cervicita

Afectiuni si tratamente medicamentoase

cervicita

Mesajde emilyca_21 » Joi Iun 29, 2006 2:15 pm

--------------------------------------------------------------------------------

am cervicita [cfev] si urmez un tratament medicamentos cu ovule preparate dupa folosirea irigatorului cu ceai de musetel si o lg.de bicarbonat de sodiu.(reteta ginecologului).credeti ca aceasta metoda este eficienta?am cheaguri la menstruatie si dureri de foarte mult timp.sunt casatorita de 6 luni,data la care mi am inceput si viata sexuala.med.ginecolog nu mi a explicat prea multe din lipsa de timp.as vrea sa stiu care ar fi cauzele si sfaturi!astept cu nerabdare mesajele voastre.
emilyca_21

Mesajde cristina2012 » Joi Iun 29, 2006 3:12 pm

Ce bacterie, ciuperca e vinovata de cervicita ta?. Daca ti-a zis sa folosesti bicarbonat e probabil candida. S-a mai scris pe forum despre ea in mai multe locuri.
Renunta la bicarbonat in ceaiul pentru irigatie. In loc de infuzie de musetel eu zic ca e mai binu un macerat din gaslbenele si coada soricelului. Pui plantele pentru macerat de seara in apa rece, dimineata incalzesti usor la foc cat se poate de mic, fara sa lasi sa se infierbante, sa ajunga numai la temperatura corpului, strecori si faci spalaturi. Dimineata iti pui plante pentru seara.
Daca e candida e neaparat nevoie sa renunti la dulciuri, inclusiv miere, zahar brun. De f. mare ajutor e sa stai fara chiloti pe tine cat de mult se poate in timpul zilei, normal, cat esti acasa [:D] . Foloseste lenjerie intima numai de bumbac, renunta la pantalonii f. stransi, ideea e sa fie cat mai racorita si mai aerisita zona, ciupercile inmultindu-se la caldura. Nu folosi tampoane zilnice, plasticul lor favorizand dezvoltarea microbilor. Nu folosi tampoane interne absolut deloc. Nu folosesti spermicide. Spala-te in zona numai la exterior, cu gel de dus pentru bebelusi sau, mai bine, cu "sapun moale" de la Hofigal. Cand termini ovulele preparate poti continua sa pui seara ovule cu propolis (daca le folosesti atentie in cazul in care folosesti mijloace contraceptive de bariera, contin grasimi, deci degradeaza latexul).
[url=http://www.baby-gaga.com/]Imagine[/url]
cristina2012
Intelept
Intelept

Mesajde bubutza » Joi Iun 29, 2006 8:19 pm

Cervicita este practic inflamatia uterului. Poate fi localizata atat la nivelul colului uterin dar si la nivelul corpului uterin. Este o boala foarte raspandita si se manifeste de obicei prin scurgeri abundente cu aspect vascos, datorita infectarii glandelor colului uterin. Se mai pot produce rani in jurul orificiului colului uterin si de aceea pot aparea sangerari usoare.
Am si eu o intrebare :doctorul ti-a facut papanicolau sau ti-a dat tratament dupa ureche ? pt. ca asa nu se rezolva problema.
Spalaturile vaginale le poti face,dar nu foarte des pt. ca distrug si mai mult flora vaginala.Poti face irigatii cu:galbenele ,pelin si tataneasa.Te pup si sa auzim de bine.
Imagine

"Sometimes the hardest thing and the right thing ,are the same"
bubutza
Maestru
Maestru

salutare

Mesajde emilyca_21 » Vin Iun 30, 2006 10:02 pm

mai intai de toate,tin sa va multumesc pt.atentia acordata.testul papanicolau si nici secretia vaginala nu le am facut.din cate stiu acest test(papanicolau)se face la o varsta mai inaintata,eu am 22 ani.consultul ginecologic in ceea ce ma priveste a durat cam 10 minute(maxim).ginecologul nu mi a spus ce ciuperca a provocat aceasta boala.diagnosticul a fost de cervicita EVAZIVA.mi a mai spus ca,in cazul in care nu se vindeca dupa tratament ma va cauteriza.va pup
emilyca_21

