Cum se plateste concediul medical?

9 luni...magice. Jurnal de graviduta. Bucuriile si nelinistile viitoarei mamici. Evolutia sarcinii. Discutii, experiente.

Cum se plateste concediul medical?

Mesajde danys » Mar Feb 28, 2006 11:55 am

Salutare burtici,

Am si eu o nelamurire:
Cum se calculeaza salariul in cazul concediului medical?
Iata la ce ma refer, mai exact:

1). In luna ianuarie 2006 am avut 8 zile de concediu medical cu 75% (cod 01) si pentru asta am primit cu aproape 3 milioana mai putin la salariu (de la 7 980 000 la 5 050 000 lei). Eu nu cunosc legislatia in domeniu si poate de aceea mi se pare exagerat, dar va rog pe voi sa ma lamuriti.

2). de la 01. februarie sunt in concediu medical cu 100% (cod 06) si am sa raman in concediu medical pana in 20 martie cand intru in prenatal. Intrebarea mea in acest al doilea caz este: sa ma astept la o scadere a salariului si in aceasta situatie (cocnediu cu 100 %)?

Va multumesc
danys

Mesajde ananda » Mar Feb 28, 2006 4:49 pm

nu stiu exact cum se calculeaza, dar eu toata perioada cat am fost in concediu medicala am luat mai mult decat cand mergeam la serviciu... [cool]

oricum, ideea e ca in CM nu mai platesti unele dari catre stat dar nici nu mai iei o parte din sporurile la care ai dreptul daca muncesti... in felul asta se modifica baza de impozit. cred ca trebuie sa intrebi la tine la serviciu, depinde mult de ce salariu ai si de tipul de CM... oricum, au obligatia sa te lamureasca!

sanatate multa!
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde lilya » Mie Mar 01, 2006 9:57 am

ananda scrie:nu stiu exact cum se calculeaza, dar eu toata perioada cat am fost in concediu medicala am luat mai mult decat cand mergeam la serviciu... [cool]

oricum, ideea e ca in CM nu mai platesti unele dari catre stat dar nici nu mai iei o parte din sporurile la care ai dreptul daca muncesti... in felul asta se modifica baza de impozit. cred ca trebuie sa intrebi la tine la serviciu, depinde mult de ce salariu ai si de tipul de CM... oricum, au obligatia sa te lamureasca!

sanatate multa!

Idem.
Cat am stat in concediu prenatal am luat mai multzi bani [:D] . Ananda stie ce spune.
Imagine
lilya
Intelept
Intelept

Mesajde dumansilvia » Joi Mar 02, 2006 5:13 pm

la concediul medical 100% (codul 06) nu mai iei asa putini bani,esti platita ca si cum ai fi la serviciu ,dar cum au spus si fetele s-ar putea sa iei mai multi bani pt. ca esti scutita de impozit.

si eu cind am fost in concediul prenatal am luat mai multi bani.

sanatate multa tie si lui [bebe] ,sarcina usoara in continuare si nastere usoara. [noroc]

pupici.
dumansilvia

Mesajde dumansilvia » Joi Mar 02, 2006 5:15 pm

daca vrei sa afli mai multe poti sa intri pe google si sa cauti codul muncii,iar acolo afli tot ce te intereseaza
dumansilvia

cum se plateste concediul medical

Mesajde danys » Lun Mar 06, 2006 11:52 am

Va multumesc tuturor pt raspunsuri.
danys

cum se plateste concediul medical

Mesajde danys » Lun Mar 06, 2006 11:53 am

Va multumesc tuturor pt raspunsuri.
danys

Mesajde carmensandu2004 » Mie Mar 08, 2006 4:24 pm

7980000 e salariu net?
Iti pot calcula eu caci la servici ma ocup si cu astea
dar imi trebui salariile brute din iunie-decembrie 2005
Imagine
carmensandu2004

cum se plateste concediul medical?

Mesajde danys » Joi Mar 09, 2006 9:49 am

Carmen, uite ca mai nou am aflat cauza problemei:

Eu lucrez la firma asta doar din august 2005

Anterior am mai avut 2 locuri de munca (14.09.05 - 31.03.05 si respectiv 01.04.05 - 31.07.05)
De la primul am contract vizat la ITM insa nu am icheiata cartea de munca.
De la al doilea am adeverinta de vechime, insa perioada nu e trecuta in cartea de munca, pt ca nu am incheiat cu primul angajator (la care nu mai lucrez de la 31. 03. 2005).

Eu am dus la actualul loc de munca actele care atesta ca am avut stagiu de cotizare (contract si adeverinta), dar pt ca nu e inchisa cartea de munca mi s-a spus ca nu au putut sa calculeze (si mi-au pus 0 lei pt cele 8 zile). Probabil asa se face, eu nu cunosc legislatia.

Este insa posibil, ca dupa ce rezolv problema cu cartea de munca sa imi recalculeze salariul pe luna ianuarie?

Multumesc
danys

Mesajde lelisor » Joi Mar 09, 2006 10:02 am

Eu iau mai mult daca merg la munca asa ca am de gand sa merg la servici cat pot. As avea alta intrebare pt cine stie sa ma ajute: eu am multe zile de concediu de odihna de luat (si de anul trecut) si as vrea sa le iau pe astea in locul prenatalului. Acum, cele 126 de zile e musai sa le impartim si pre si post sau le pot lua pe toate dupa sau, doar vreo 10 inainte? Stiu ca obligatoriu is 42 de zile dupa dar ce se intampla cu celelalte?
[url=http://www.babysfirstsite.com][img]http://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/73358.birthday.png[/img][/url]
lelisor

Următorul

Înapoi la Perioada prenatala