Rosu in gat

Colici, reactii la vaccin, probleme de sanatate ale bebelusului. Povesteste-ne experienta ta!

Mesajde MonaD » Joi Mar 09, 2006 10:08 am

Daca are rosu in gat, fara febra, il pot scoate afara?
Imagine
MonaD
Intelept
Intelept

Mesajde lorryy22 » Joi Mar 09, 2006 10:19 am

zic ca mai bine nu......paote sa stea cu gurita dechisa si aerul rece mai rau i-ar face......
Decizia e a ta!
Imagine
lorryy22
Consilier
Consilier

Mesajde Mihaela_Cirjaliu » Joi Mar 09, 2006 11:08 am

Eu n-am scos-o afara cat a avut rosu in gat. Ma gandeam sa nu faca febra mai mare sau sa se complice tusea. Si-asa dupa ce i-a trecut a ramas cu o tuse ciudata inca o saptamana.
La noi rosu in gat s-a manifestat prin tuse brusca - la 9 seara nu avea nimic si la 10 a inceput sa tusasca si din gurita ii curgea saliva pentru ca nu mai putea sa inghita-. Pana dimineata a facut si febra si fuga cu ea la medic.
Acum eu ma gandesc ca avea de ceva timp rosu in gat pentru ca nu prea mai manca ca inainte numai ca eu nu mi-am dat seama pana cand nu s-a declansat si tusea [czid] [czid] [czid] .
Sper sa nu mai trec prin ce am trecut ca [dead] . Nico nu mai voia sa ia nici un medicament, nu voia sa manance nici sa bea ceai, am obligat-o. Cand vedea lingurita si seringa dozatoare...... [plang] [plang] [plang]
Dar dupa ce ne-a trecut, abia mai facem fata la veselie si chiote si rasete [bis] [bis] [bis]

Sa va faceti bine repede [bebe] [bebe] [bebe] !

[img]ImagineImagine[/img]
Mihaela_Cirjaliu
Asistent
Asistent

Mesajde carmenbur » Joi Mar 09, 2006 11:12 am

oly76 scrie:Augmentin e unul dintre cele mai puternice antibiotice Mona stii asta nu-i asa?

Mie mi-a prescris Augumentin la pneumonie. Da.........eu nu sunt doctor asa ca ma abtin ...
carmenbur
Intelept
Intelept

Mesajde Mihaela_Cirjaliu » Joi Mar 09, 2006 11:22 am

Cand a avut rosu in gat mi-a prescris Medoclav care de fapt e tot Augmentin.
Am intrebat pediatrul daca e cazul si mi-a raspuns ca poate aparea Hipersecretie ( care in final a aparut - cand tusea se forma foarte multa flegma ) si copilul nestiind sa o elimine se poate suprainfecta ( mi-a explicat ca in majoritatea cazurilor asa se intampla si ca nu are rost sa chinuim copilul si sa incepem tratamentul abia peste 3 zile ).
Eu zic ca pediatrul stie mai bine ce tipuri de virus isi fac de cap anul asta pe la voi prin oras si ce urmari au .
Si mie mi s-a parut ciudat antibioticul dar gandindu-ma la [bebe] si ascultand sfatul pediatrului am luat hotararea ca trebuie urmat tratamentul.

Mihaela_Cirjaliu
Asistent
Asistent

Mesajde nicoleta-iustina » Sâm Mar 11, 2006 6:20 pm

mai fetelor ce spuneti voi de asta: dupa 5 zile de tratament cu cefalexin [bebe] -lusa mea are tot rosu in gat , si inca mai tare?
am fost azi la un medic neonantolog si mi-a dat sa-i dau erito de 200mg ca e jale [czid] [czid] [czid] [czid] , e grena nu mai e rosu. Sper de data asta sa-i treaca ca ma impusc, si mi-a mai dat sa-i dau ulei de catina si vitamina A.
ImagineImagine
nicoleta-iustina
Asistent
Asistent

Mesajde Mihaela_Cirjaliu » Sâm Mar 11, 2006 6:39 pm

Cum mai poate sa manance mititica ??? Bine nu nu i-a dat ceva injectabil ca..........
Uneori antibioticele puternice sunt mai indicate pentru a da rezultate.
Sper sa va treaca repede de data asta .
[floare]

Mihaela_Cirjaliu
Asistent
Asistent

Mesajde inuca » Sâm Mar 11, 2006 10:13 pm

salut fetelor eu nu stiam ca poate fi rosu in gat fara febra

ati spus ca se manifesta prin lipsa poftei de mancare sau tuse

ce inseamna lipsa poftei de mancare/: nu vrea sa manance deloc sau nu papa tot ce ati pregatit

ca eu ma ingrijorez poate sa aiba copilu rosu in gat si eu nu imi dau seama

al papa bine pana cand dar are zille cand nu papa tot ce i-am facut

si inca ceva mame cu experienta vreau sa va intreb: eu am vitamine sirop picovit si as vrea sa-i dau, in prospect scrie cate 1 ling de la 1 an
pot aore sa-i dau fara sa anunt medicul?
si inca ceva in prospect scrie ca sa nu fie supradozaj de vit A si D
daca tocmai i-am facut vitamina D injectabil poate fi supradoza?
ce spuneti

multumesc
inuca
ImagineImagine
inuca
Boboc
Boboc

Mesajde MonaD » Sâm Mar 11, 2006 11:34 pm

Inuca,
in ceea ce priveste rosu in gat, Tudor de vreo 2-3 zile nu mai manca piureul, dar nu lichidele nu a avut probleme, eu m-am dus la doctor cand a inceput sa tuseasca. Numai din faptul ca mananca mai bine sau nu, nu prea poti sa tragi o concluzie.
Pikovit i-a prescris d-na doctor acum lui Tudor (cand am fost pt. ca avea rosu in gat). A zis ca este cam palid si de asta i-a dat. Pe prospect scrie ca pana la 1 an se da numai la indicatia si sub supravegherea medicului. Eu una nu i-as da asa de capul meu... Ce are bebelasul tau de vrei sa-i dai Pikovit?
Imagine
MonaD
Intelept
Intelept

Mesajde inuca » Dum Mar 12, 2006 1:15 pm

baietelul meu are deja un an, este bine nu are nimic
dar m-am gandit ca e primavara si ca nu ar fi rau niste vitamine
inuca
ImagineImagine
inuca
Boboc
Boboc