Mesajde bubutza » Vin Iun 30, 2006 11:33 pm

Multi inainte [bis] .Acest test Papanicolau se efectueaza la orice varsta cu conditia sa fi inceput viata sexuala.Deci si la 22 de ani pt. ca odata inceputa viata sexuala apar diverse problemute:iritatii ale colului si altele.Aceste iritatii netratate se transforma in rani ale colului mai mari.
Medicul trebuia sa iti faca o citologie(testul papanicolau ) ca sa vada ce tip de bacterie,parazit,etc. este :poate fi candida,thricomonas sau altele.El ti-a dat un tratament cam dupa ureche ceea ce nu este bine pt. ca se poate agrava mai rau.
Inainte de cauterizare se face o colposcopie,apoi daca totul este in ordine se face cauterizarea.El ti-a dat spalaturi cu bicarbonat(are pH-ul alcalin )ceea ce nu este bine pt. ca flora vaginala este acida si acesta o neutralizeaza astfel se distruge apararea de la acest nivel(vagin ) si apar probleme mai grave.
Un examen colposcopic foloseste colposcopul pentru a putea vedea mai bine suprafata cervixului.Acesta ajuta la identificarea zonelor cu tesut posibil anormal.Un colposcop este un microscop de putere mai mica care mareste suprafata cervixului, de la 10 pana la 40 de ori fata de marimea lui normala.

Cum se efectueaza colposcopia
Persoana respectiva se aseaza pe masa ginecologica,in pozitie litotomica.Un dilatator este introdus in vagin si se va deschide usor pentru a permite efectuarea colposcopiei.Apoi suprafata cervixului este tamponata cu o solutie chimica(acid acetic)pentru a inlatura mucusul ce acopera suprafata si suprafata ca fi minutios examinata.
Daca suprafata examinata prezinta anormalitati se va lua o mostra de tesut folosind un mic forceps biopsic. Mai multe mostre vor fi necesare daca aria afectata este extinsa.

Cum ne pregatim pentru test
Nu trebuie o pregatire speciala.Daca inainte de aceasta investigatie iti vei goli vezica urinara si intestinele este foarte probabil sa va simtiti mai comfortabil.Ar trebui sa nu faceti spalaturi interne sau sa aveti contact sexual cu 24 de ore inainte de a face examenul colposcopic.

Ce simtim:
Examenul colposcopic nu produce durere atunci cand este efectuat.Unele femei pot simti unele intepaturi cauzate de solutia acetica.Atunci cand se preleveaza si proba biopsica se va simti o ciupitura de cate ori o mostra de tesut este luata,ceea ce poate cauza crampe cateodata.Durerea sau crampele pe care le simtiti in timpul efectuarii biopsiei poate fi suportata mai usor relaxandu-va si respirand adanc.Este tipic pentru femei in general sa isi tina respiratia in timpul porcedurilor pelviene in anticiparea durerii.Facand un efort sa va concentrati sa aveti o respiratie usoara si regulata va va ajuta sa va relaxati si sa reduceti sau chiar sa eliminati durerea.

De ce este necesara aceasta examinare?
Aceasta procedura este facuta dupa ce rezultatul de la Papanicolau este peste limitele normale.

Valorile normale
Suprafata cervixului normala este neteda si roz.Biopsia este facuta numai cand anume tesuturi se vad ca fiind anormale sau atunci cand rezultatul testului Papanicolau este peste valorile normale.

Ce inseamna un rezultat anormal.
Anormalitatile detectate includ condiloame,schimbari ale tesuturilor care pot deveni precanceroase,neoplasm cervical intraepitelial sau corcinom invaziv(cancer).Colposcopia poate fi facuta pentru a vedea daca sunt anormalitati ale tesuturilor ce pot fi precanceroase sau mai este facuta dupa un tratament al acestor anormalitati pentru a vedea rezultatele.
Anormalitatile vazute in timpul colposcopiei includ anormalitati ale vaselor sanguine,pete albicioase pe cervix,zone inflamate,erodate sau atrofice.Oricare din aceste anormalitati pot indica schimbari canceroase.
Alte conditii in care testul se poate face este in cazul displaziei cervicale(indicata de testul Papanicolau)

Care sunt riscurile?
Dupa biopsie,pot aparea sangerari care pot dura 1-7 zile.Este indicat sa se evite contactul sexual,spalaturi interne sau utilizarea tampoanelor intravaginale timp de 2 sapatamani pentru a permite zonei supuse biopsiei sa se refaca.Daca sangerarea este abundenta sau se prelungeste mai mult de 2 saptamani sau apar semne de infectie(febra,miros sau scurgeri)este necesar sa consultati medicul ginecolog.

