rani la sani de la alaptat

Alaptarea - o bucurie pentru mamica si bebelusul ei. O necesitate sau o optiune?

rani la sani de la alaptat

Mesajde ioanagrava » Lun Mai 08, 2006 11:34 am

Fetelor, se intampla si la voi?Am niste rani la sani de imi vine sa mor de durere cand suge bebe.Nu stiu cu ce creme sa ma mai dau.Ma puteti ajuta?
ioanagrava

Mesajde bubutza » Lun Mai 08, 2006 11:41 am

Buna Ioana .Ca sa te mai protejezi pana se vindeca ragadele, vezi ca in supermarket-urile mari au niste chestii din silicon care se aplica pe san ( au forma sanului) si bb poate sa suga in voie.Le poti gasii si in farmacii.
Crema cea mai buna este Garmastan (este un pic scumpa ,dar este buna),nu trebuie sa te mai speli atunci cand ii dai sa suga ( nu ii face rau lui bb).Te pup si sa auzim de bine.
Imagine

"Sometimes the hardest thing and the right thing ,are the same"
bubutza
Maestru
Maestru

Mesajde ella-o » Lun Mai 08, 2006 11:53 am

Banuiesc ca bebe e foarte mic,eu stiu ca doar la inceput se fac ranile.Cu timpul bineinteles ca n-o sa se mai faca .Eu am folosit fluocinolon,nu am stiut despre alt produs,dar ma spalam foarte bine cand ii dadeam sa suga.
Imagine
Mi-e dor de tine printesa mea!
ella-o
Intelept
Intelept

• ella-o are album: (2 poze)

• Mesajde mela81 » Lun Mai 08, 2006 11:58 am

si eu am fost toata rani si dureri la inceput.
    cat timp are [bebe] tau?
    eu am primit unguent mamar dim maternitate,nu scria pe el cum se numeste si nu mi-a dat prin minte sa intreb.
    dar dr mi-a zis ca daca mi se termina acela sa folosesc Garmastan.
    nu e toxic pt bebe.
    mela81
    Maestru
    Maestru

Mesajde cristina2012 » Lun Mai 08, 2006 2:27 pm

La bebe nr. 4, am facut si eu pentru prima data rani la san. Am folosit pentru o singura zi un mamelon de silicon (nu voiam sa se invete cu el, asa ca indata ce am suportat cat de cat suptul, am renuntat la el). Ca tratament "super" am folosit gel de aloe vera (planta de 3-5 ani). Am cateva aloe in ghiveci, am rupt cate o frunza, am despicat-o si cu gelul din interior am uns mamelonul. Dupa 10 min' bebe poate sa suga fara sa fie spalat mamelonul. De vreo 2-3 ori am dat si cu Garmastan, dar mie mi s-a parut mult mai eficient gelul proaspat de aloe vera.
    cristina2012
    Intelept
    Intelept

Mesajde OANA-B » Lun Mai 08, 2006 3:16 pm

pt mine nu a fost asa de bun garmastanul; in schimb, am rezolvat cu glicerina boraxata. nici asta nu il afecteaza pe bebe, din contra, e bine sa ai in casa, ca sa il mai stergi in gurita, sa cureti resturile de lapte care raman.
    Imagine
    OANA-B
    Intelept
    Intelept

Mesajde lizi74 » Lun Mai 08, 2006 6:14 pm

eu am folosit o gramada de chestii de pe aici si pot sa va spun ca nu mi-a trecut de loc! a fost groaznic, aveam niste dureri de efectiv plangeam cu lacrimi ( si sant curajoasa din fire)... mai vreau un bebe si asta este singurul lucru de care efectiv imi este frica!
    lizi74
    Maestru
    Maestru

Mesajde duti » Mar Mai 16, 2006 11:07 am

cam in primele 10 zile dupa nastere, cand venea ora suptului ma apuca plansul inainte sa inceapa sa suga. strangeam din dinti si din picioare(parca asa mai trecea putin durerea)....Am incercat si eu protej-mameloanele din silicon, dar cu ele pe mine ma durea si mai tare. ce a mers a fost ca dupa fiecare alaptat ma spalam(doar cu apa) si ma ungeam, iar apoi incercam sa stau cat mai mult cu sanii liberi.Dupa vreo doua saptamani am scapat...dar acum i s-au cam intarit gingiile...si tare mi-e frica de dintisori... [dead]
    duti
    Asistent
    Asistent

Re: rani la sani de la alaptat

Mesajde ygrec » Mar Mai 16, 2006 11:12 am

ioanagrava scrie:Fetelor, se intampla si la voi?Am niste rani la sani de imi vine sa mor de durere cand suge bebe.Nu stiu cu ce creme sa ma mai dau.Ma puteti ajuta?

Eu am folosit propoderm si baneocin ALTERNATIV...adica ma ungeam la un san si vreme de 6 ore nu ma atingeam de el!!! Ma spalam si apoi ungeam sanul celalalt...am scapat cam in 2-3 zile...

succes!
    ygrec
    Intelept
    Intelept

Re: rani la sani de la alaptat

Mesajde ali23 » Mie Mai 24, 2006 4:15 pm

ioanagrava scrie:Fetelor, se intampla si la voi?Am niste rani la sani de imi vine sa mor de durere cand suge bebe.Nu stiu cu ce creme sa ma mai dau.Ma puteti ajuta?

Vai cind imi amintesc...ma dureau inima si sufletul de durerea sinilor...ma dadeam tot timpul cu glicerina boraxata,dar tot ma durea.
    A great mind becomes a great fortune
    ali23
    Maestru
    Maestru

Următorul

Înapoi la Alaptarea