stimularea lactatiei

Alaptarea - o bucurie pentru mamica si bebelusul ei. O necesitate sau o optiune?

stimularea lactatiei

Mesajde andreea_raluca » Vin Mai 26, 2006 11:52 am

Sunta mamica unei fetite dulci de 2 luni si din pacate nu prea am lapte, iar papusica nu ma ajuta deloc, pt. ca e f. lenesa si s-a invatat sa traga din biberon. Rareori la pompa reusesc sa scot maxim 30 ml., cam o data pe zi, in rest nu iese mai nimic.Am inteles ca Nutrinatal sunt f. bune pt. stimularea lactatiei, dar n-am gasit in nici un Plafar si nici vanzatorii nu stiau de acest produs.Ma intereseaza daca cumva stiti daca acest produs mai este eficient acum, dupa 2 luni de la nastere, ce firma il produce(cumva Pro Natura?) si daca stiti unde il pot gasi.Este mai bun decat Galactogil?
Mersi mult si va pupic. [suzeta]
andreea_raluca

Re: stimularea lactatiei

Mesajde carmenbur » Vin Mai 26, 2006 3:50 pm

andreea_raluca scrie:Sunta mamica unei fetite dulci de 2 luni si din pacate nu prea am lapte, iar papusica nu ma ajuta deloc, pt. ca e f. lenesa si s-a invatat sa traga din biberon. Rareori la pompa reusesc sa scot maxim 30 ml., cam o data pe zi, in rest nu iese mai nimic.Am inteles ca Nutrinatal sunt f. bune pt. stimularea lactatiei, dar n-am gasit in nici un Plafar si nici vanzatorii nu stiau de acest produs.Ma intereseaza daca cumva stiti daca acest produs mai este eficient acum, dupa 2 luni de la nastere, ce firma il produce(cumva Pro Natura?) si daca stiti unde il pot gasi.Este mai bun decat Galactogil?
Mersi mult si va pupic. [suzeta]

Draga Andreea_raluca, poate ti s-a mai spus insa trebuie sa pui bebelusa la san cat mai des, chiar daca e lenesuca altfel pierzi laptele. Probabil stii ca laptele vine tot mai mult daca bb suge tot mai mult. Daca bb nu prea suge va scadea si lactatia (legea cererii si a ofertei).
Pompitza trebuie sa o folosesti mai mult. Si eu m-am muls o vreme, si facusem din asta o fixatie. De cate ori aveam timp (fie si la 2-3 ore diferenta), mai dadeam un pic la pompa. Depinde si ce pompa ai. Nici eu nu scoteam mai mult de 20-30 insa dupa o saptamana incepuse sa vina mai mult. Dar insistam .Sotul meu a zis la un moment dat ca "mi-a plecat mintiutza la plimbare" insa cand a vazut ca incep sa mulg mai mult a inteles de ce am insistat.

Stimulente:
- Spirulina (scrie si pe ea ca stimuleaza lactatia)
- Tinctura de chimen(marar)
- Ceai de anason sau chimen
-multa odihna si nu te stresa
- Nutrinatal (pe la farmaciile cu homeopate)

Incearca sa faci tot ce poti, daca reusesti te felicit, daca nu.........macar stii ca ai incercat.

O pupam pe bebitza

Carmen si 2 baieti frumosi [:D]
carmenbur
Intelept
Intelept

Mesajde carmenbur » Vin Mai 26, 2006 3:53 pm

Inca ceva.......
Atata timp cat lactatia nu a disparut, orice faci te ajuta.
Deci Nutrinatal sau orice incepi sa iei e f bine venit.
Nu e tarziu nici acum.
carmenbur
Intelept
Intelept

Mesajde carmenbur » Vin Mai 26, 2006 3:54 pm

Sfaturi mai gasesti si aici:
http://www.copilulmeu.ro/forum/viewtopic.php?t=624&highlight=stimularea+lactatiei
carmenbur
Intelept
Intelept

Mesajde cristina2012 » Vin Mai 26, 2006 8:57 pm

Nutrinatal e produs de Laboratoarele Medica, o firma in care eu nu prea am incredere. Contine ulei de marar, pe care il gasesti ca atare la Plafar. La fel de bune sunt si uleiul de chimen, de anason sau de fenicul. Vezi care ti se pare mai comestibil. Iesi mult mai ieftin asa. Nu mai sunt sigura dar parca mai contine si polen, pe care il gasesti la apicultori sau la plafar. Iar e mult mai ieftin asa. Si poti lua 4-6 lingurite pe zi.
Subscriu la cele scrise de carmenbur
+ mananca alimente usoare dar hranitoare, preparate cat mai simplu

E bine sa te mulgi pentru stimularea lactatiei daca bebita e lenesa, dar cel mai bine e sa suga ea cat mai des. Scoate-i biberonul definitiv (te chinui 2 zile pana se prinde ca n-are incotro dar dupa aceea 1 an intreg sau mai mult nu mai ai griji). De obicei copiii care primesc si biberon, pe la 2 luni si jumatate renunta definitiv la san, asa ca, daca inca mai pune gura pe san, elimina intrusul cat mai e timp.
Urmareste-i comportamentul la san. Nu se atinge de san sau tipa dupa cateva minute de supt?. Are momente cand suge mai bine? Cumva suge mai bine noaptea sau dimineata inainte sa mananci tu?. Tu fumezi? Iei anticonceptionale? Ai probleme cu stomacul sau cu bila?.
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde alexandramaria » Sâm Mai 27, 2006 3:18 pm

NUTRI NATAL contine marar, anason si laptisor de matca eu una ma inteleg foarte bine cu el, de cand iau fetita mea nu a mai facut deloc colici. si chiar stimuleaza si lactatia. am mai luat si Galactogil in momentele in care mi se parea mie ca sanii sunt goi dar este mult mai puternic decat nutri natal-ul. cand a scazut la mine prima data am luat combinat o zi sau doua pana si-a revenit. dar puiul meu a supt tot timpul, nu stiu ce as fi facaut daca era lenesa. iti doresc multa rabdare conteaza enorm sa poti alapta cat mai mult timp!
Imagine
ImagineImagine
alexandramaria
Asistent
Asistent

Înapoi la Alaptarea