Consideratii speciale
Daca examenul colposcopic nu arata de ce testul Papanicolau este peste limite normale o alta biopsie poate fi necesara de efectuat.
Testul de frotiu cervical(testul Babes-Papanicolau)
Un frotiu cervical se poate face la spital sau clinic
Imagine

bubutza
Maestru
Maestru

Mesajde bubutza » Vin Iun 30, 2006 11:34 pm

A si am uitat :Pt test:

CLASA CELULARITATEA FROTIULUI PAPANICOLAU
CLASA I Celule normale
CLASA II Celule cu modificari atipice benigne (celule epiteliale cu modificari de natura inflamatorie, PMN, limfocite, histiocite, etc.)
CLASA III Citologie sugestiva, dar neconcludenta pentru malignitate (frotiu suspect)
CLASA IV Citologie puternic sugestiva pentru malignitate (prezente celule tumorale maligne
Imagine

bubutza
Maestru
Maestru

Mesajde cristina2012 » Sâm Iul 01, 2006 12:22 pm

bubutza scrie:Spalaturile vaginale le poti face,dar nu foarte des pt. ca distrug si mai mult flora vaginala.Poti face irigatii cu:galbenele ,pelin si tataneasa.Te pup si sa auzim de bine.

Spalaturile cu macerat de plante nu distrug flora vaginala, sunt mult mai eficiente decat spalaturile cu infuzie sau decoct tocmai pentru ca creeaza un mediu vaginal propice dezvoltarii florei locale. Maceratul, tinut o zi intreaga e usor fermentat, acesti fermenti sunt cheia. Bine, nici acestea nu e cazul sa fie facut decat intr-un tratament, pe o anumita perioada de timp, pana se obtine si se consolideaza rezultatul scontat, in rest vaginul se curata singur.
cristina2012
Intelept
Intelept

buna,fetelor

Mesajde emilyca_21 » Sâm Iul 01, 2006 1:53 pm

bubutza a scris:Dup
emilyca_21

Mesajde ananda » Joi Iul 06, 2006 12:49 am

emilica, n-am reusit sa citesc chiar tot ce-a scris bubutza ca-mi pica ochii de somn dar ce-am apucat sa citesc ca si pasi de urmat mi se pare corect!

tratamentul nu se da dupa ureche, chiar daca cele mai multe infectii vaginale sunt nespecifice (adica nu sunt produse de microbi cu transmitere strict sexuala). iar faptul ca ai de exemplu o candidoza (unde secretia e destul de caracteristica) nu exclude posibilitatea sa mai ai si o alta infectie.

pot sa-ti spun din experienta proprie ca prima data cand m-am dus la ginecolog mi s-a spus ca sunt ok.
dar eu stiam ca nu se poate si dupa catava vreme am cautat alt doctor care s-a luat cu mainile de cap! si m-am tratat aproape un an de o anexita cronica de care altfel as fi scapat poate intr-o luna.

eu zic sa lasi rusinea de-o parte, acum esti femeie si trebuie sa-ti asumi conditia asta de femeie cu bune si rele. iar daca vrei sa faci copii e important sa fii sanatoasa ginecologic.

cauta-ti un medic care sa stea de vorba cu tine, sa-ti explice si sa te trateze corect, nu dupa ureche.

sanatate si, nu in ultimul rand, bine-ai venit pe forum!
ananda
Consilier
Consilier

Mesajde emilyca_21 » Mie Iul 19, 2006 11:05 am

intre timp am fost la ginecolog,la control,in urma tratamentului.mi a spus ca m am vindecat,dar nu in totalitate.mi a mai dat un tratament tot cu ovule(cu doxicilina facute,etc..)pe care le iau din 2 in 2 zile,irigatiile le fac in fiecare seara.diagnosticul meu este CERVICTA EROZIVA M....(nu inteleg scrisul) DISFUNCTI-OVALA.
bubutza,inca n am ajuns sa testul papanicolau,dar o sa l fac cat de repede pot.
pe curand! [noroc]
emilyca_21

Următorul

Înapoi la Sanatate