul cum trebuie respectat cantitati alimente, retete, gustari tot. Cand m am apucat aveam 56 de kg, dupa 15 zile am 55 :| nimic nu functioneaza la mine... nush cum o sa scap de grasime, trebuie sa revin la greutatea mea ideala de 49, 50 de kilograme fiind micuta de statura..... stie cineva dc nu am slabit? am facut sport, am baut 2l de apa pe zi, si nimik........ banii s au dus, ca trebuie anumite alimente care costa destul de mult, ma simt foarte dezamagita :(
diamandi

Mesajde fire » Mie Iul 09, 2008 9:17 am

Incercati sa faceti ca mine. Sigur veti slabi. Doar asa dai jos foarte greu niste kg daca ai si probleme de sanatate. In acest caz inaintea unui regim alimentar trebuie neaparat consultat medicul. Eu in prima faza am tinut 2 luni de zile dieta cu cele 3 zile carne, 3 zile lactate si 3 zile fructe si legume. Am facut si sport vreo 3 sapt. ( cam 10-15 min. pe zi ). Am slabit 10 kg. Apoi, fiindu-mi greu sa tin o astfel de dieta, eu inca alaptez, inca stau acasa cu copiii si vrand , nevrand ma invart destul de des pe langa frigider, fac asa. Mananc in primul rand foarte putin. Daca mananc de 3 ori pe zi iau numai legume sub forma de salata, doar cu un pic de sare, fructe ( chiar si banane si struguri - totusi fara exagerare ) , am mancat mult pepene rosu. Mananc iaurturi naturale, branza telemea, putin cascaval ( caci are multe grasimi si calorii ) si cam atat. La capitolul carne am mancat si tocanita si snitele si carne fiarta, am mancat chiar si salam. Dar cand mancam salam , luam doar vreo 3-4 feliute si atat. Si ca sa fiu sincera cu voi, eu nu spun ca e cel mai sanatos cum fac eu , dar vad ca la mine functioneaza, mananc doar o data pe zi si atunci foarte putin. Sa va dau un ex. : mananc un castronas de pepene verde , un iaurt si gata. Stiu de fapt ca nu e tocmai sanatos cum fac eu dar da rezultate. Si de vreo 5 zile fac si sport - 10 min. pe zi, nu mai mult , caci ma lasa ambitia. Acum am o luna de cand am inceput si am slabit 7 kg. Deci ce vreau sa va transmit de fapt este ca daca mancati alimente sanatoase, care nu au multe grasimi si zaharuri atunci sigur veti slabi. Evident trebuie sa stiti si cam cate calorii aveti voie sa consumati intr-o zi pentru a putea slabi. Nr. acesta de calorii in nici un caz nu trebuie depasit caci astfel ramaneti la aceleasi kg. Eu spun ca un stil de viata in care mananci cat mai sanatos ( fara dulciuri, fara chipsuri, fara multe paste fainoase ) combinat cu sport ( cu cat mai mult cu atat mai bine ) atunci sigur slabim. Si va spun ca eu chiar am incercat o gramada de diete. Bine, ma tineau o zi , doua , altele mai mult , dar la mine a fost degeaba , trebuie sa mananci putin. Nu ai voie sa te simti satula. Sau bine, te poti simti satula daca de ex. mananci in jurul orei 17 , pt. prima data in zi , mananci putin .. si atat, pana a doua zi - nimic. stomacul isi reduce si el dimensiunile si dupa ce incepi sa mananci putin, stomacul protesteaza la modul ca incepe sa-ti fie rau , daca mananci prea mult. Se spune ca la o cura de slabire ti-e greu in primele 2 sapt. , din pct. meu de vedere cred ca ti-e greu tot timpul, caci organismul cere, ochii vad si creierul reactioneaza la anumite lucruri. Deci mereu ti-e greu, depinde doar cata vointa ai. Eu prefer sa nu ma gandesc, atunci cand vad o ciocolata ( marea mea placere ) cat de gustoasa e , si daca sunt foarte tentata sa mananc din ea ma uit sa vad cate calorii are si ma ingrozesc si daca nici asa nu functioneaza ma urc pe cantar si imi admir kg multe pe care INCA le am ( acum am 76, am 1.70 ) , mult , foarte mult. Si atunci iti mai trece pofta, te gandesti eventual la bucuria data de zilele in care ai imbracat ceva si vezi ca in sfarsit incape pe tine sau din contra cand esti tentata cu mancarea sau dulciurile e bine sa te duci sa probezi ceva care-ti place foarte mult si care inca nu te incape si sa-ti spui : " Ei, asta-mi trebuie mie, sa mananc ciocolata ( de ex. ) ca sa nu mai incap in veci in rochia asta ! " Sau ceva de genul acesta. V-am scris aceste lucruri caci la mine au functionat, poate va vor ajuta si pe voi. Pe unele femei le mai ambitioneaza un alt lucru si anume, daca slabeste prietena ( sau e deja slaba ) daca slabeste sotul sau cineva cunoscut , atunci trebuie sa-ti spui " Ei , dar ce , ei sa poata ?! SI EU POT " Si incepi. Inceputul este greu, nu te gandi foarte mult la asta, e greu si pe parcurs. Si inca un lucru care nu trebuie uitat, daca poftesti enorm de mult, pe o bucatica de ciocolata, asa o data la 3-4 sapt. , nu e nici o problema ca o mananci, in schimb trebuie sa te opresti la aia, adica daca ti-ai spus ca ei doua bucati sa nu ajungi sa mananci 5 . Eu ajunsesem sa nu ma mai suport, poate si asta mi-a dat un sut in fund ca sa fiu mai constiincioasa, eu am fost slaba , am avut si 50 de kg, inainte de a ramane insarcinata cu Cezara aveam ( oscilam ) intre 58-60 de kg. Asa era ok. Deci fetelor, cele care vreti sa slabiti CURAJ !
fire
Maestru
Maestru

Înapoi la Cum slabim?